8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

İngiltere, Bitcoin ve Kripto Endüstrisi İçin “Küresel Merkez” Olma Planları Yapıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 4 ay önce

Binance indirim kodu

İngiltere, Bitcoin ve kripto piyasası için “Küresel Merkez” olmak planları kuruyor.

Binance indirim kodu

Dijital varlık şirketlerini çekmek için hükümetin atacağı adımlar arasında stablecoin düzenlemesi ve Kraliyet NFT’si yer alıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Financial Times’ın haberine göre, İngiltere hükümeti, kripto endüstrisi için “küresel bir merkez” olma planları yapıyor. Atılacak ilk adımlar arasında stabil coinler için yeni düzenlemeler, Royal Mint NFT ve dijital varlık şirketlerini ülkeye çekmek için yatırımlar yapma gibi bir takım gündem maddeleri var.

Şehircilik bakanı John Glen Pazartesi günü yaptığı açıklamada, hükümetin “İngiltere’nin iş dünyasına ve kripto endüstrisine açık olduğunu” göstermeye kararlı olduğunu söyledi.

Bu söylem ve hareketin bugüne kadar kriptoya karşı katı düzenlemeleriyle bilinen İngiltere gibi bir ülkeden geliyor olması ilginç. Analistler İngiltere’nin kripto endüstrisini daha fazla görmezden gelemeyeceğini belirtiyor.

İngiltere geçtiğimiz aylarda Floki Inu reklam verenlerine yüklü cezalar getirmişti.

Şehircilik bakanının kripto endüstrisi hakkındaki olumlu sözleri, İngiltere’de iş kuran kripto para birimi işletmelerini desteklemek için hükümetin şimdiye kadar verdiği en önemli mesaj oldu.

Glen, “Kriptoda muazzam bir potansiyel görüyoruz. Standartlarımızı düşürmeyeceğiz, ancak teknolojik tarafsız yaklaşımımızı sürdüreceğiz” dedi.

Bakan, hükümetin dağıtık defter teknolojisini kullanarak devlet borçlarını kayıt altına alma olasılığını inceleyeceğini de sözlerine ekledi. Şansölye Rishi Sunak’ın Kraliyet Darphanesi’ni, yaza kadar “almaya kararlı olduğumuz ileriye dönük yaklaşımın bir sembolü” olarak, bir NFT koleksiyonu çıkarmak için görevlendirdiğini söyledi.

İngiltere ve ABD gibi finans merkezlerinde faaliyet gösteren firmaların dijital varlıklar üzerinde daha net kurallar ve düzenlemeler sunmaları için hükümetler, düzenleyiciler ve kanun yapıcılar üzerindeki baskıyı artırmasıyla İngiltere’nin kripto alanında bir şeyler yapma ihtiyacı zaruri bir hal aldı.

İlgili Haber:  Revolut, 33 Milyar Dolarlık Değerlemesi ile İngiltere'nin Şimdiye Kadarki En Büyük Fintech Firması Oldu

Mali denetçiler, varlık ticaretinden kurumsal yönetime kadar her şey için yenilikçi çözümler sunma potansiyeline karşı kripto tokenlerinin yasa dışı faaliyetler için kullanılma potansiyelini de dengelemek zorunda kaldılar.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, Pazartesi günü kripto para birimlerinin dolandırıcılıklarda yeni “ön cephe” olduğu konusunda uyardı ve teknolojinin “suçlular için bir fırsat” yarattığını da sözlerine ekledi.

Birleşik Krallık Hazinesi ayrıca, ABD doları gibi diğer varlıkların değerini yansıtmayı amaçlayan stablecoin ihraççılarını düzenlemek için uzun zamandır beklenen planını yayınladı.

Hazine’nin önerilerinden biri, cep telefonu uygulamalarında depolanan fonlar gibi elektronik parayı yöneten mevcut yasaları, stablecoin’leri kapsayacak şekilde uyarlamak ve onları Mali Davranış Otoritesinin kapsamına almak. Öneriye göre, stablecoin ihraççılarının, ödünç verme (lending) gibi amaçlarla kullanılamayacak olan, ihraç edilen tokenler için eşit sterlin rezervleri tutması gerekecek.

İngiliz hükümeti ayrıca kripto için vergilendirme kurallarını da yeniden gözden geçirmeyi planlıyor. Hükümet, fon yöneticilerinin portföylerinde kripto bulundurmaları için caydırıcı unsurları ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar