1 Ekim 2022, Cumartesi
22.9 C
İstanbul

Ethereum Tabanlı NFT Oyunu Illuvium, 70 Milyon Doların Üzerinde Sanal Arsa Sattı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 4 ay önce

Binance indirim kodu

Kripto piyasasında durum pek iç açıcı değil. Bitcoin geçen sene Kasım ayında ulaştığı rekor seviyelerin çok aşağısına düşmüş durumda. Coinbase, Gemini ve Rain gibi kripto şirketler düşen hacimlerle birlikte işten çıkarmalara başladı. Geçen sene maaşını Bitcoin ile alma kararı veren New York valisi dahil pek çok ünlü şimdi kara kara düşünüyor. MicroStrategy borçlanarak satın aldığı Bitcoin’leri vadesi geldiğinde ödemek zorunda. Coinbase’in iflası konuşuluyor. Celsius Network’ün maddi anlamda zor bir süreç geçirdi iddia ediliyor. Bitcoin madencileri maliyetlerini karşılayabilmek için biriktirdikleri Bitcoinleri satmaya başladı. Son günlerinde popüler projesi Stepn DDoS saldırısına uğradı.

Binance indirim kodu

Bunca olumsuzluğun içinde elbette bazı projeler için olumlu gelişmeler de oluyor. Örneğin ayı piyasasının tam ortasında Ethereum ölçeklendirme şirketi StarkWare’in değeri 4 kat artarak 8 milyar dolara çıktı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Hafta sonu olumlu gelişme yaşayan bir diğer proje daha var: Ethereum Tabanlı NFT Oyunu Illuvium.

Ethereum tabanlı bir rol oyunu (RPG) olan Illuvium, Pazar günü sona eren NFT satışlarıyla 72 milyon dolardan fazla sanal arsa sattı.

Perşembe günü başlayan satış ile birlikte yatırımcılara ve oyunculara yaklaşık 20.000 sanal arsa satıldı. Illuvium’un sanal arsa NFT’leri, Ethereum için daha ucuz, daha hızlı ve daha enerji verimli işlemlere olanak sağlayan katman-2 ölçeklendirme çözümü Immutable X üzerinde çalışıyor.

Illuvium’un oyun dünyasında toplamda 100.000 sanal arazi parseli olacak. Oyuncular ya da yatırımcılar bu arazilerde örneğin petrol çıkarıp sonra bunları başkalarına satabilecekler.

Illuvium, bu yıl içinde Windows ve Mac bilgisayarlarda piyasaya sürülecek.

Başlangıçta sunulan 20.000 arsanın 29’u geliştiriciler için rezerve edilirken, oyundaki en değerli iki ek Tier 5 arsanın her biri standart bir açık artırma formatı kullanılarak açık artırmaya çıkarılacak.

İlgili Haber:  Kripto Endüstrisinin Dört Temel Ayağı: Kripto Para, Blockchain, DeFi ve NFT

Illuvium, satılan 19.969 arsa için, satışa sunulan her arsa parselinin fiyatının kademeli olarak düştüğü Hollanda müzayede formatını kullandı. Açık arttırma, Tier 1 parseller için 2 ETH (3.700 ABD Doları), Tier 2 için 6 ETH (11.100 ABD Doları), Tier 3 için 20 ETH (37.000 ABD Doları) ve Tier 4 için 80 ETH (148.000 ABD Doları) ile başladı.

Illuvium, satış sırasında 72 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. Yapılan duyuruda 7.4 milyon doların üzerinde 4.018 adet ETH’nin oyunun ILV tokenini stake edenlere yeniden dağıtılacağı belirtildi. Bu arada, oyunun siLV2 tokeninin 239.388’i (yaklaşık 22 milyon dolar değerinde) yakılacak veya kalıcı olarak yok edilecek, böylece toplam arz azaltılacak.

Sanal arazi satışları son yılların en popüler konseptlerinden biri haline geldi. Özellikle The Sandbox ve Decentraland gibi blok zinciri tabanlı metaverse oyunlarında yüz milyonlarca dolarlık arsa satıldı. Verilere göre, 2021’de yaklaşık 501 milyon dolar değerinde sanal arazi satıldı ve yalnızca Ocak 2022’de 85 milyon dolar daha arsa satışı gerçekleşti.

Illuvium’un arazi satışı her ne kadar 70 milyon doların üzerinde olsa da bu alandaki rekoru kıramadı. Ethereum tabanlı diğer oyun Ember Sword geçen Temmuz ayında 203 milyon dolarlık bir sanal arsa satışı yapmıştı.

Her ne kadar Illuvium’un arsa satışıyla piyasaya hafifte olsa bir hareketlilik gelse de, NFT piyasası da oldukça durgun. OpenSea 1 Mayıs’ta rekor kırarak günlük 476 milyon dolarlık satış gerçekleştirmişti. Bugün ise OpenSea’nin günlük satış hacmi 25-40 milyon dolara kadar düşmüş durumda.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar