26 Mayıs 2022, Perşembe
24 C
İstanbul

IMF: “Kripto Paralar Finansal Dengesizliğe Neden Oluyor”

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

IMF, gelişmekte olan ülkelerden yaşanabilecek sermaye akışı konusunda uyarılarda bulundu ve kripto paraların uluslararası denetimlere tabii tutulmasını talep etti.

Binance indirim kodu

Uluslararası Para Fonu (IMF), 3 Ekim tarihinde “Kripto Para Ekosistemi ve Finansal Stabilite Karşısındaki Engeller” adlı bir rapor yayınladı. Bu raporda IMF, gelişmekte olan ülkelerde yaşayan insanlar için kripto paraların oluşturabileceği fırsatlardan bahsetti. Bununla birlikte, raporun büyük bir kısmını kripto paralar ile ilgili potansiyel riskler ve “engeller” oluşturdu. Son olarak söz konusu kurum, kripto para dünyasındaki özgürlüğün azaltılmasını ve en iyi şekilde uluslararası denetimler ile birlikte vergi kaçakçılığının önüne geçilmesini talep etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

 “Teknolojik Gelişmeler Dünya Çapında Ödeme Trafiğini Şekillendiriyor”

Bununla birlikte IMF, teknolojik yenilikler ile birlikte “daha ucuz, daha hızlı ve daha ulaşılabilir” bir şekilde sınırlar arası finans hizmetlerinin sunulabildiğini kabul ediyor. Buna ek olarak IMF, DeFi sektörünün de “yenilikçi, kapsayıcı ve daha şeffaf” bir finans hizmeti verecek bir platform haline dönüşebileceğini de itiraf etti. Bu finansal hizmetler dijital para birimlerinin farklı alanlarda giderek daha fazla benimsenmesiyle birlikte daha çok desteklendi. IMF, bu görüşünü desteklemek için, Mayıs ayındaki çöküşe rağmen kripto paraların artan piyasa değerini kriter olarak kullandı.

Finansal Stabilitenin Önündeki Engeller

Bununla birlikte, raporu oluşturan komite bu durumun finansal denge açısından bir problem yaratabileceğini düşünüyor. Bu alanda IMF, gelişmekte olan ülkelerin üzerinde özellikle durdu. Bu ülkeler açısından bir taraftan güçlü avantajlar yer alırken diğer taraftan ise makro finansal riskler oldukça yüksek görünüyor. İki tarafın odağı da “kriptolaşmak” olarak belirlendi.

IMF, çeşitli alanlarda, finansal denge konusunda oluşabilecek problemleri şöyle sınıflandırdı:

Kripto Para Ekosistemi                         

İlgili Haber:  IMF’den Bitcoin Açıklaması: El Salvador'un “Bitcoin City” Planı İptal Edilebilir mi?

a) Operasyonel, Siber ve Yönetim Riskleri (sistemin çökmesi, hack, dolandırılma, kayıplara neden olabilecek şeffaflık eksikliği)
b) Entegrasyon (ör. piyasanın kara para aklama karşıtı kriterlere uyumu)
c) Ulaşılabilir ve güvenilir veriler
d) Sınırlar arası ödemeler

Stablecoin’ler

a) Stablecoin’ler ne kadar stabil?
b) Yurtiçi ve küresel denetimsel ve gözlemsel yaklaşımlar

Makro Finansal                

a) Kriptolaşmak, sermaye akışı ve kısıtlamalar
b) Para politikasının diğer ülkelere geçişi
c) Bankaların aradan çıkması

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar