Inception Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 24 Gerçek

Inception izleyen herkesin aklını alan bir filmdi. Rüyalarınızı kontrol edebildiğiniz, başka insanların rüya alemlerine girebildiğiniz, rüya seviyelerinin karmaşık yapısını gezebildiğiniz, uyuyan kişiden hassas kurumsal bilgileri alabildiğiniz ve gerçeklik algınıza meydan okuyan muhteşem konseptte bir filmdi. Bu filmin yapımında rol alan gerçekler de bir o kadar etkileyici.

1. Ana karakterler Dom, Robert, Eames, Arthur, Mal ve Saito’nun ilk harfini alınca DREAMS oluyor.

Inception Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 24 Gerçek

Ve geriye kalan karakterlerin (Peter, Ariadne ve Yusuf) harflerini eklerseniz; PAY. DREAMS PAY elde ediyorsunuz. Ki filmde de bunu yaptılar.

2. Christopher Nolan filmi 3D çekmeyi reddetti. 3D’nin gerçek hikaye deneyimine bir oyalama olarak hizmet etmesini istemiyordu.

Inception Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 24 Gerçek

Görüntü Yönetmeni Wally Pfister’e göre, Warner Brothers yöneticileri filmi 3D yapma konusunda Christopher Nolan ile görüştü, ama o bu fikri reddetti.

3. Nolan Inception’ı ilk olarak 2001 yılında yazmaya başladı.. Filmi çekmeye başlamadan 10 yıl önce.

Inception Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 24 Gerçek

O zamanlar büyük ölçekli filmler için yeterince tecrübeli olduğunu düşünmüyordu. Ayrıca alternatif/sanal gerçeklikleri konu alan The Dark City (1998), The Matrix (1999) ve The Thirteenth Floor (1999) filmlerinden etkilenmişti. Bunun yerine 2009 yılında Warner Bros kendisinden Inception’ın senaryosunu satın almadan, önce bu süre zarfında Batman Begins ve The Dark Knight filmlerini yaptı.

4. Maurice Fischer karakterini canlandıran Pete Postlethwaithe gerçekte pankreas kanseriydi. Filmden 5 ay sonra öldü.

Inception Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 24 Gerçek

5. Rüyanın ilk seviyesinde Cobb’un arabasına çarpan yük treni bilgisayar efekti değildi. Tren görünümlü bir traktördü.

giphy

Sahne çekilirken 18 tekerlekli traktör römorku, araçtaki gizli kabin içindeki set görevlisi ve LCD monitörler yardımıyla kullanıldı. Dolayısıyla ne bilgisayar efektiydi ne de gerçek bir trendi.

6. Nolan başlangıçta Inception’ı korku filmi olarak çekmeyi amaçladı. Senaryoyu daha sonra yeniden gözden geçirince, soygun olarak değiştirdi.

giphy2

Filmin çatışma ve önemli anları Cobb’un ölmüş eşi Mal ile olan ilişkisi etrafında döner. Eşinin ölümünü kabullenmekteki zorluğu, ekip arkadaşlarını limboya düşme tehlikesine sokar. Cobb’un eşiyle olan nostaljik hatıralarının önemi duygularının işine karışmasına neden olur ve filmi daha entelektüel ve duygusal yönden doyuran bir deneyime sahip kılar.

7. 2000 yılında yayınlanan The Dream of Lifetime çizgi romanı aynı konuyu işler.

Donald-Duck-and-Uncle-Scrooge-Inception

2000 yılında yayınlanan The Dream of Lifetime çizgi roman serisinde, Scrooge amcanın rüyası Beagle Boys tarafından bir cihaz kullanılarak işgal edilir. Aynen filmdeki gibi, Scrooge amcanın zihninden hazinelerini sakladığı kasanın şifresini çalmaya çalışırlar. Donald Duck rüyasına dahil olarak onu bu durumdan ve soygundan kurtarır. Nolan da Incepiton’ı ilk kez 2001 yılında yazmaya başladı.

8. Ana karakter Cobb’un adı, Nolan’ın ilk filmi Following’deki (1998) ana karakterlerden birinin adıyla aynıdır.

Following_Inception_Cobb

9. Cobb adı aynı zamanda ünlü mimar Henry N. Cobb’a da bir referanstır. Filmdeki pek çok gökdeleni, binayı ve limboyu o tasarladı.

Henry-N.-Cobb

10. Film Japonya’da televizyonda yayınlanırken, karışıklığı önlemek için, televizyonun köşesinde o esnada bulunulan rüya seviyesi numarası yazıldı.

Dream-levels

11. Brad Pitt ve Will Smith film teklifi götürülen ilk oyunculardı. Onlar reddedince rol Di Caprio’ya kaldı.

Cobb-role

12. Nolan’ın diğer tüm filmlerinde olduğu gibi, bu filmin de tamamı, herhangi bir ikinci ünite kullanılmadan çekildi.

Christopher-Nolan

13. Saito karakteri özellikle Ken Watanabe için yazıldı. Nolan Batman Begins’de Ken Watanabe’in o kadar fazla gözükmediği için bu kez ona büyük bir rol vermek istemiş.

large

14. Her karakterin rolü ekip içindeki görevleriyle benzer şekilde tasarlandı.

inception-roles

Cobb herşeyi yöneten direktör, Arthur yapımcı, Ariadne rüyaları tasarlayan yapım tasarımcısı.

15. Joseph Gordon-Levitt aktör seçmelerine gittiği zaman bilmeden canlandırdığı karakterin gardırobuyla mükemmel uyumda tam bir takım elbise ile gitmiş.

joseph-gordon-levitt-inception-hotel-room

16. Arthur’un Ariadne’ye gösterdiği Penrose merdiveni Hollandalı grafik sanatçısı M.C Escher’in litografi baskısına referanstır.

Penrose-stairs

Sanatçının eseri genelde “Artan ve azalan” ya da “Sonsuz merdive” olarak adlandırılır. İlk olarak 1960 yılında basıldı. Escher’in çizimleri fantastik şekillerde işlenen optik illüzyonları, gerçek mimari, matematik ve felsefi ilkeleri keşfetme çabalarıyla bilinir.

17. Warner Bros film için pazarlama kampanyasının bir parçası olarak Inception: The Cobol Job  adında bir dizi çizgi roman yayınladı.

Inception-graphic-novel

18. Biri hariç, Joseph Gordon-Levitt bütün dublör rollerini kendisi oynadı.

Joseph-Gordon-Levitt-performed-all-of-his-own-stunts

Joseph Gordon-Levitt filmdeki tüm sahneleri kendisi oynadı ve hiç dublör kullanmadı. Bir sahne hariç; dönen koridor sahnesi.

19. Robert Fischer için su getiren uçuş görevlisi Christopher Nolan’ın kuzeni Miranda Nolan’dır. Dark Knight Rises’da bir hizmetçi olarak küçük bir rol oynamıştır.

miranda-nolan

20. Cobb’un Ariadne’yi işe aldığı sahnede çizdiği bulmaca King Minos labirentiydi.

king_minos

Yunan mitolojisinde Ariadne Kral Minos’un kızıdır ve Theseus’a bir labirenti bulmasında yardımcı olur. Filmde de, Adriane mimari yapılar ve labirentler tasarlar ve Cobb’a yardım eder.

21. Fischer’in rüyanın ikinci tabakasında, Ariadne’in saçı sıkı bir topuz şeklindedir. Bu şekilde yapılmasının sebebi film yapımcılarının sıfır yer çekimde saçın nasıl hareket edeceğiyle uğraşmak istememelerindendir.

HuRWYWU

22. Filmde sadece 500 görsel efekt vardır.

efekt

Filmdeki detaylı gerçeküstü sahnelere rağmen, Penrose merdiveni, döner koridor, çığ ve sıfır yer çekimsiz ortam gibi büyük özel efektler, bilgisayar efektleriyle değil, pratik uygulamalarla çekildi.

23. Film 2 saat 2 dakika 28 saniye sürüyor. Edith Piaf’ın “Je ne regrette rien” adlı şarkısına referans olduğu söylenir zira o da 2 dakika 28 saniye uzunluktadır.

24. Filmin amacı Cobb’un sonunda rüyada mı gerçekte mi olduğu noktasında bizi merakta bırakmak olsa da, çocuklarını gördüğü sahnede rüyada olmadığını biliyoruz.

totem

Cobb’un son sahnede rüyada olmadığını biliyoruz çünkü dönen totem onun değil eşininki. Cobb’un totemi düğün yüzüğü. Rüyadayken yüzük elinde, değilken yüzük yok.

Facebook Yorumları