İngiliz gazeteleri Evening Standard ve The Independent’ın sahibi olan Alexander Lebedev, kripto para birimi ve akıllı sözleşmelerin finansta devrim yaratma potansiyeli hakkında umut verici bir açıklamada bulundu.

13 Ekim’de yayınlanan bir görüş yazısında milyarder; blok zinciri teknolojisinin, “parazit misali az sayıda satıcıdan oluşan bir tekelleşme halini alan” küresel bankacılığı alt üst edeceğini ve bu teknolojiler ile akıllı sözleşmelerin finans sektöründeki insanların büyük çoğunluğunu istihdam etmeyi gereksiz hale getireceğini iddia etti.

Mevcut DeFi platformlarının patlayıcı büyümesinin hızlı bir likidite akışı tarafından yönlendirildiğini ve bu büyümenin sonsuza kadar devam edemeyeceğini düşünen Lebedev, bu altyapıya gömülü teknolojilerin, küresel finansal sistemini yeniden inşa etmek için muazzam fırsatlar sunduğunun altını çizdi.

Müşterilerin, akıllı sözleşmeler sayesinde finansal hizmetlere bankanın kendisi de dahil olmak üzere herhangi bir aracı olmadan erişebildiğini belirten milyarder, bu sayede “açgözlü” olarak nitelendirdiği bankacıların müşterilerin fonlarını çalmasının engellendiğini söyledi.

Ayrıca Estonya merkezli bir kazanç çiftçiliği protokolüne “bir deney” olarak 100.000 dolar yatırım yaptığını ve aldığı hızlı geri dönüşlere şaşırdığını açıklayan iş adamı, kendine ait bir “Bağımsız Merkezi Olmayan Finansal Ekosistem” kurmayı planladığını da belirtti.

Platformun, döviz bozdurma, mevduat, borç verme, ödeme ve nakit hizmetleri ile yerel ve uluslararası transferler dahil olmak üzere geleneksel bankaların tüm hizmetlerini sunmaya çalışacağı öğrenildi.

Eski bankacı, küresel kural koyucuların kripto varlıklarına giderek daha fazla ısındığını belirterek Alman, Çin, İsviçre ve ABD milletvekillerinin stabilcoinleri ve güvenlik tokenlerini tanımak için son hamlelere atıfta bulunduğunu belirtti.

Bir sonraki adımı da açıklayan Lebedev; üretim tesisleri, gayrimenkuller, mallar ve hizmetler dahil olmak üzere gerçek varlıkların dağıtılmış defterlerde tutulmasıyla dijitalleşmenin gerçekleşeceğini söyledi.

İş adamı, kripto para biriminin potansiyeline olan inancının başka bir nedeni olarak da şu anki haliyle küresel finans sisteminin “dünya ekonomisini felakete sürüklediği” iddiasında bulundu.

İlgili Haber:  DeFi Bir Balon Gibi Gözükse de Ekosistemi Daha Güçlü Kılıyor

25 yılını bankacılığa adayan ve 1995’te Rusya’nın üçüncü en büyük özel bankası olan Ulusal Rezerv Bankası’nı satın alan Lebedev, rakipleri tarafından hayata geçirilen çağdaş bankacılık uygulamalarında “müşterilerin parasını cebe indirmeye” doğru bir değişim gözlemlediğini iddia etti. 1990’lardan bu yana binlerce Rus bankacının, müşterilerinin parasının 100 milyon dolardan fazlasını zimmete geçirdiğini de sözlerine ekleyen milyarder, finansal kaynaklara erişimlerinin azalması nedeniyle milyarlarca insanın bankacılık hizmetlerinden tamamen vazgeçtiğini söyledi. Müşterilerin yaşadığı bu ekonomik dışlanmaların, kendilerinden çalacak hiçbir şeyi olmayan bankacılık sınıfına bağlı olduğunun altını çizen Lebedev, uluslararası finansal sistemde gerçek bir devrimin eşiğinde bulunduğumuzu ve hortumculuğun sonuna gelindiğini belirtti.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın