8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

IMF, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bitcoin’i Benimsemesini Endişe Verici Buluyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 3 ay önce

Binance indirim kodu

Uluslararası Para Fonu (IMF), Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bitcoin’i yasal para birimi olarak benimsemesinin ülke ve bölge için bir dizi zorluk oluşturacağını söyledi.

Binance indirim kodu

Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Orta Afrika Cumhuriyeti geçen hafta, El Salvador’dan sonra Bitcoin’i benimseyen ikinci ülke olacağını duyurmuştu. Karar, Orta Afrika Cumhuriyeti de dahil olmak üzere altı ülke tarafından kullanılan ortak bir para birimini yöneten bölgesel merkez bankasına danışılmadan alındığı için muhalefet partilerinden eleştiri almıştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

IMF’ten yapılan açıklamada, Bitcoin’in Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yasal para birimi olarak kabul edilmesinin, büyük yasal, şeffaflık ve ekonomik politika zorluklarını gündeme getireceği belirtildi. Ayrıca IMF’in, Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki bu yeni yasanın getirdiği endişeleri ele alma konusunda bölgesel makamlara yardımcı olduğu belirtildi.

Hükümet, Bitcoin’i yasal para birimi olarak benimsemenin ülkenin ekonomik toparlanmasını ve büyümesini teşvik ederken, aynı zamanda yıllardır süren iç savaşın harap ettiği ülkeyi istikrara kavuşturacağını söyledi.

Afrika Kalkınma Bankası’nın bu yıl %5.1 oranında büyüyeceğini tahmin ettiği 2.3 milyar dolarlık Orta Afrika Cumhuriyeti ekonomisi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın İnsani Gelişme Endeksi’nde 189 ülke arasında 188. sırada yer alıyor. 4.8 milyon vatandaşın sadece 557.000’inin internet erişimi olan ülkede, düşük ortalama yaşam süresi ve aşırı yoksulluk hakim.

Orta Afrika Cumhuriyeti şu anda Afrika’daki diğer eski Fransız kolonilerinin çoğunda olduğu gibi para birimi olarak Fransız destekli CFA frangı kullanıyor.

Bazıları, Rusya ve Fransa arasındaki bu kaynak zengini ülke üzerindeki nüfuz yarışının ortasında Bitcoin’in resmi para birimi olarak kabul edilmesini CFA’yı baltalama girişimi olarak görüyor.

Fransız analist Thierry Vircoulon, AFP haber ajansına verdiği demeçte, “Ülkedeki sistematik yolsuzluk ve Rusya gibi uluslararası yaptırımlarla karşı karşıya kalan ülkeyle ortaklık yaptıkları göz önüne alındığında, bu hareket şüphe biraz uyandırıyor” dedi.

İlgili Haber:  Fed Başkanı Jerome Powell Bitcoin Bombası için Hazırlandı

Ancak herkes böyle olumsuz düşünmüyor.

Pek çok uzman, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde vatandaşların akıllı telefonlarla işlemler yapabildiğini ve Bitcoin’in insanların hayatını kolaylaştıracağını düşünüyor.

Orta Afrika Cumhuriyeti, 1960’taki bağımsızlığından bu yana devam eden çatışmalardan hep zarar gördü.

Başkan Faustin-Archange Touadéra 2016 yılında göreve geldikten sonra, ülke stratejik ittifakını Fransa’dan Rusya’ya kaydırmaya başladı.

IMF daha önce de El-Salvador’un Bitcoin’i benimsemesiyle ilgili endişelerini dile getirmişti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar