27 Mayıs 2022, Cuma
20 C
İstanbul

IMF, El Salvador’un Bitcoin Kararına İlişkin Açıklamalarda Bulundu: Olası Finansal Sorunlar Neler?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

IMF sözcüsüne göre, ülkenin Bitcoin’i resmi para birimi haline getirme yönündeki son hamlesi bir dizi makroekonomik, finansal ve yasal sorunu da beraberinde getiriyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Uluslararası Para Fonu (IMF) sözcüsü, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi haline getirme kararı ile ilgili bazı sorunlar olduğunu belirledi.
  • Tüm El Salvadorlu tüccarların artık yasal olarak Bitcoin’i kabul etmesi gerekiyor.

IMF, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi haline getirme kararı ile ilgili açıklamalarda bulundu. IMF sözcüsü, olası sorunların altını çizdi.

Binance indirim kodu

“Bitcoin’in Yasal Para Birimi Olması, Bazı Sorunları da Beraberinde Getiriyor”

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, geçen hafta Miami’de düzenlenen Bitcoin 2021 Konferansında, Bitcoin’i resmi para birimi haline getirme planlarını açıklamıştı. Bu hafta içinde ise Bukele’nin tasarısı resmen kabul edildi ve bu, El Salvador’u Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke yaptı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Öte yandan IMF sözcüsü Gerry Rice, dün düzenlediği basın toplantısında, “Bitcoin’in resmi para birimi olarak kabul edilmesi, çok dikkatli analiz gerektiren bir dizi makroekonomik, finansal ve yasal sorunu da gündeme getiriyor. Bu nedenle gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve yetkililerle istişaremize devam edeceğiz. Kripto varlıklar önemli riskler oluşturabilir ve bunlarla uğraşırken etkili düzenleyici önlemler son derece önemlidir.” ifadelerini kullandı.

El Salvador Başkanı Bukele’nin Bitcoin Planları

El Salvador Başkanı Bukele, otoriter bir lider olarak kabul ediliyor. Özellikle ABD merkezli eleştirmenler, Bukele’nin 2019’da iktidara gelmesinden bu yana Anayasa Mahkemesi üzerinde baskı oluşturduğunu dile getiriyor.

Ancak Bukele’nin Bitcoin ile ilgili görüşü; kripto parayı, geleneksel finans araçlarına erişimi olmayan kitle için bir transfer ve ticaret kaynağı yapmak olarak belirtiliyor. El Salvadorluların %70’inin, geleneksel finansal hizmetlere erişiminin olmadığı tahmin ediliyor.

İlgili Haber:  Dolandırıcılar Kredi Kartlarını Bırakıp Bitcoin'e Yönelmeye Başladı

Bukele, bu haftanın başlarında Twitter’da yaptığı açıklamada, “Her restoran, her kuaför, her banka, ABD Doları veya Bitcoin ile ödeme alabilir ve hiç kimse bunu reddedemez.” diye yazdı. El Salvador, 2001 yılında ABD Dolarını ana para birimi olarak kabul etmişti.

Rice, IMF’nin konu ile ilgili çekincelerini, bugün yapılacak bir online toplantıda Bukele ile şahsen görüşeceğini de sözlerine ekledi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar