Index Coop (INDEX) Coininin Nasıl Bir Potansiyeli Var? Kripto Para Dünyasının BlackRock’ı Haline Gelebilir Mi?

Önemli Gelişmeler

Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

8.68 trilyon dolar parayı idare eden BlackRock dünyanın en büyük yatırım şirketi olarak biliniyor. Bir DeFi projesi olan Index Coop (INDEX) ise kripto para dünyasının BlackRock’ı olmayı hedefliyor ve halihazırda önemli bir büyüme sağlamış durumda. Peki bu DeFi projesinin arka planında neler yer alıyor?

BlackRock, Vanguard ya da Fidelity gibi varlık yöneticisi şirketler inanılmaz miktarlarda parayı idare ediyor. Bu şirketler toplamda trilyonlarca dolarlık bir sermayeyi yönetirken, yayınladıkları endeks ürünleri de her geçen yıl daha da popüler hale geliyor. Özellikle bu şirketlerin yönettiği ETF’ler (Exchange Traded Funds) borsalarda gittikçe daha fazla pay alıyor ve bu şirketlerin daha da büyümelerini sağlıyor.

Kıyaslama yapmak gerekirse, ABD’de endeks ürünleri, toplam piyasa değeri toplamda 4 trilyon doları bulan bir yatırım sınıfını oluşturuyor ve bu da hisse senedi piyasalarının yüzde 14’üne tekabül ediyor. Dünya çapında ETF’lerin temsil ettiği piyasa değeri 2005 ve 2020 yılları arasında 417 milyar dolardan 7.7 trilyon dolara yükseldi.

Peki Blackrock gibi şirketlerin bu ürünleri neden yatırımcılar tarafından bu kadar benimseniyor? ETF gibi endeks ürünleri finans sistemlerinin önemli bir parçasını oluşturuyor ve yatırımcılar da bu ürünleri, hisse senetlerine yatırım yaparken riskleri dağıtmayı oldukça kolaylaştırdığı için kullanmayı tercih ediyor. Ayrıca ETF’ler ile birlikte yatırımcılar, tek tek şirketlerin detaylarını incelemeye gerek kalmadan belirli sektörlere görece olarak kolayca yatırım yapabiliyorlar.

Kripto Para Dünyasında ETF Gibi Endeks Ürünlerin Büyük Bir Potansiyeli Var

Tam da bu yüzden kripto para dünyasında da endeks ürünlerin büyük potansiyellere sahip olduğu düşünülüyor. Örneğin, bazı yeni yatırımcılar için DeFi projeleri ya da NFT’ler çok karmaşık görünebiliyor ya da bazı yatırımcıların her bir projeyi ayrı ayrı inceleme fırsatı olamayabiliyor.

Ancak şu anda kripto para dünyasında, yatırımcılar için kripto paralara yatırım yaparken risk dağıtımı yapabilecekleri seçenek sayısı çok az görünüyor. Index Coop (INDEX) ise bu alanda çözümler ürettiğini iddia eden bir DeFi projesi olarak göze çarpıyor.

DeFi piyasalarını takip eden yatırımcılar muhtemelen DeFi Pulse Index (DPI) kavramını duymuşlardır. DPI şu anda kripto para dünyasındaki en büyük DeFi endeksini temsil ediyor ve toplamda 15 adet DeFi projesinin tokenini içinde barındırıyor.

Index Coop (INDEX) ise, bu DPI kavramının arkasındaki merkeziyetsiz otonom organizasyonu (DAO) oluşturuyor. DAO’lar DPI gibi kripto para endekslerinin yönetiminden sorumlu tutuluyorlar. Index Coop (INDEX) topluluğu da birçok farklı endeks ürününün yaratılmasında ve yönetiminde göre alıyor. Bu anlamda INDEX’in; BlackRock, Fidelity ya da Vanguard gibi şirketler ile benzer görev tanımlarına sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Index Coop, Merkeziyetsiz Bir BlackRock Haline Gelebilir mi?

Şu anda bir DeFi projesinin, yatırım devleri BlackRock ya da Vanguard gibi bir seviyeye gelip gelmeyeceğini söyleyebilmek için çok erken. Karşılaştırma yapmak gerekirse, BlackRock’un toplam piyasa değeri 125 milyar dolar iken, Index Coop’un piyasa değeri 62 milyon dolar seviyelerinde bulunuyor. Buna rağmen Index Coop şu anda Ethereum ekosisteminde önemli bir role sahip.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend