10 Ağustos 2022, Çarşamba
28.6 C
İstanbul

İngiltere Merkez Bankası Başkanı: Henüz Kalıcı Bir Dijital Para Birimi Tasarlanamadı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Andrew Bailey, Dünya Ekonomik Forumu’na mevcut kripto paraların zamanın testine dayanacak tasarıma veya yönetime sahip olmadığını düşündüğünü söyledi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Andrew Bailey, İngiltere Merkez Bankası (Bank of England) başkanıdır.
  • Bailey, “Dijital Para Birimlerinin Sıfırlanması” adlı Dünya Ekonomik Forumu paneline katıldı.
  • Panelde, henüz “kalıcı bir dijital para birimi” tasarlanmadığını ifade etti.

“Dijital Para Birimlerinin Sıfırlanması” konulu bir Dünya Ekonomik Forumu panelinde konuşan İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, mevcut hiçbir dijital para biriminin küresel finans üzerinde kalıcı bir etki yaratacak tasarım ve yönetime sahip olmadığını söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kripto Paraya Dair Soru İşaretleri Bulunuyor

Dijital para birimlerinin son yıllarda duyarlılık veya fayda açısından bir eşiği aşıp aşmadığı sorulduğunda Bailey, “Hayır, henüz orada olduğumuzu sanmıyorum. Kripto paraların başlangıçta formüle edildiğini sanmıyorum. Bunun yerine, ödemelerinin istikrarlı bir değere sahip bir şeyle yapılacağına dair güvence isteyen insanların hala daha derin soru işaretleri var.” dedi.

Ancak Bailey, yenilik için de imkan olduğunu dile getirdi. Bu nedenle, değerlerini başka bir para biriminde tutmak için tasarlanmış dijital para birimleri olan stablecoinleri ve devlet tarafından verilecek merkez bankası dijital para birimlerini tartışmaya devam etmenin önemli olduğunu belirtti.

Üç Alanda Düzenleme Gerekiyor

Andrew Bailey, daha önce Vali Yardımcısı ve Birleşik Krallık menkul kıymetler düzenleyicisi Finansal Davranış Otoritesi’nin İcra Kurulu Başkanı olarak görev yaptıktan sonra geçen yılın Mart ayından bu yana İngiltere Merkez Bankasına liderlik ediyor.

Bailey, dijital para birimleri için kamu yararına ilişkin uzlaştırılması gereken düzenleyici konuların olduğu üç alanı vurguladı: Değer istikrarını sağlamak (bu sadece ödemeler için değil, aynı zamanda birlikte çalışabilirlik için de önemlidir), mali suçlarla başa çıkabilmek ve gizliliği korumak.

İlgili Haber:  DeFi Konusunda Ethereum'a Rakip Geliyor: Neo, Lansmanla Birlikte 300 Milyon Dolar Topladı

Bir Günde %10 Değişen Bir Değer Deposu Olabilir mi?

Bailey’nin yorumları, Goldman Sachs’ın eski CEO’su Lloyd Blankfein’in yorumlarıyla da örtüşüyor. Bailey gibi, Blankfein de oynaklığı ve bir değer deposu olarak kullanımı göz önüne alındığında Bitcoin’in bir ödeme yöntemi olarak potansiyeline şüpheyle yaklaşıyor.

Blankfein konu ile ilgili yaptığı bir açıklamada, “Bir günde %10 hareket edebilen bir değer deposu sonsuza dek sürmez.” dedi.

Benzer şekilde, dijital varlıklar ile ilgili bazı temel sorunlar uzlaştırılıncaya kadar, Bailey kripto paraya koşulsuz bir biçimde güvenmediğini söyledi.

Bununla ilgili Bailey, “Teknolojinin halkın çıkarından önce geldiğini düşünmeyin.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar