İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, Bitcoin’in kendine özgü bir değeri olduğunu düşünmüyor ve bu kripto para biriminin ödemeler için kullanılamayacak kadar değişken olduğuna inanıyor.

Haberin Özeti

  • İngiltere Merkez Bankası Başkanı, ödemeler anlamında Bitcoin’i pek düşünmüyor.
  • Bitcoin’in içsel değere değil dışsal değere sahip olduğunu düşünüyor.
  • Ancak, stablecoinler konusunda iyimser.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı bugün yaptığı açıklamalarda, Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak görmenin bir hayli zor olduğunu dile getirdi.

Reuters’ın bildirdiği habere göre, Merkez bankası Başkanı Andrew Bailey, bugün halka açık bir soru-cevap oturumunda, “Bitcoin’in içsel değer dediğimiz şeye sahip olduğunu görmek çok zor” dedi ve “İnsanların da bu şekilde değerlendirme yapmasını talep ediyorum” diye ekledi.

Bitcoin Son Derece Değişken Bir Para Birimi

Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak kullanan insanlar hakkında konuşan Bailey, Bitcoin’in değişken değerleri göz önüne alındığında çok stresli bir ödeme aracı olduğunu vurguladı. Bailey ayrıca, Reuters’e göre, Britanya ekonomisinin beklenenden daha hızlı ve sert bir toparlanma süreci için hazır olduğunu söyledi.

Bailey, uzunca bir süredir piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’i yaptığı değerlendirmeler sonucunda çöpe attı. Geçtiğimiz ay Brookings Enstitüsü’ne yaptığı bir konuşmada Bailey, kripto para birimlerinin “parayla hiçbir bağlantısı olmadığını” dile getirmişti.

Mart ayında İngiltere parlamentosunun seçtiği bir komite duruşması sırasında Bailey aynı iddiayı tekrarladı: Bitcoin’in kendine özgü bir değeri olmasa da dışsal bir değeri olabileceğini belirten Bailey, “Bitcoin’e yatırım yapmak istiyorsanız, tüm paranızı kaybetmeye hazır olun.” demişti.

Bailey, Stablecoinler Konusunda Daha İyimser

Bununla birlikte Bailey, ABD doları veya İngiliz sterlini gibi bazı gerçek dünya varlıklarına sabitlenmiş kripto para birimleri olan stablecoinler konusunda ise iyimser açıklamalarda bulunuyor. Geçen ayki konuşması esnasında Bailey, “Stablecoinler bazı faydalar sağlayabilir. Örneğin, potansiyel olarak hızı artırarak ve ödemelerin maliyetini düşürerek ödemelerdeki anlaşmazlıkları daha da azaltabilirler.” demişti.

İlgili Haber:  İngiltere Merkez Bankası Müdürü Bitcoin'i Bir Ödeme Aracı Olarak Göremiyor

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey stablecoinlerin, bir merkez bankası dijital para birimini hem ayrı ödeme seçenekleri hem de cüzdan gibi çeşitli ekosistem unsurları olarak tamamlayabileceğini belirtti.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın