IMF, El Salvador’un Bitcoin Kararına İlişkin Açıklamalarda Bulundu: Olası Finansal Sorunlar Neler?

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

IMF sözcüsüne göre, ülkenin Bitcoin’i resmi para birimi haline getirme yönündeki son hamlesi bir dizi makroekonomik, finansal ve yasal sorunu da beraberinde getiriyor.

blank

Haberin Özeti

  • Uluslararası Para Fonu (IMF) sözcüsü, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi haline getirme kararı ile ilgili bazı sorunlar olduğunu belirledi.
  • Tüm El Salvadorlu tüccarların artık yasal olarak Bitcoin’i kabul etmesi gerekiyor.

IMF, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi haline getirme kararı ile ilgili açıklamalarda bulundu. IMF sözcüsü, olası sorunların altını çizdi.

blank

“Bitcoin’in Yasal Para Birimi Olması, Bazı Sorunları da Beraberinde Getiriyor”

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, geçen hafta Miami’de düzenlenen Bitcoin 2021 Konferansında, Bitcoin’i resmi para birimi haline getirme planlarını açıklamıştı. Bu hafta içinde ise Bukele’nin tasarısı resmen kabul edildi ve bu, El Salvador’u Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke yaptı.

Öte yandan IMF sözcüsü Gerry Rice, dün düzenlediği basın toplantısında, “Bitcoin’in resmi para birimi olarak kabul edilmesi, çok dikkatli analiz gerektiren bir dizi makroekonomik, finansal ve yasal sorunu da gündeme getiriyor. Bu nedenle gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve yetkililerle istişaremize devam edeceğiz. Kripto varlıklar önemli riskler oluşturabilir ve bunlarla uğraşırken etkili düzenleyici önlemler son derece önemlidir.” ifadelerini kullandı.

El Salvador Başkanı Bukele’nin Bitcoin Planları

El Salvador Başkanı Bukele, otoriter bir lider olarak kabul ediliyor. Özellikle ABD merkezli eleştirmenler, Bukele’nin 2019’da iktidara gelmesinden bu yana Anayasa Mahkemesi üzerinde baskı oluşturduğunu dile getiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Ancak Bukele’nin Bitcoin ile ilgili görüşü; kripto parayı, geleneksel finans araçlarına erişimi olmayan kitle için bir transfer ve ticaret kaynağı yapmak olarak belirtiliyor. El Salvadorluların %70’inin, geleneksel finansal hizmetlere erişiminin olmadığı tahmin ediliyor.

Bukele, bu haftanın başlarında Twitter’da yaptığı açıklamada, “Her restoran, her kuaför, her banka, ABD Doları veya Bitcoin ile ödeme alabilir ve hiç kimse bunu reddedemez.” diye yazdı. El Salvador, 2001 yılında ABD Dolarını ana para birimi olarak kabul etmişti.

Rice, IMF’nin konu ile ilgili çekincelerini, bugün yapılacak bir online toplantıda Bukele ile şahsen görüşeceğini de sözlerine ekledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend