25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

IMF, Bitcoin ve Kripto Para Piyasasını Düzenlemek İstiyor: Küresel Bir Düzenleme Gelebilir mi?

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Uluslararası Para Fonu (IMF), toplam 2.5 trilyon Dolar değerine sahip olan kripto para piyasasının “fazla şişirilmiş” olabileceğini savundu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • IMF, büyüyen kripto para sektöründen kaynaklanan “sistemik” finansal riskler hakkında bir uyarı yayınladı.
  • IMF ayrıca toplam 2.5 trilyon Dolar değerine sahip olan kripto para piyasasının “fazla şişirilmiş” olabileceğini savundu.

IMF, büyüyen kripto para sektöründen kaynaklanan “sistemik” finansal riskler hakkında bir uyarı yaptı ve endüstrinin “kapsamlı, tutarlı ve koordineli” bir şekilde küresel ölçekte düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Binance indirim kodu

IMF’nin Kripto Para Piyasasında Dair Planları

IMF’den Tobias Adrian, Dong He ve Aditya Narain kripto para ile ilgili yayınladıkları son raporda, finansal sistemde kripto para kaynaklı riskleri ele almak için “kapsamlı uluslararası standartlar” oluşturulması çağrısında bulundu. IMF üyeleri, böyle bir düzenlemenin “faydalı kripto para ürünleri ve uygulamaları için de elverişli bir ortam yaratacağını” belirtti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Raporda, borsalar gibi kripto hizmet sağlayıcılarının lisanslanması veya yetkilendirilmesi gerektiği; ancak yatırım amaçlı hizmetler ve ürünler ile ödeme amaçlı olanlar arasında da bir ayrım yapılmasının çok daha faydalı olacağı belirtildi. Rapor, kripto para borsalarının menkul kıymetler düzenleyicileri tarafından; ödeme amaçlı hizmetlerin ise merkez bankaları veya ödeme denetleme makamları tarafından düzenlenmesi ve periyodik olarak incelenmesi gerektiğini öne sürdü.

Gelişmekte Olan Ekonomiler Kripto Paraya Daha Çok İlgi Gösteriyor

Son olarak kripto paraya yatırım yapan finans kuruluşlarının, yatırım limitleri, yatırımcı uygunluğu ve risk değerlendirmeleri de dahil olmak üzere “net olarak belirlenmiş gerekliliklere” uymak zorunda olduğu vurgulandı.

IMF üyeleri, kripto paraların yavaş yavaş yerel para birimlerinin yerini aldığını ve özellikle gelişmekte olan ekonomilerin giderek “kriptolaştırıldığını” belirtti ve bu minvalde ortaya çıkabilecek risklere karşı ülkeleri uyardı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
En Çok Okunanlar
Send this to a friend