25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

İngiltere, Kripto Para Uyarısını Yineledi: “Finansal Sistem İçin Bir Tehdit!”

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

İngiltere Merkez Bankası, geçtiğimiz aylarda kripto para endüstrisi ile ilgili yaptığı açıklamayı tekrarladı. Merkez Bankasına göre kripto paralar, finansal sistem için ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İngiltere Merkez Bankası, geçtiğimiz aylarda kripto para endüstrisi ile ilgili yaptığı açıklamayı tekrarladı.
  • Merkez Bankasına göre kripto paralar, finansal sistem için ciddi bir tehdit oluşturuyor.

İngiltere Merkez Bankası, kripto para endüstrisinin zamanla mevcut finansal sistem için bir tehlike olabileceği konusunda uyarı yayınladı.

Binance indirim kodu

“Kripto, Finansal Sistem İçin Bir Tehdit”

Merkez Bankası başkan yardımcısı Sir Jon Cunliffe konu ile ilgili BBC’ye verdiği demeçte, “Bence endişe uyandıran en önemli nokta, kripto para piyasasındaki büyük bir fiyat düzeltmesinin diğer piyasaları da ciddi şekilde etkileyebileceği bir seviyeye ulaşması ve finansal sisteme bu denli entegre olmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Cunliffe ayrıca “Henüz kripto para bu seviyede değil; ancak standartlar ve düzenlemeler tasarlamak zaman alıyor ve bu seviyeye yaklaşıyor.” diye ekledi.

Sir Cunliffe ayrıca kripto endüstrisinin daha geniş çapta benimsenmesi durumunda bu riskin artacağını söyledi. Merkez Bankası başkan yardımcısı şu anda Birleşik Krallık hanehalkları servetinin yalnızca %0.1’inin kripto parada yatırım olarak kullanıldığını belirtti. Dahası Birleşik Krallık’ta yalnızca 2.3 milyon kişinin kripto para ile ilgili yatırımları olduğu tahmin ediliyor; bunun da kişi başına ortalama 396.94 Dolar değerine denk geldiği öngörülüyor.

İngiltere Merkez Bankası ve Kripto Para

Bu, İngiltere Merkez Bankasının kripto endüstrisinin neden olduğu risklere yönelik ilk açıklaması değil.

Ekim ayında yaptığı açıklamada banka, Bitcoin’in Birleşik Krallık’ta finansal istikrarsızlığı tetikleyebileceğini dile getirmişti.

Bu açıklamadan sadece bir hafta sonra ise İngiltere Merkez Bankası Mali Politika Komitesi, “Kripto para piyasaları hızla büyümeye devam ediyor; ancak şu anda İngiltere finansal istikrarı için sınırlı bir risk oluşturuyor.” şeklinde çelişkili bir açıklama yapmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend