İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, Kripto Parayı “Tehlikeli” Olarak Nitelendirdi

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 4 hafta önce

blank

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, ülkedeki perakende yatırımcıların büyük coşkusuna rağmen kripto paraya karşı duyduğu şüpheyi yineledi.

blank

Haberin Özeti

  • İngiltere Merkez Bankası başkanı, kripto parayı “tehlikeli” olarak tanımladı.
  • Merkez Bankası başkanı Bailey’e göre, insanlar Bitcoin’e yatırım yapıyorlarsa paralarını kaybetme riskini göze almalılar.

Kripto para popülaritesi, İngiltere vatandaşları arasında hızla artıyor. Böyle bir ortamda İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey ise önce kripto parayı “tehlikeli” olarak nitelendirdi ve sonrasında da “üzerinde düzenleme yapılması gerektiğini” belirtti.

“Bitcoin, Bir Ödeme Yöntemi Olamaz”

Bailey konu ile ilgili, “Kripto varlıklar konusunda şüpheliyim. Çünkü çok tehlikeliler ve insanlar arasında bu konuda büyük bir coşku var.” dedi.

Söz konusu açıklama, Bailey’nin kripto para ile ilgili uzun süredir devam eden karşıt duruşunun son bir örneği oldu. Merkez Bankası başkanı, geçtiğimiz Ekim ayında Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kabul etmenin zor olduğunu belirtmişti.

Bailey bugün yaptığı açıklamalarda ise, “Bitcoin’in içsel değer dediğimiz şeye sahip olduğunu söylemek zor. İnsanların istediği gibi bir dışsal değeri olabilir. Ancak Bitcoin satın almak istiyorsanız, tüm paranızı kaybetmeye de hazır olun.” ifadelerini kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Kripto Endüstrisi Düzenlenmeli

İngiltere finans endüstrisi için bir lobi grubu olan TheCityUK, İngiltere’nin perakende yatırımcıları korumaya yardımcı olacak bir kripto para düzenlemesini hızlandırması gerektiğini belirtti.

TheCityUK CEO’su Miles Celic konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Hükümet ve düzenleyicilerin oynamaları gereken önemli bir rol var. Gelişmekte olan bu sektör için güvenli ve sağlam kurallar koymalılar.” dedi.

TheCityUK’e göre, kripto parayı müşterilerine sunmak isteyen şirketler düzenlenmeli ve uygun bir yetkilendirme almalı. TheCityUK, ayrıca, Birleşik Krallık’ta yaklaşık 10 milyon insanın halihazırda kripto paraya sahip olduğunun altını çizdi. Bu, 2018 verilerine kıyasla %558’lik çarpıcı bir artış anlamına geliyor.

Öte yandan söz konusu lobi grubu, hükümet düzenlemelerinin kripto ile ilgili şirketleri korkutacak kadar sert olmaması gerektiğini de belirtti. İngiltere’nin en önemli mali düzenleyicisi olan Financial Conduct Authority (FCA), kripto türevlerinin satışını, pazarlamasını ve dağıtımını çoktan yasakladı. FCA, Ocak ayında bu konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu ürünler, oluşturdukları zarar nedeniyle perakende tüketiciler için uygun değil.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend