8.5 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

IMF’den Bitcoin Açıklaması: El Salvador’un “Bitcoin City” Planı İptal Edilebilir mi?

Önemli Gelişmeler

El Salvador, Bitcoin’i her geçen gün daha fazla benimsiyor olsa da; yatırımcılar, ülkenin Dolar borçlarından bıkmış görünüyor. IMF’nin Bitcoin ile ilgili yaptığı son olumsuz açıklamada El Salvador’un planlarını zora sokuyor.

blank

Haberin Özeti

  • El Salvador’un USD tahvilleri, Orta Amerika ülkesinin “Bitcoin City” girişimini finanse etmek için Bitcoin (BTC) tahvillerini kullanacağına dair açıklamasının ardından 22 Kasım Pazartesi günü 0.64 Dolara kadar düştü.
  • IMF ise geçtiğimiz gün yayınladığı bir raporda, BTC’nin resmi para birimi olarak benimsenmesi ile ortaya çıkan “finansal risklerin” ciddi sonuçlarını olabileceğini vurguladı.

El Salvador’un sahip olduğu Dolar cinsinden tahviller, Orta Amerika ulusunun borcunun bu hafta “sıkıntılı bölgede” işlem görmeye başlamasıyla tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi.

blank

El Salvador’un Dolar Tahvilleri 0.64 Dolara Kadar Düştü

El Salvador’un USD tahvilleri, Orta Amerika ülkesinin “Bitcoin City” girişimini finanse etmek için BTC tahvillerini kullanacağına dair açıklamasının ardından 22 Kasım Pazartesi günü 0.64 Dolara kadar düştü. Bloomberg verilerine göre, Dolar tahvilleri 1.10 Doları aştığı Nisan 2021’den bu yana istikrarlı bir şekilde geri çekilme yaşadı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Dolar cinsinden tahvil, yabancı bir şirket veya hükümet tarafından Amerika Birleşik Devletleri dışında ihraç edilen ve yerel para birimi yerine ABD Doları cinsinden kullanılan bir tahvildir.

Öte yandan El Salvador, 2021’in başından bu yana IMF’den 1.3 milyar Dolarlık bir kredi almak için görüşmelerini sürdürüyor. IMF, nihayetinde 22 Kasım günü El Salvador’un kredi talebine ilişkin bir bildiri yayınladı.

IMF, El Salvador ve Bitcoin

IMF, El Salvador ekonomisi pandemiden hızlı bir şekilde toparlanmış olsa da, mali açıklar ve yüksek kamu borç hizmetlerinin ülkenin sağlayabileceği hizmetlerde daha büyük “boşluklar yaratabileceğini” belirtti.

İlgili Haber:  Fast Food Devi McDonald's Bitcoin ile Ödeme Almaya Başladı!

Rapor, ülkedeki finansal katılımı iyileştirme ve büyümeyi artırma çabalarının memnuniyetle karşılandığını; ancak BTC’nin resmi para birimi olarak benimsenmesi ile ortaya çıkan “finansal risklerin” de göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Hem BTC – USD arasındaki dengesi yavaş yavaş bozulmaya başlayan hem de IMF’den olumsuz rapor alan El Salvador, geçtiğimiz günlerde duyurduğu “Bitcoin City” planlarını nasıl ilerletecek, hep birlikte göreceğiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend