İngiltere, Kripto Firmalarının Kara Para Aklama ile Mücadele Yasalarına Uymadığını Açıkladı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

İngiltere Mali Davranış Otoritesi (FCA), kripto şirketlerinin çoğunun hâlâ daha “gerekli yasal standartları karşılamadığı” gerekçesi ile Geçici Kayıt Rejimini 2022’ye kadar uzattı.

blank

Haberin Özeti

  • İngiltere Mali Davranış Otoritesi (FCA) kripto firmalarının büyük çoğunluğunun kara para aklama ile mücadele yasalarına uymadığını dile getirdi.
  • FCA, Geçici Kayıt Rejimini Mart 2022 dönemine kadar ertelediğini açıkladı.

CNBC’nin bugün bildirdiği habere göre, Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi (FCA), kripto ile ilgili pek çok şirketin, ülkedeki kara para aklama ile mücadele gereksinimlerini karşılamadığını duyurdu.

blank

Geçici Kayıt Rejimi, 2022’ye Kadar Uzatıldı

Düzenleyici kurum, standartlarını karşılamadaki bu başarısızlığın “benzeri görülmemiş sayıda işletmenin başvurularını geri göndermesi ile sonuçlandığını” dile getirdi.

İngiliz kripto para şirketleri, ülkede faaliyet göstermek için FCA’ya kayıt olmak zorunda. Aynı zamanda düzenleyici kurum, henüz resmi olarak onaylanmamış firmaların faaliyet göstermeye devam etmesi için bir geçici lisans sistemi de getirdi.

Şimdiye kadar sadece beş firma FCA’ya tam olarak kaydoldu; ve yaklaşık 90 tanesi de geçici lisanslar alarak faaliyet göstermeye devam etti. Ancak düzenleyici kurum, bu statünün onları “tamamen uygun” kılmadığına dikkat çekti.

FCA, söz konusu açıklaması ile eş zamanlı olarak 51 şirketin başvurusunu reddetti ve şirketler faaliyetlerini tamamen askıya almak zorunda kaldı. Kalan başvuruları değerlendirmek için ise FCA, Geçici Kayıt Rejimini 31 Mart 2022’ye kadar uzattığını açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Düzenleyici kurum, “Tarihin uzatılması, kripto para firmalarının iş yapmaya devam etmesine olanak sağlarken, bize de sağlam bir değerlendirme yapmak için zaman kazandıracak.” ifadelerini kullandı.

FCA ve Kripto Para Piyasası

FCA, Ocak ayında, kripto yatırım riskleriyle ilgili 5 temel endişesini vurgulayan bir tüketici uyarısı yayınladı. Düzenleyici kurum, bugün yaptığı duyuruda da endişelerini yineledi ve kripto varlıkların son derece spekülatif olduğunu, bu nedenle de hızla değer kaybedebileceğini belirtti.

Öte yandan İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey de aynı endişeleri sıklıkla dile getiriyor. Bailey, kısa süre önce yaptığı açıklamalarda kripto parayı “tehlikeli” olarak niltelendirdi ve “içsel bir değerinin” olmadığını kaydetti.

Geçen Ekim ayında yaptığı açıklamada ise Bailey, Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak görmenin zor olduğunu belirtmişti. Bailey, bununla ilgili, “Bitcoin satın almak istiyorsanız, tüm paranızı kaybetmeye hazır olun.” ifadesini kullanmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend