9 Ağustos 2022, Salı
24.6 C
İstanbul

IMF’ye Göre CBDC’ler Büyük Potansiyele Sahip Olsa da, Her Sorunu Çözmüyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) Pazartesi günü yayınlanan bir raporda, “Merkez Bankası dijital para birimleri (CBDC) para politikaları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak isteyen ülkelere fayda sağlayabilir, ancak her problem için bir çözüm değildir” ifadelerini kullandı.

Binance indirim kodu

Raporun çoğu, kendi dijital para birimini ihraç eden bir merkez bankasının politikasının yanı sıra farklı artı ve eksileri değerlendirirken, en önemli sonucu, bir CBDC’nin her dünya ekonomisi için tüm problemleri çözemeyeceği, para ihracı veya para politikasında başka bir araç olarak görülmesi gerektiği üzerineydi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Raporda genel olarak, “CBDC’lerin uluslararası para birimi kullanımına yol açan ekonomik güçleri niteliksel olarak değiştirmediklerini, çünkü sadece mevcut fiat para birimlerinin dijital formları olduklarını, ancak niceliksel olarak para birimi ikamesi ve uluslararasılaşmasının ardındaki teşvikleri güçlendirebileceklerini” belirtildi.

Rapor CBDC için birkaç varsayımsal senaryo yarattı: para ikamesi için bir araç; yaygın olarak kabul edilen bazı ülkelerde uluslararası ve yurt içi işlemler için kullanılan CBDC’ler; ya da bazı ülkelerde birincil ödeme aracı gibi.

CBDC, tüm ekonomiler için evrensel bir çözüm değildir ve yüksek enflasyona veya benzer iç sorunlara sahip ülkeleri kurtarmaz.

“Eğer yerel para birimi istikrarsızlıktan muzdaripse ve zayıf bir birimse, CBDC’nin verilmesi bunu değiştirmeyecektir. Daha geniş anlamda, CBDC ihracı muhtemelen ülke koşullarına bağlı olacaktır” dedi.

Uluslararası İlişkiler

Raporda, bir merkez bankasının dijital para biriminin başlıca faydalarından biri, bir dijital ödeme sistemi olmasıdır.

Raporda, CBDC’lerin yayınlanmasından veya kabul edilmesinden önce, ülkelerin para birimi anlaşmalarını düzenleyen uluslararası anlaşmalara bir göz atmaları gerektiği öne sürüldü.

Raporda, “yetkililer, CBDC’lerdeki ödemelere ilişkin kısıtlamaların, IMF’nin anlaşma maddeleri de dahil olmak üzere, ülkelerin uluslararası ve ikili anlaşmalar kapsamındaki yükümlülükleriyle tutarlı olup olmadığını da değerlendirmelidir” denildi.

Diğer hususlar arasında CBDC’nin iç para politikası üzerindeki etkisi bulunmakta.

İlgili Haber:  Singapur, Blok Zinciri Endüstrisinin En Yaygın Kullanım Alanını Açıkladı

Raporda, CBDC için her iki senaryoda da, “merkez bankalarının, CBDC’yi yoğun bir şekilde kullanan ülkelere son çare olarak borç vermenin ulusal çıkarlarına uygun olup olmadığına karar vermeleri gerekiyor” denildi.

Ülkeler, bu tür araçların merkez bankalarının dijital ödeme gibi imkanlardan yararlanmak için kendi CBDC’lerini yayınlayabilir. Teorik olarak, CBDC’ler ayrıca merkez bankalarının para politikaları üzerinde daha iyi kontrol sağlamalarına izin verebilir.

Bununla birlikte, bir takım dezavantajlar da yaratabilir: Yüksek dış talep, merkez bankalarının para politikası araç setini genişletmesini gerektirebilir, ancak IMF raporu belirli sınırların bu endişeyi azaltabileceğini öne sürdü.

Özel stablecoinler

Rapor ayrıca, uluslararası olarak kullanılacak bir stablecoin başlatmak için özel çabalara da bir göz attı ve gerçekten küresel bir stablecoin’in para politikası için kendi risklerini oluşturduğuna dikkat çekti (son 16 ay içinde maliye bakanları ve politika yapıcılar tarafından defalarca dile getirilen endişeleri yineledi).

IMF: “bir aşamada, benimsenme kritik bir aşamaya ulaştığında, GSC’nin (global stablecoin) değerine güven oluşturmak için mevcut rezerv para birimlerine bağlı olmak artık gerekli olmayabilir ve GSC bir fiat para birimi haline gelebilir ” dedi.

This risk is especially acute in countries with unstable exchange rates or high inflation, where the GSC could serve the role fiat currencies would normally, the report warned.

Raporda, bu risk, özellikle istikrarsız döviz kurları veya yüksek enflasyonu olan ülkelerde GSC için akut olduğu uyarısında bulundu.

Ayrıca, “güvenilir politika çerçevelerine sahip ülkelerde bile GSC’lerin benimsenmesi, belirli e-ticaret veya sosyal ağ platformlarıyla ilgili işlemleri kolaylaştırabilecekleri için önemli olabilir” denildi. “Platformlar GSC’lerin kullanılmasını gerektirmeyebilir, ancak teşvik edebilir (örneğin, GSC kullanılıyorsa platformdaki mal ve hizmetler için ödenen daha düşük fiyatlar olması gibi).”

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar