2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

IMF Ekonomistleri: Bitcoin’in Majör Endekslerle Korelasyonu Finansal İstikrar için Bir Risk!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 11 ay önce

Binance indirim kodu

Dünkü haberimizde Bitcoin’in S&P 500 ve Nasdaq ile korelasyonunun son 18 ayın en yüksek seviyesine ulaştığını yazmıştık.

Binance indirim kodu

IMF ekonomistleri giderek artan bu korelasyonun uzun vadede finansal istikrar için bir risk teşkil ettiğini düşünüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, Bitcoin ile iki büyük hisse senedi endeksi olan S&P 500 ve Nasdaq arasındaki korelasyon 18 ayın en yüksek seviyesine çıkmıştı.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir rapora göre, Bitcoin S&P 500 ve Nasdaq ile Temmuz 2020’den bu yana en yüksek korelasyona sırasıyla 0.61 ve 0.58 değerleriyle ulaştı.

Korelasyon katsayısı genellikle -1 ile 1 arasında bir sayı olarak verilir.

Korelasyon -1’e ne kadar yakınsa, negatif korelasyon o kadar güçlüdür (yani, Bitcoin ve hisse senetlerinin fiyatı zıt yönlerde hareket etme eğilimindedir).

Korelasyon 1’e ne kadar yakın olursa, pozitif korelasyon o kadar güçlü olur (iki değişken aynı yönde hareket etme eğilimindedir, bu da Bitcoin’in hisse senetlerini yakından takip ettiği anlamına gelir).

IMF ekonomistleri endişeli

Yaklaşık on yıl boyunca, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, hisse senetleri gibi diğer varlık türlerine karşı koruma olarak kabul edildi. Ancak COVID sonrası, daha fazla sayıda insan portföylerine riskli varlıkları ekledikçe, kripto varlıklarının fiyatları giderek hisse senetlerini yansıtmaya başladı.

Üye ülkelere şartlı krediler sağlamasıyla tanınan BM kuruluşu Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) üç yetkili, bunun ileride bir soruna işaret edebileceğini söylüyor.

Ekonomistler Adrian Tobias, Tara Iyer ve Mahvash S. Qureshi, “Kripto ve hisse senedi piyasaları arasındaki artan ortak hareket, iki varlık sınıfı arasında finansal piyasaları istikrarsızlaştırabilecek şok dalgalarının (oynaklık örneğin) birbirlerine iletilmesine neden olacak. Örneğin Bitcoin’deki çok ani bir düşüş hisse senedi piyasalarına da bir şok etkisi gönderebilir ve onları da olumsuz yönde etkileyebilir.”

İlgili Haber:  Analistler Bitcoin Fiyatının 30 Bin Dolara Düşmesinin Sağlıklı ve Gerekli Olduğunu Söylüyor

Ekonomistler, finansal istikrara yönelik tehditleri azaltmak için küresel bir yasal çerçeve çağrısında bulundu.

IMF ekonomistleri, korelasyonun sadece ABD hisse senedi piyasalarına değil, aynı zamanda gelişmekte olan ekonomilere de uzandığını belirtiyor. BTC ile MSCI yükselen piyasalar endeksi arasındaki 2020-21 korelasyonunu, öncekinden 17 kat artışla 0.34’e gelmiş durumda.

Hisse senedi piyasaları geleneksel olarak ilgili ülkeler tarafından düzenlenirken, kripto paralada böyle bir durum yok. Birçok ülke hala kripto varlıklarıyla nasıl başa çıkacağını bilememekte. Örneğin, SEC ABD’deki borsaları denetlerken, kripto varlıkların ve platformların çeşitliliği (örneğin, NFT’ler, DeFi yönetim tokenleri ve sabit koinler) sektörün tek bir düzenleyici otorite tarafından yönetilmesini imkansız hale getiriyor. IMF ekonomistleri de bu noktaya istinaden, küresel bir düzenleme çağrısında bulunuyorlar.

Konuyla ilgili IMF blogundaki makaleyi kalame alan 3 ekonomist, kripto para birimlerinin hızla zemin kazandığını belirterek, “Analizimiz kripto varlıklarının artık finansal sistemin bir parçası olduğunu gösteriyor.” diyorlar.

Küresel bir düzenlemenin gelmemesi durumunda, kripto ve hisse senetleri arasındaki artan korelasyonun “özellikle kripto paraların yaygın olarak benimsendiği ülkelerde yakında finansal istikrar için risk oluşturabileceği” konusunda uyarıyorlar.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar