Online bankacılık platformu Cashaa tarafından 26 Ekim’de yapılan açıklamaya göre, bu İngiliz fintech firmasının UNICAS adında kripto dostu bir finans kurumu kurmak için Hindistan’ın Birleşik Çok Devletli Kredi Kooperatifi ile ortaklık kuracağı duyuruldu.

Bu yeni girişimin, Delhi ve Gujarat şehirleri ile Rajasthan eyaleti dahil olmak üzere kuzey Hindistan’da 34 adet “fiziksel şube ve operasyonu” içereceği bildirildi. Buna ek olarak fintech firması, gelecek yıl bu projeyi kullanıcıların kripto ürünlerine erişebilecekleri 100 adet fiziksel şubeye doğru genişletmeyi planladığını belirtti.

Bu ayın başlarında Cashaa Hindistan, Hintli işletmelerin ve bireylerin Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), XRP ve yerel token CAS da dahil olmak üzere kripto para birimleri satın alabilmeleri, saklayabilmeleri ve kaydedebilmeleri için bir tasarruf hesabı açmalarına izin vereceğini belirtti. Firmanın ayrıca, müşterilerin kripto varlıklarını krediler için teminat olarak kullanmalarına ve yerel yasal para birimi ile kripto satın almalarına izin vereceği bildirildi.

Ayrıca Cashaa, The United’ın mevcut lokasyonlarını kripto eğitim merkezlerine dönüştüreceğini de yaptığı açıklamada ilan etti.

Kripto yasağı haberleri yalanlandı

Cashaa CEO’su Kumar Gaurav konu hakkında konuşarak çoğu Hintlinin, çevrimiçi bir ürün olarak kripto para biriminin farkında olmadığını ya da yanlış bilgilendirilmiş ve gördüklerine veya hükümetin tanıyıp önerdiği şeylere güvenme eğiliminde olduğunu söyledi. Hindistan’ın, parayı tedavülden kaldırma gayretine rağmen hala büyük ölçüde nakite dayalı bir ekonomi yürüttüğünü belirten Gaurav, kripto para birimini benimseme sürecini yavaşlatan her iki sorunu da ele almayı planladıklarını açıkladı.

Eylül ayında Hindistan federal kabinesinin, mahkemelerin önceki bir genel yasağı kaldırmasının ardından altı ay geçtikten sonra kriptoyu yasaklayan yeni bir yasa düşündüğünü belirten raporlar yayılmıştı. Bununla birlikte, Hindistan Parlamentosu geçen ay gerçekleştirilen oturum için toplandığında hiçbir düzenleyicinin böyle bir yasayı yürürlüğe sürmek amacıyla yasa tasarısı öneresinde bulunmadığı bildirildi.

İlgili Haber:  Ethereum Blokzincirine "Geri Al" Butonu Geliyor

Hintli blok zinciri araştırma şirketi Crebaco’nun kurucusu olan Siddharth Sogani, yeni bir kripto yasağı çağrısı yapan raporları internette dolaşan “tık tuzakları” olarak nitelendirdi.

Cashaa CEO’su Kumar Gaurav da ayrıca, medyada olası bir kripto yasağı hakkında dolaşan haberlerin spekülatif hikayeler olduğuna ve düzenlemelerin büyük olasılıkla Cashaa Hindistan’ın kullanıcılarına kripto hizmetleri sunmasına engel olmayacağına inandığını belirtti.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın