İngiltere, Büyük Britanya ve Birleşik Krallık Arasındaki Fark

Son güncelleme: 7 ay önce

Anahtar Fark: İngiltere; Büyük Britanya ve Birleşik Krallık altında bir ülkedir. Büyük Britanya; Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’yı içerir. Birleşik Krallık; İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’yı kapsar.

Pek çok insan İngiltere, Büyük Britanya ve Birleşik Krallık (UK) ifadelerini birbirine karıştırır ya da bu ifadelerin aynı yer olduğunu düşünür. Bu üç isim de genel olarak benzer ve yakın coğrafi bir konumu işaret etse de çok farklı anlamlar içerirler.

İngiltere (England)

İngiltere (England) Birleşik Krallık’ın (United Kingdom) bir parçasıdır ve İskoçya ile Galler’le aynı sınırı paylaşır. İrlanda Denizi İngiltere’nin kuzeybatısındayken, Celtic Denizi güneybatısındadır. Doğudaki Kuzey Denizi ve güneydeki İngiliz Kanalı ülkeyi Avrupa kıtasından ayırır. İngiltere’nin ayrıca Scilly, Wight gibi 100’den fazla irili ufaklı adası vardır. İngiltere’nin tarihi Taş Devri’nin sonlarına kadar gider. İngiltere ismini milattan sonra 927 yılında alır. İngiltere teknoloji, hukuk ve kültür noktalarında dünya üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Dünya üzerindeki pek çok ülkenin hukuki ve politik sistemi İngiltere baz alınarak hazırlanmıştır.

 

Büyük Britanya (Great Britain)

Büyük Britanya Kuzey Atlantik’te bir adadır. İçerisinde Galler, İngiltere ve İskoçya vardır. Büyük Britanya 1707 yılında Kral James I tarafından kuruldu. Büyük Britanya Birleşik Krallık ve Kuzey İrlanda’nın egemen devletidir. İngiltere’nin büyük bir bölümü, İskoçya ve Galler Büyük Britanya üzerindedir. Büyük Britanya İngiliz Adaları’nın ve Avrupa’nın en büyük adasıdır. İskoçya Büyük Britanya’nın üst tarafında, Galler ise güneybatı tarafındadır.

Birleşik Krallık (United Kingdom)

Birleşik Krallık (UK) aslında Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı’nın kısa adıdır ve egemen bir devlettir. Egemen devlet merkezi bir hükümet tarafından yönetilen bir birim demektir. Bu egemen devlet İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’yı birleştirir. Ayrıca pek çok küçük adayı da kapsar. Kuzey İrlanda Birleşik Krallık’ın başka bir devlet ile sınıra sahip tek parçasıdır. Sınırını paylaştığı ülke ise İrlanda Cumhuriyeti’dir.

  Birleşik Krallık'ta Kripto Para Düzenlemeleri Geliştirmeye Açık

Peki bu üç isim zaman içinde nasıl şekillendi? Tarihsel olarak inceleyelim: İngiltere ve İskoçya’nın 1603 yılına kadar ayrı yönetimleri vardı. Kraliçe Elizabeth I yerine geçecek herhangi bir varis bırakmadan ölünce bu durum değişti. İskoçya kralı James VI İngiltere kralı oldu. Aynı zamanda İrlanda ve Fransa’nın da kralı idi. Ülkeleri daha iyi ve kolay yönetebilmek için İngiltere, İskoçya ve Galler’i birleştirmeye çalıştı. 1707 yılında Act of Union adında bir yasa ile Büyük Britanya Birleşik Krallığı’nı kurdu. Bunu takiben, 1801 yılında İrlanda Parlementosu bu birliğe katılma kararı aldı ve birlik Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı adını aldı. 1922 yılında İrlanda’daki güney ülkelerin çoğu bağımsızlık ilan etti ve bu birlikten ayrıldı.

İngiltere Britanya Birleşik Krallık
Kuruluş 927 MS 1707 1922
İçerdiği Bölgeler İngiltere İngiltere, Galler ve İskoçya İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda
Nüfus ~53 milyon ~61 milyon ~64 milyon
Etnik Gruplar 85.4% Beyaz
7.8% Asyalı
3.5% Siyahi
2.3% Karışık
0.4% Arap
0.6% Diğer
86.8% Beyaz
7.1% Asyalı
3.1% Siyahi
2.0% Karışık
0.3% Arap
0.6% Diğer
87.1% Beyaz
7.0% Asyalı
3.0% Siyahi
2.0% Karışık
0.9% Diğer
Diller İngilizce Galce, İngilizce, İskoçca Galce, İngilizce, İskoçca, İrlandaca
Baskın Dinler Hıristiyanlık Hıristiyanlık, Katolik, Protestanlık Hıristiyanlık, Katolik, Protestanlık, İslam, Hinduizm, Budizm, Yahudilik
Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

4 YORUM

  1. Güzel bilgilendirici bir anlatım olmuş, teşekkür ediyoruz. Ama en baştaki paragrafın şu cümlesindeki hatayı düzeltme imkanınız varsa insanları yanlış bilgilendirmiş olmayalım ”Büyük Britanya; Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’yı içerir.” (doğru: Galler, İngiltere ve İskoçya)

  2. Evet ilk paragraf yanlış olmuş. İngiltere her ikisinde varken, Birleşik Krallığı Britanyadan ayıran özelliği ayrıyetten Kuzey İrlanda’yı da kapsaması.

  3. Herkes söylemesine rağmen hala düzeltilmemiş. Bende de bu kısmı okuyunca kafa karışıklığına neden olan ilk “ANAHTAR FARK” kısmındaki yanlışlığı düzeltin lütfen. Makale kendi içerisinde tutarsız kalıyor. Alt başlıklarda doğru bilgi varken Anahtar Fark kısmındaki yanlış hala düzeltilmemiş. Büyük Britanya da Kuzey İrlanda yok. Yerine ingiltere var. Büyük Britanya ile Birleşik Krallık arasındaki fark ingiltere değil, Kuzey irlanda’dır.

Bir Cevap Yazın