8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

İngiltere, Kripto Firmalarının Kara Para Aklama ile Mücadele Yasalarına Uymadığını Açıkladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İngiltere Mali Davranış Otoritesi (FCA), kripto şirketlerinin çoğunun hâlâ daha “gerekli yasal standartları karşılamadığı” gerekçesi ile Geçici Kayıt Rejimini 2022’ye kadar uzattı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İngiltere Mali Davranış Otoritesi (FCA) kripto firmalarının büyük çoğunluğunun kara para aklama ile mücadele yasalarına uymadığını dile getirdi.
  • FCA, Geçici Kayıt Rejimini Mart 2022 dönemine kadar ertelediğini açıkladı.

CNBC’nin bugün bildirdiği habere göre, Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi (FCA), kripto ile ilgili pek çok şirketin, ülkedeki kara para aklama ile mücadele gereksinimlerini karşılamadığını duyurdu.

Binance indirim kodu

Geçici Kayıt Rejimi, 2022’ye Kadar Uzatıldı

Düzenleyici kurum, standartlarını karşılamadaki bu başarısızlığın “benzeri görülmemiş sayıda işletmenin başvurularını geri göndermesi ile sonuçlandığını” dile getirdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

İngiliz kripto para şirketleri, ülkede faaliyet göstermek için FCA’ya kayıt olmak zorunda. Aynı zamanda düzenleyici kurum, henüz resmi olarak onaylanmamış firmaların faaliyet göstermeye devam etmesi için bir geçici lisans sistemi de getirdi.

Şimdiye kadar sadece beş firma FCA’ya tam olarak kaydoldu; ve yaklaşık 90 tanesi de geçici lisanslar alarak faaliyet göstermeye devam etti. Ancak düzenleyici kurum, bu statünün onları “tamamen uygun” kılmadığına dikkat çekti.

FCA, söz konusu açıklaması ile eş zamanlı olarak 51 şirketin başvurusunu reddetti ve şirketler faaliyetlerini tamamen askıya almak zorunda kaldı. Kalan başvuruları değerlendirmek için ise FCA, Geçici Kayıt Rejimini 31 Mart 2022’ye kadar uzattığını açıkladı.

Düzenleyici kurum, “Tarihin uzatılması, kripto para firmalarının iş yapmaya devam etmesine olanak sağlarken, bize de sağlam bir değerlendirme yapmak için zaman kazandıracak.” ifadelerini kullandı.

FCA ve Kripto Para Piyasası

FCA, Ocak ayında, kripto yatırım riskleriyle ilgili 5 temel endişesini vurgulayan bir tüketici uyarısı yayınladı. Düzenleyici kurum, bugün yaptığı duyuruda da endişelerini yineledi ve kripto varlıkların son derece spekülatif olduğunu, bu nedenle de hızla değer kaybedebileceğini belirtti.

İlgili Haber:  İngiltere Reklam Standartları Kurumu, Crypto.com’un İki Reklamını Yasakladı

Öte yandan İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey de aynı endişeleri sıklıkla dile getiriyor. Bailey, kısa süre önce yaptığı açıklamalarda kripto parayı “tehlikeli” olarak niltelendirdi ve “içsel bir değerinin” olmadığını kaydetti.

Geçen Ekim ayında yaptığı açıklamada ise Bailey, Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak görmenin zor olduğunu belirtmişti. Bailey, bununla ilgili, “Bitcoin satın almak istiyorsanız, tüm paranızı kaybetmeye hazır olun.” ifadesini kullanmıştı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar