IMF: “Bretton Woods, Ekonomiyi Korumak için Tekrar Gerekli”. Peki Bitcoin?

0
508

IMF, 1944’teki Bretton Woods anlaşmasında olduğu gibi, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin, dünya ekonomisini kurtarmaya yardımcı olmak için birlikte çalışması gerektiğini söyledi.

Binance indirim kodu

IMF’nin Genel Müdürü Kristalina Georgieva, hükümetlerin 1944’teki Bretton Woods anlaşmasında olduğu gibi, koronavirüs pandemisinden sonra dünya ekonomisini kurtarmaya yardımcı olmak için birlikte çalışması gerektiğini söyledi. Bu ortak çalışma, doğru ekonomik politikaları yayınlayarak, insanlara yatırım yaparak ve iklim değişikliğine odaklanarak yapılabilir.

Binance indirim kodu

Bunun nasıl yapıldığı Bitcoin‘i de etkileyebilir…

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı, bu hafta yeni bir “Bretton Woods Zamanı” çağrısında bulundu.

IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva Perşembe günü IMF Yönetim Kurulunun yıllık toplantısında yaptığı açıklamada, hükümetlerin pandemi nedeniyle bu yıl dağıldıktan sonra küresel ekonomiyi bir araya getirmek için işbirliği yapmaları gerektiğini söyledi. “Bugün yeni bir Bretton Woods zamanıyla karşı karşıyayız.” dedi.

Bretton Woods anlaşması 1944 yılında, 44 müttefik ülke tarafından imzalandı. İmzacıları, döviz kurlarının diğer şeylerin yanı sıra altın fiyatına bağlı olacağını kabul etti. Anlaşma 1973’te terk edildi, ancak ekonomik işbirliği yapmanın tüm uluslara yardımcı olabileceğini kanıtladı.

IMF, pandeminin dünya ekonomisini bu yıl %4.4 oranında azaltacağını ve gelecek yıla kadar 11 trilyon dolarlık ekonomik üretimi kaldıracağını tahmin ediyor. Georgieva, “bir kez daha iki büyük görevle karşı karşıyayız: bugün krizle mücadele etmek ve daha iyi bir yarın inşa etmek” dedi.

Georgieva yaptığı açıklamada, hükümetlerin küresel ekonomiyi nasıl kurtaracaklarını düşünürken üç zorunluluğa uymaları gerektiğini söyledi. Birincisi, doğru ekonomik politikaları yayınlayın; ikincisi, insanlara yatırım yapın; üçüncüsü, iklim değişikliğine odaklanın. Bakan, ekonomi politikalarının her ülkenin ihtiyaçlarına göre uyarlanması gerektiğini söyledi.

İnsanlara yatırım yaparak Georgieva, sağlık hizmetlerine yatırım yapmaktan, cinsiyet ayrımını kapatmaktan ve dünyanın her köşesine internet erişimini genişletmekten bahsediyor.

İlgili Haber:  Bitcoin'de Kara Çarşamba: Kripto Sektörü Çöküşe Nasıl Tepki Verdi?

İklim değişikliğini ele alma zorunluluğu gelince, Georgieva son on yılda iklim ile ilgili felaketlerin 1.3 trilyon dolara kadar çıktığını söyleyerek Yeşil yatırım şart olduğunu belirtti.

Ama bu Bitcoin için ne anlama geliyor?

Bitcoin’in genellikle dünya ekonomisi ile ilişkili olmadığı düşünülmektedir. Ancak bu yıl her zamankinden daha fazla kripto para biriminin fiyatı ABD hisse senetleriyle birlikte hareket etti ve Mart ayı ortasında onlarla birlikte değer kaybedip, yaz ayında yine birlikte toparladı.

IMF, bu krizin 2008 mali krizinden daha kötü olduğunu tahmin ediyor; hükümetlerin nasıl ilerlediği Bitcoin’in fiyatını etkileyebilir.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?