2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

İngiltere Merkez Bankası: Bitcoin ve Kripto Paralar Büyük Potansiyele Sahip

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Kripto çöküşünde ayakta kalmayı başaran şirketler geleceğin Amazon’u olabilir.

Binance indirim kodu

Bu sözü, İngiltere Merkez Bankası başkan yardımcısı diyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, kripto piyasasındaki çöküşten ayakta kalmayı başarabilen şirketlerin geleceğin Amazon ve eBay’i konumundaki teknoloji şirketleri olabileceğini söyledi.

Cunliffe, bu yıl Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin değerini 1 trilyon dolardan fazla silen çöküşü, milenyumun başındaki dotcom çöküşüne benzetti.

Cunliffe, Çarşamba günü Zürih’teki Point Zero Forum’da yaptığı açıklamada,

Kripto piyasasındaki yaşanan çöküş 5 trilyon doların silindiği dotcom çöküşüne benziyor. O döneme ait birçok şirket silinip gitti, ancak teknoloji hiç bir yere gitmedi. 10 yıl sonra geri geldi ve Amazon ve eBay gibi ayakta kalanlar pazarın baskın oyuncuları olarak ortaya çıktı.”

Piyasa şu anda sallanıyor olsa da kripto teknolojisinin finans sektöründe büyük uygulamalara ve potansiyele sahip olduğunu vurguladı.

Önümüzdeki birkaç ay içinde kripto varlıklarına ne olursa olsun, kripto teknolojisinin ve finansmanının devam edeceğini düşünüyorum. Kriptoların mevcut finansal sistemin yapısını değiştirme noktasında büyük potansiyeli var.”

Geçtiğimiz sene Kasım ayında İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey, El Salvador’un BTC’yi bir para birimi olarak kabul etmesinin endişe verici olduğunu çünkü tüketicilerin kripto paraların aşırı volalitesi nedeniyle zarar görebileceğini söylemişti.

Geçen sene Haziran ayında ise yine İngiltere Merkez Bankası, stabilcoinlerle ilgili bir açıklama yapmış ve stabilcoinlerin bankacılık kanunlarına tabii olmaları gerektiğini vurgulamıştı.

İngiltere Merkez Bankası, diğer pek çok ülke gibi kendi dijital para birimini (CBDC) çıkarma planları yapıyor.

Cunliffe bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, verimliliği en üst düzeye çıkarmak için tedarik zinciri ve lojistik sistemlerine entegre edilen stabilcoinler üzerinden örnek verdi. “Henüz bütün bu işlemleri yapabilen bir dijital para çıkaramadık” dedi.

İlgili Haber:  Merkez Bankası Dijital Paraları (CBDC), Bitcoin'i Tehdit Edebilir

Çin, ABD ve İngiltere başta olmak üzere dünya genelinde pek çok ülke merkez bankasının çıkaracağı dijital para birimleri üzerinde çalışıyor.

Bank of America geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada dijital doların, ABD dolarının mevcut üstünlüğünü koruyabileceğini belirtmişti. Fed ve ABD merkez bankasının bu konuda çalışma yaptığı ancak bunun uzun süreceği söyleniyor.

İsrail Merkez Bankası da Ethereum üzerinde testler yapıyor. Bu testler sonucunda geçtiğimiz günlerde yayınladıkları raporda, akıllı sözleşmelerin kesinlikle denetlenmesi gerektiğini belirtmişlerdi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar