29 Ocak 2022, Cumartesi
7.6 C
İstanbul

İngiltere, Kripto Firmalarının Kara Para Aklama ile Mücadele Yasalarına Uymadığını Açıkladı

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

İngiltere Mali Davranış Otoritesi (FCA), kripto şirketlerinin çoğunun hâlâ daha “gerekli yasal standartları karşılamadığı” gerekçesi ile Geçici Kayıt Rejimini 2022’ye kadar uzattı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İngiltere Mali Davranış Otoritesi (FCA) kripto firmalarının büyük çoğunluğunun kara para aklama ile mücadele yasalarına uymadığını dile getirdi.
  • FCA, Geçici Kayıt Rejimini Mart 2022 dönemine kadar ertelediğini açıkladı.

CNBC’nin bugün bildirdiği habere göre, Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi (FCA), kripto ile ilgili pek çok şirketin, ülkedeki kara para aklama ile mücadele gereksinimlerini karşılamadığını duyurdu.

Binance indirim kodu

Geçici Kayıt Rejimi, 2022’ye Kadar Uzatıldı

Düzenleyici kurum, standartlarını karşılamadaki bu başarısızlığın “benzeri görülmemiş sayıda işletmenin başvurularını geri göndermesi ile sonuçlandığını” dile getirdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

İngiliz kripto para şirketleri, ülkede faaliyet göstermek için FCA’ya kayıt olmak zorunda. Aynı zamanda düzenleyici kurum, henüz resmi olarak onaylanmamış firmaların faaliyet göstermeye devam etmesi için bir geçici lisans sistemi de getirdi.

Şimdiye kadar sadece beş firma FCA’ya tam olarak kaydoldu; ve yaklaşık 90 tanesi de geçici lisanslar alarak faaliyet göstermeye devam etti. Ancak düzenleyici kurum, bu statünün onları “tamamen uygun” kılmadığına dikkat çekti.

FCA, söz konusu açıklaması ile eş zamanlı olarak 51 şirketin başvurusunu reddetti ve şirketler faaliyetlerini tamamen askıya almak zorunda kaldı. Kalan başvuruları değerlendirmek için ise FCA, Geçici Kayıt Rejimini 31 Mart 2022’ye kadar uzattığını açıkladı.

Düzenleyici kurum, “Tarihin uzatılması, kripto para firmalarının iş yapmaya devam etmesine olanak sağlarken, bize de sağlam bir değerlendirme yapmak için zaman kazandıracak.” ifadelerini kullandı.

FCA ve Kripto Para Piyasası

FCA, Ocak ayında, kripto yatırım riskleriyle ilgili 5 temel endişesini vurgulayan bir tüketici uyarısı yayınladı. Düzenleyici kurum, bugün yaptığı duyuruda da endişelerini yineledi ve kripto varlıkların son derece spekülatif olduğunu, bu nedenle de hızla değer kaybedebileceğini belirtti.

İlgili Haber:  Stablecoinler ve Geleneksel Ödeme Yöntemleri Aynı Yasalarla Düzenlenebilir

Öte yandan İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey de aynı endişeleri sıklıkla dile getiriyor. Bailey, kısa süre önce yaptığı açıklamalarda kripto parayı “tehlikeli” olarak niltelendirdi ve “içsel bir değerinin” olmadığını kaydetti.

Geçen Ekim ayında yaptığı açıklamada ise Bailey, Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak görmenin zor olduğunu belirtmişti. Bailey, bununla ilgili, “Bitcoin satın almak istiyorsanız, tüm paranızı kaybetmeye hazır olun.” ifadesini kullanmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend