8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

IMF, Bitcoin ve Kripto Para Piyasasını Düzenlemek İstiyor: Küresel Bir Düzenleme Gelebilir mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Uluslararası Para Fonu (IMF), toplam 2.5 trilyon Dolar değerine sahip olan kripto para piyasasının “fazla şişirilmiş” olabileceğini savundu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • IMF, büyüyen kripto para sektöründen kaynaklanan “sistemik” finansal riskler hakkında bir uyarı yayınladı.
  • IMF ayrıca toplam 2.5 trilyon Dolar değerine sahip olan kripto para piyasasının “fazla şişirilmiş” olabileceğini savundu.

IMF, büyüyen kripto para sektöründen kaynaklanan “sistemik” finansal riskler hakkında bir uyarı yaptı ve endüstrinin “kapsamlı, tutarlı ve koordineli” bir şekilde küresel ölçekte düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Binance indirim kodu

IMF’nin Kripto Para Piyasasında Dair Planları

IMF’den Tobias Adrian, Dong He ve Aditya Narain kripto para ile ilgili yayınladıkları son raporda, finansal sistemde kripto para kaynaklı riskleri ele almak için “kapsamlı uluslararası standartlar” oluşturulması çağrısında bulundu. IMF üyeleri, böyle bir düzenlemenin “faydalı kripto para ürünleri ve uygulamaları için de elverişli bir ortam yaratacağını” belirtti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Raporda, borsalar gibi kripto hizmet sağlayıcılarının lisanslanması veya yetkilendirilmesi gerektiği; ancak yatırım amaçlı hizmetler ve ürünler ile ödeme amaçlı olanlar arasında da bir ayrım yapılmasının çok daha faydalı olacağı belirtildi. Rapor, kripto para borsalarının menkul kıymetler düzenleyicileri tarafından; ödeme amaçlı hizmetlerin ise merkez bankaları veya ödeme denetleme makamları tarafından düzenlenmesi ve periyodik olarak incelenmesi gerektiğini öne sürdü.

Gelişmekte Olan Ekonomiler Kripto Paraya Daha Çok İlgi Gösteriyor

Son olarak kripto paraya yatırım yapan finans kuruluşlarının, yatırım limitleri, yatırımcı uygunluğu ve risk değerlendirmeleri de dahil olmak üzere “net olarak belirlenmiş gerekliliklere” uymak zorunda olduğu vurgulandı.

IMF üyeleri, kripto paraların yavaş yavaş yerel para birimlerinin yerini aldığını ve özellikle gelişmekte olan ekonomilerin giderek “kriptolaştırıldığını” belirtti ve bu minvalde ortaya çıkabilecek risklere karşı ülkeleri uyardı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.
En Çok Okunanlar