30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

İngiltere Mali Düzenleyicisi FCA, Genç Yatırımcıları Kripto Paranın Riskleri Konusunda Uyarıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

FCA, genç yatırımcıları kripto para da dahil olmak üzere yüksek riskli yatırımların tehlikeleri konusunda uyarmak için 15 milyon Dolarlık bir pazarlama kampanyası başlatıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • FCA, genç kripto para yatırımcılarını piyasanın risklerine karşı uyarıyor.
  • İngiltere düzenleyicisi, bu amaçla 15 milyon Dolarlık bir pazarlama kampanyası başlatıyor.

Genç Britanyalılar arasında kripto para da dahil olmak üzere yüksek riskli yatırımlara yönelik artan coşkudan endişe duyan Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi (FCA), onları piyasadaki riskler konusunda uyarmak için bir dijital pazarlama kampanyasına 15.2 milyon Dolar bütçe ayırdı.

Binance indirim kodu

Karar, FCA CEO’su Nikhil Rathi tarafından bir web semineri sırasında duyuruldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

FCA ve Kripto Para Baskısı

FCA’nın 2.3 milyon kadar İngiliz’in dijital varlık satın aldığını gösteren son araştırmasına atıfta bulunan Rathi, “kripto paralar veya diğer yüksek riskli yatırımlar hakkında spekülasyon yapan genç insanlar arasında bir patlama” olduğunu söyledi.

Rathi, 18 ila 30 yaş arasındakilerin “ilgilenmeye alışkın olmadıkları bir tüketici kategorisi olduğunu” kabul ederken; kripto para yatırımcıları arasında daha az rasyonel ve daha duygusal bir davranış eğilimi gözlemlendiğinin de altını çizdi.

FCA, ayrıca, yılın başındaki GameStop olayında olduğu gibi, gençlerin “anonim ve sorumsuz sosyal medya influencerları” tarafından etkilenmesinden de endişe duyuyor.

Rathi konu ile ilgili, “Bu yüzden onları riskler konusunda uyarmak için 11 milyon Sterlinlik (15 milyon Dolar) bir dijital pazarlama kampanyası oluşturuyoruz. Bu risklerin çok açık olduğunu ve kripto para yatırımcılarının tüm paralarını kaybetmeyi göze almaları gerektiğini onlara ileteceğiz.” ifadelerini kullandı.

Genç Kripto Yatırımcılarının Risk İştahı

FCA’nın endişelenmek için bir nedeni gerçekten de olabilir. Regülatör tarafından Mart ayında yapılan bir anket, kripto para dahil yüksek riskli varlıklardaki “daha genç, daha çeşitli” yatırımcıların “risklerin daha az farkında” olduğunu ortaya koydu. Ankete katılan 10 kişiden 4’ü bir miktar para kaybetmeyi risk olarak görmezken; katılımcıların %78’i de kripto paraları ne zaman alıp satacaklarına “sezgisel” olarak karar verdiklerini söyledi.

İlgili Haber:  İngiliz Yetkililer, Premier Lig Ekipleri ile Kripto Para Şirketleri Arasındaki Anlaşmalar İçin Soruşturma Başlattı

FCA, yeni başlatılan pazarlama kampanyasının tam olarak neye odaklanacağını henüz ayrıntılı olarak açıklamadı.

Öte yandan, bu yılın başlarında İngiliz reklam gözlemcisi, kripto para borsası Luno’ya karşı harekete geçerek Londra’nın toplu taşıma sistemine yerleştirilen Bitcoin reklamlarını kaldırmaya zorlamıştı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar