5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

İngiltere Bankası Başkanı Kripto Paralar ile İlgili Can Sıkıcı Bir Açıklama Yaptı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Pazartesi günü yaptığı açıklamalarında İngiltere Bankası (BoE) başkanı Andrew Bailey, kripto paraların güvenilir bir ödeme yöntemi olamayacağını düşündüğünü söyledi ve bu varlıkların yüksek volalitelerine dikkat çekti.

Binance indirim kodu

Katıldığı sanal konferansta Bailey şunları söyledi: “Değerleri çok büyük ölçüde dalgalı hareket sergiliyor, bu yüzden de bütünsel olarak kripto paralar ödeme yapmak için iyi bir aracı olamaz.”

Binance indirim kodu

bitcoin

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

“Yatırımcılar Tüm Paralarını Kaybetmeye Hazırlıklı Olmalı”

Bailey’nin bu yorumları, El Salvador yetkililerinin Bitcoin’i ABD doları ile birlikte ülkenin resmi para birimi olarak kabul edeceğini açıklamasından günler sonra geldi. El Salvador bu adımı atacak ilk ülke olacak. Bailey yorumlarına şöyle devam etti: “Varlıkların değerindeki volalite göz önüne alındığında ve bu kripto paraları destekleyen gerçek bir varlık bulunmadığından, eğer kripto para satın almak istiyorsanız lütfen tüm paranızı kaybetmeye hazırlıklı bir şekilde yatırım yapın.

Bitcoin fiyatları, Tesla CEO’su Elon Musk’ın, Bitcoin madenciliğinde daha fazla yenilenebilir enerji kaynağı kullanılması durumunda tekrardan Bitcoin ile ödemeleri hayata geçirebileceğini açıklamasının ardından 40.000 dolar barajını aştı.

Mayıs ayının ortalarında Musk’ın Bitcoin ödemelerini durdurduğunu açıklaması tüm kripto para dünyasında bir şok dalgasına neden olmuştu ve Bitcoin fiyatları da dibe vurmuştu.

Bailey Daha Önce de Bitcoin ile İlgili Olumsuz Görüşler Paylaşmıştı

BoE başkanı daha önce de kripto paralar ile ilgili şüpheci tavrını defalarca dile getirmişti. Bailey, Mayıs ayında gazetecilere yaptığı açıklamalarında da kripto paraların kendine özgü değerleri olmadığını düşündüğünü söylemiş ve yatırımcıların tüm paralarını kaybetmeye hazırlıklı olmalarını önermişti. Bailey görüşlerine şöyle devam etti: “Bu kripto paraların potansiyellerini anlayabilmek için kullanıcılar ve teknoloji sektörü temsilcileriyle temasa geçeceğiz. İngiltere Bankası’nın, kripto paraların merkez bankalarına olan etkilerini anlamak için çok sayıda çalışma yapması gerekiyor. Benim görüşüme göre para birimi kavramı ve kripto kavramı birlikte bulunması mümkün olmayan iki şeyi tanımlıyor.”

İlgili Haber:  İngiltere Bankası, Bitcoin (BTC) ile İlgili Yeni Bir Açıklama Yaptı!

İngiltere Bankası başkanının bu görüşleri Birleşik Krallık’ın SEC’i olan FCA’nın dile getirdiği görüşler ile de örtüşüyor. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde da bu yılın başlarında Bitcoin’i çok spekülatif bir varlık olarak değerlendirmiş ve Bitcoin ile kara para aklama gibi illegal suçların gerçekleştirildiğini iddia etmişti.

Bailey kripto para hakkındaki şüpheci tavrını sürdürse de, İngiltere Bankası bu ay yaptığı açıklamalarında kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya süreceğini açıkladı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar