10 Ağustos 2022, Çarşamba
28.6 C
İstanbul

İngiltere Bankası, Bitcoin (BTC) ile İlgili Yeni Bir Açıklama Yaptı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İngiltere Bankası başkanı Andrew Bailey, El Salvador başkanı Nayib Bukele’nin bir tür Bitcoin şehri oluşturacağını açıklamasından sonra El Salvador’un BTC’yi resmi para birimi olarak kabul etmesine dair endişelerini dile getirdi.

Binance indirim kodu

Bailey: “Bitcoin Adaptasyonu ile İlgili Endişeliyiz”

Bailey, El Salvador’un BTC’yi bir para birimi olarak kabul etmesinin endişe verici olduğunu çünkü tüketicilerin bu kripto paranın aşırı volalitesi nedeniyle zarar görebileceğini söyledi.

Binance indirim kodu

El Salvador’un BTC’yi resmi para birimi olarak kabul etmesinin ilk gününde 43.000 dolar civarından işlem gören BTC, 9 Kasım tarihinde 68.000 doların üstüne çıkara yeni bir tarihi rekor elde etmişti. Bununla birlikte Bitcoin fiyatı bu tarihten beri oldukça sert bir düşüş yaşadı ve bu yazının yazıldığı sırada 54.626 dolardan işlem gördü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Cambridge Üniversitesi’nde yaptığı açıklamasında Bailey, bir ülkenin BTC’yi ulusal para birimi haline getirmesinin kendisini endişelendirdiğini söyledi.

Bailey ayrıca El Salvador vatandaşlarının BTC’nin yapısını ve volalitesini anlayıp anlamadığına dair kuşkuları olduğunu ve endişelerinin en büyük kaynağının da bu kuşkular olduğunu belirtti.

İngiltere Bankası başkanı ayrıca, IMF’nin El Salvador ile ilgili, ülkenin kararının küresel finans sistemlerine oluşturabileceği risklere dair açıklamasını da alıntıladı. Pazartesi günü yayınlanan açıklamada IMF, BTC’nin El Salvador tarafından resmi para birimi haline getirilmesinin ve ülkedeki BTC alım satım işlemlerinin “çok yüksek miktarda risk” oluşturduğunu söylemişti.

IMF daha önce de Haziran ayında El Salvador’un Bitcoin yasasına dair bir uyarı yayınlamıştı ancak buna rağmen ülke, Eylül ayında kripto parayı resmi para birimi haline getirmekten vazgeçmemişti. Bailey bununla birlikte ülkesinin bir tür merkez bankası dijital para birimi (CBDC) oluşturup oluşturmayacağına dair çalışmalar yaptığını da açıkladı: “Dijital para birimleriyle ilgili ortada çok sayıda tartışma bulunuyor. Ancak bizim görüşümüze göre bu para birimleri, özellikle de ödeme amaçlı kullanılıyorsalar stabil bir şekilde işlem görmeliler. Kripto paralar için biz bunu söyleyemeyiz.

İlgili Haber:  EOS Fiyatı %46 Arttı: İşte Nedeni

Bu açıklamalar, İngiltere Bankası başkan yardımcısı Jon Cunliffe’nin “CBDC’lerin, teknoloji tarafından desteklenen paraların işlevselliği konusunda bir devrim olduğunu” açıklamasından sonra geldi. Bununla birlikte, Ağustos ayında gerçekleştirilen bir ankette, Büyük Britanya halkının yetişkin nüfusunun önemli bir kısmının potansiyel bir CBDC adaptasyonu hakkında endişeleri olduğu ortaya çıkmıştı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar