Popüler tarih kitapları ve ansiklopediler genellikle illüminatinin kökeninin 1776 Bavaria’sına gittiğini yazar. Aslında illüminatinin kökeninin daha da geriye gittiği ve doğrudan masonluk ve eski Mısır kültleriyle bağlantılı olduğu ileri sürülür.

İllüminati ifadesi ilk kez 1492 yılında Menendez Pelayo tarafından kullanıldı ve İspanya’daki “Alumbrados” adı verilen grubu anlatıyordu. Alumbrados grubunun bilinmeyen yüksek bir güçten çok gizli bir bilgi aldığı ve bu bilgi ile üst insan seviyesine erişilebileceğine inanılır. Bu grup 1623 yılında dönemin katolik kilisesi tarafından şiddetle kınandı ve böylece kilise ile gizli topluluklar arasındaki ilk savaş başlamış oldu.

İllüminati ve Masonluk Arasındaki Fark
Eyes Wide Shut filminden ünlü sahne.

Aydınlanmışlar

Bazıları “Aydınlanmışlar” adında bir grubunun ilk kez 11. yüzyılda Floris’li Joachim tarafından bulunduğunu ve “fakirlik ve eşitlik” temalı Hıristiyan doktrinlerini öğreti olarak kabul ettiğini iddia eder. Bu şekilde illüminatinin aslında kökeninin hıristiyanlık olduğu ileri sürülür. Sonrasında ise bu grubun şiddete meylettiği ve zenginleri soyduğu ve hıristiyanlıktan koptuğu söylenir.

Bazıları da illüminatinin kökeninin İslam’ın bir kültü olan İsmaililik (İsmaililik ile ilgili daha detaylı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz), Hassan Sabbah‘a ve dolayısıyla Haşhaşiler’e dayandığını söyler. 1090 yılında Hassan Sabbah tarafından kurulan bu grup haşhaş kullanarak aydınlanmanın yolunda engel teşkil ettiklerini düşündükleri insanları suikastler ile öldürme yoluna gitti.

Öldürme Haşhaşiler için mistik bir deneyim idi. Öldürerek sadece hedefleri önündeki bir engeli temizlediklerine değil aynı zamanda ruhsal olarak temizlendiklerine ve kurbanın ruh enerjisinin kendilerine geçtiğine inanırlardı. Aslında bu ritüelin daha sonra insan ve hayvan kurban ettiğine inanılan satanistlerin de ilham kaynağı olduğu söylenir.

İlkel kabilelerin aynı mistik deneyimi dans ve davullarla yaşadığına ve modern dünyada illüminati tarafından toplumlara dans ve şarkıların sunulduğuna inanılır.

İllüminati ve masonluk uzun yıllardan beri varolageldiğine inanılan gizli topluluklar olarak kabul edilirler. Üyeleri genellikle entelektüeller olur ve genelde toplum tarafından bilinmezler ve gizli kalırlar. Bilinen şey şu ki hem illüminati hem masonluk bilim ve politika alanında bazı ortak noktalara sahiptir.

Masonlar 16. yüzyılda kurulan bir kardeşlik derneğidir. Masonlar Büyük Loca’lara bağlıdır ve birbirlerinden bağımsızdırlar.

Hem illüminati hem masonluk serbest düşünürlerden, entelektüellerden oluşan gruplardır. Her iki grup da gizli birer topluluktur ve farklı hedef ve amaçları vardır. İllüminatinin daha çok sol tandanslı olduğuna ve Yeni Dünya düzeni kurma hedefleri olduğuna inanılır ve arka planda gizlice bunun için çalıştıklarına inanılır. Masonların ise onur ve centilmenliği kendi grup üyeleri arasında yaymak gibi bir hedefinin olduğuna inanılır. İllüminatinin gizli bir topluluk olduğu söylenir ve daha çok komplo teorilerine konu olur, masonluk ise bazı hayır işleri yapan resmi bir statüsü olan derneklerdir.

Sonuç olarak her iki grubun da gizli bir şeyler yaptığına inanılır ve bu gizlilik ve mistisizmden dolayı dünya geneli çok fazla ilgi görürler.

Facebook Yorumları

2 YORUM

    • Kardeşim emin ol bu adamlar hakkinda kimse birşey bilmiyor kendi sırlarını ögrenmen için onlarla olman gerekiyor diger türlü imkani yok ögrenemezsin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here