1 Temmuz 2022, Cuma
24.3 C
İstanbul

IMF’den Bitcoin Açıklaması: El Salvador’un “Bitcoin City” Planı İptal Edilebilir mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

El Salvador, Bitcoin’i her geçen gün daha fazla benimsiyor olsa da; yatırımcılar, ülkenin Dolar borçlarından bıkmış görünüyor. IMF’nin Bitcoin ile ilgili yaptığı son olumsuz açıklamada El Salvador’un planlarını zora sokuyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • El Salvador’un USD tahvilleri, Orta Amerika ülkesinin “Bitcoin City” girişimini finanse etmek için Bitcoin (BTC) tahvillerini kullanacağına dair açıklamasının ardından 22 Kasım Pazartesi günü 0.64 Dolara kadar düştü.
  • IMF ise geçtiğimiz gün yayınladığı bir raporda, BTC’nin resmi para birimi olarak benimsenmesi ile ortaya çıkan “finansal risklerin” ciddi sonuçlarını olabileceğini vurguladı.

El Salvador’un sahip olduğu Dolar cinsinden tahviller, Orta Amerika ulusunun borcunun bu hafta “sıkıntılı bölgede” işlem görmeye başlamasıyla tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi.

Binance indirim kodu

El Salvador’un Dolar Tahvilleri 0.64 Dolara Kadar Düştü

El Salvador’un USD tahvilleri, Orta Amerika ülkesinin “Bitcoin City” girişimini finanse etmek için BTC tahvillerini kullanacağına dair açıklamasının ardından 22 Kasım Pazartesi günü 0.64 Dolara kadar düştü. Bloomberg verilerine göre, Dolar tahvilleri 1.10 Doları aştığı Nisan 2021’den bu yana istikrarlı bir şekilde geri çekilme yaşadı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Dolar cinsinden tahvil, yabancı bir şirket veya hükümet tarafından Amerika Birleşik Devletleri dışında ihraç edilen ve yerel para birimi yerine ABD Doları cinsinden kullanılan bir tahvildir.

Öte yandan El Salvador, 2021’in başından bu yana IMF’den 1.3 milyar Dolarlık bir kredi almak için görüşmelerini sürdürüyor. IMF, nihayetinde 22 Kasım günü El Salvador’un kredi talebine ilişkin bir bildiri yayınladı.

IMF, El Salvador ve Bitcoin

IMF, El Salvador ekonomisi pandemiden hızlı bir şekilde toparlanmış olsa da, mali açıklar ve yüksek kamu borç hizmetlerinin ülkenin sağlayabileceği hizmetlerde daha büyük “boşluklar yaratabileceğini” belirtti.

İlgili Haber:  Cumhurbaşkanı Erdoğan Bitcoin'i Resmi Para Birimi Kabul Eden El Salvador Başkanıyla Görüşecek

Rapor, ülkedeki finansal katılımı iyileştirme ve büyümeyi artırma çabalarının memnuniyetle karşılandığını; ancak BTC’nin resmi para birimi olarak benimsenmesi ile ortaya çıkan “finansal risklerin” de göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Hem BTC – USD arasındaki dengesi yavaş yavaş bozulmaya başlayan hem de IMF’den olumsuz rapor alan El Salvador, geçtiğimiz günlerde duyurduğu “Bitcoin City” planlarını nasıl ilerletecek, hep birlikte göreceğiz.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar