30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

İngiltere’de Bitcoin Reklamları Yasaklandı! Yasağın Gerekçesi Ne?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İngiltere Reklam Standartları Kurumu (ASA), Bitcoin ile ilgili reklamların da yer aldığı 7 şirkete yasaklama getirdi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İngiltere Reklam Standartları Kurumu (ASA), Bitcoin ile ilgili reklamların da yer aldığı 7 şirkete yasaklama getirdi.
  • ASA, Coinbase Europe, eToro, Papa John’s, Luno Money, Exmo Exchange, Payward ve Coinburp’ın reklamlarını yasakladığını duyurdu.

BBC’nin haberine göre İngiltere Reklam Standartları Kurumu (ASA), “zararlı kripto para reklamlarına odaklanmasının” bir parçası olarak Bitcoin’in de dahil olduğu kripto para ile ilgili 7 reklamı yasakladı.

Binance indirim kodu

Reklamları Yasaklanan Şirketler

ASA, Coinbase Europe, eToro, Papa John’s, Luno Money, Exmo Exchange, Payward ve Coinburp’ın reklamlarını yasakladığını duyurdu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

ASA konu ile ilgili yaptığı açıklamada, 7 reklamın da “tüketicilerin deneyimsizliğinden sorumsuzca yararlandığı ve yatırımın riskini açıkça belirtmediği için yasaklandığını” belirtti.

Popüler bir pizza zinciri olan Papa John’s geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir reklamda “10 Euro değerinde ücretsiz BTC” teklif etti ve müşterilerine pizza için 30 Euro (39 Dolar) veya daha fazla harcama yaptıkları takdirde 15 Euro (19 Dolar) tasarruf edeceklerini söyledi.

“Bitcoin Pizza Günü” Reklamına Yasak!

Pizza zinciri ayrıca reklamlarını “Bitcoin pizza günü” ile ilişkilendirdi. Bitcoin pizza günü, BTC’nin ilk kez bir ödeme işleminde kullanıldığı güne işaret ediyor. Mayıs 2010’da bir kişi BTC ile ödeme yaparak pizza satın aldı ve şimdi milyonlarca Dolara denk gelen bir ücret karşılığında karnını doyurdu…

ASA, bu reklamın “özellikle kripto para hakkında sınırlı bilgiye sahip olması muhtemel hedef kitle bağlamında ciddi ve potansiyel olarak maliyetli bir finansal risk yaratabileceğini” dile getirdi.

Bu, ASA’nın kripto para reklamlarına karşı uyguladığı ilk yasak değil. Kurum, geçtiğimiz aylarda da BTC başta olmak üzere çeşitli kripto paralar ile ilgili bazı reklamları “tüketici riski” oluşturduğu gerekçesiyle yasakladığını duyurmuştu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar