1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, Kripto Parayı “Tehlikeli” Olarak Nitelendirdi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, ülkedeki perakende yatırımcıların büyük coşkusuna rağmen kripto paraya karşı duyduğu şüpheyi yineledi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İngiltere Merkez Bankası başkanı, kripto parayı “tehlikeli” olarak tanımladı.
  • Merkez Bankası başkanı Bailey’e göre, insanlar Bitcoin’e yatırım yapıyorlarsa paralarını kaybetme riskini göze almalılar.

Kripto para popülaritesi, İngiltere vatandaşları arasında hızla artıyor. Böyle bir ortamda İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey ise önce kripto parayı “tehlikeli” olarak nitelendirdi ve sonrasında da “üzerinde düzenleme yapılması gerektiğini” belirtti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

“Bitcoin, Bir Ödeme Yöntemi Olamaz”

Bailey konu ile ilgili, “Kripto varlıklar konusunda şüpheliyim. Çünkü çok tehlikeliler ve insanlar arasında bu konuda büyük bir coşku var.” dedi.

Söz konusu açıklama, Bailey’nin kripto para ile ilgili uzun süredir devam eden karşıt duruşunun son bir örneği oldu. Merkez Bankası başkanı, geçtiğimiz Ekim ayında Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul etmenin zor olduğunu belirtmişti.

Bailey bugün yaptığı açıklamalarda ise, “Bitcoin’in içsel değer dediğimiz şeye sahip olduğunu söylemek zor. İnsanların istediği gibi bir dışsal değeri olabilir. Ancak Bitcoin satın almak istiyorsanız, tüm paranızı kaybetmeye de hazır olun.” ifadelerini kullandı.

Kripto Endüstrisi Düzenlenmeli

İngiltere finans endüstrisi için bir lobi grubu olan TheCityUK, İngiltere’nin perakende yatırımcıları korumaya yardımcı olacak bir kripto para düzenlemesini hızlandırması gerektiğini belirtti.

TheCityUK CEO’su Miles Celic konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Hükümet ve düzenleyicilerin oynamaları gereken önemli bir rol var. Gelişmekte olan bu sektör için güvenli ve sağlam kurallar koymalılar.” dedi.

TheCityUK’e göre, kripto parayı müşterilerine sunmak isteyen şirketler düzenlenmeli ve uygun bir yetkilendirme almalı. TheCityUK, ayrıca, Birleşik Krallık’ta yaklaşık 10 milyon insanın halihazırda kripto paraya sahip olduğunun altını çizdi. Bu, 2018 verilerine kıyasla %558’lik çarpıcı bir artış anlamına geliyor.

İlgili Haber:  İngiltere Merkez Bankası Müdürü Bitcoin'i Bir Ödeme Aracı Olarak Göremiyor

Öte yandan söz konusu lobi grubu, hükümet düzenlemelerinin kripto ile ilgili şirketleri korkutacak kadar sert olmaması gerektiğini de belirtti. İngiltere’nin en önemli mali düzenleyicisi olan Financial Conduct Authority (FCA), kripto türevlerinin satışını, pazarlamasını ve dağıtımını çoktan yasakladı. FCA, Ocak ayında bu konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu ürünler, oluşturdukları zarar nedeniyle perakende tüketiciler için uygun değil.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar