İngiliz Bankalarında Nakit Bulundurmak Ücrete Tabi Olabilir

0
303

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Negatif faiz oranı içeren bir para politikası, İngiltere Merkez Bankasının hesapta para tutanları ücretlendireceği anlamına geliyor.

Binance indirim kodu

İngiltere Merkez Bankası negatif faiz oranını hayata geçirmeyi düşünüyor. Bunun anlamı Birleşik Krallık’taki bankaların müşterilerinden nakit tutmak için ücret alması olabilir. Bu girişimin harcamaları teşvik etmesi ve ekonomiyi iyileştirmesi bekleniyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

İngiltere Merkez Bankası, korona virüsü sebebiyle oldukça etkilenen ve Brexit sebebiyle de hasar görmek üzere olan ekonomisini canlandırmak için negatif faiz oranı uygulamayı ciddi olarak düşünüyor.

Bugün yayınlanan bir para politikası özet raporuna göre, bu yılın son çeyreğinde banka, Düzenleme Kurulu ile negatif faiz oranının operasyonel hususlar üzerinde yapılandırılmış bir çalışmaya başlayacak.

Negatif faiz oranı, İngiltere Merkez Bankası’nın paralarını tutmaları sebebiyle banka gibi finansal kurumları ücretlendireceği anlamına geliyor (Genellikle Merkez Bankası, faizle borç veren finansal kurumlara ödeme yapıyor). Bu aynı zamanda bankaların paralarını saklamak için müşterileri ücretlendirmeye başlayacakları anlamına da gelebilir, çünkü para rezervleri bu kurumlar için ölü bir yüke dönüşebilir.

Bu yapılanma teorik olarak, finansal kurumları müşterilere daha fazla kredi vererek veya işletmelere yatırım yaparak paralarını harcamaya teşvik edecek.

Finansal kurumlar bu kredilerden ve yatırımlardan daha düşük kârlar bekleyebilir ki bu da borçlular ve kredi arayanlar için iyi haber anlamına gelebilir. Çünkü müşterilerinin parasını tutmak için Merkez Bankasına ödeme yapmaktansa, herhangi bir kâr tercih edilecektir.

Negatif faiz tartışmaları

Negatif faiz oranları tartışmalı bir konu. İsviçre, Danimarka, Japonya, İsveç merkez bankaları ve Avrupa Merkez Bankası, finansal çöküşü takip eden on yılda negatif faiz oranları uyguladılar ve onları çok uzun süre olumlu tutmayı başaramadılar.

İlgili Haber:  ABD Seçim Yarışı Kızışırken Bitcoin ve Hisse Senetlerinde Patlama

Öte yandan, negatif faiz oranlarının geri tepeceğini ve bankaların çökmesine veya daha az kredi vermesine neden olacağını düşünenler de var. Ayrıca, paralarını bankalarda saklamak için değil de harcamak için daha fazla teşvike sahip olan tasarruf hesabı sahipleri için de kötü bir haber. Ancak pandeminin baskısı, negatif faiz oranlarıyla ilgili tartışmaları gündeme getirdi.

Dün düzenlenen Para Politikası Komitesi toplantısında yer alan dokuz üye, para politikasının mevcut duruşunun uygun olduğuna karar verdi. Banka, 5 Kasım’da faiz oranını ayarlamaya karar verecek.

Merkez bankalarının para politikaları Bitcoin destekçileri için tam bir tartışma konusudur. Bitcoin’in para politikası protokolüne sıkı sıkıya bağlı olup, sınırlı miktarda Bitcoin bulunmakta ve her dört yılda bir Bitcoin madencileri için blok ödülleri yarıya iner.

Ancak Bitcoin’in fiyatı, korona virüs pandemisinin neden olduğu ekonomik belirsizlik nedeniyle Mart ayı ortasında düştü ve son altı ayını da oranlarını iyileşmek için harcadı. Belki de Bitcoin’in para politikası, kripto piyasasını Merkez bankacılarının eylemlerinden korumak için yeterli değil.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?