Haberin Kısa Bir Özeti

  • İngiltere Merkez Bankası yöneticisi Bitcoin’i pek düşünmüyor.
  • Bitcoin’in içsel bir değerden ziyade, dışsal bir değeri olduğuna inanıyor.
  • Yine de, stabilcoinler konusunda iyimser bir tutum sergiliyor.

İngiltere Merkez Bankası müdürü olarak görev yapan Andrew Bailey, bugün Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak görmenin zor olduğunu söyledi.

İngiliz merkez bankası yöneticisi Bailey, bugün halka açık olarak gerçekleşen bir soru cevap oturumunda Reuters’ın aktardığına göre, “Bitcoin’in içsel değer dediğimiz şeye sahip olduğunu görmek zor” dedi ve ekledi: “Bitcoin’in bu anlamda insanların onu almak istemesine yol açan dışsal bir değeri olabilir.”

Bailey, insanaların Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak kullanması hakkında, Bitcoin’in oynaklığı göz önüne alındığında kendisinin çok gergin hissettiğini söyledi. Bailey ayrıca, Britanya ekonomisinin beklenenden daha sert bir toparlanmayı gerçekleştirmek için hazır olduğunu söyledi.

Bailey, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’i uzun süredir çöpe atmış durumda. Geçen ay Brookings Enstitüsü’ne yaptığı bir konuşmada, kripto para birimlerinin “parayla hiçbir bağlantısı olmadığını” söyledi.

Mart ayında Birleşik Krallık parlamentosunun seçtiği bir komite duruşması sırasında Bailey aynı iddiayı tekrarlamıştı: Bitcoin’in kendine özgü bir değeri olmasa da dışsal bir değeri olabilir. Bitcoin’e yatırım yapmak istiyorsanız, tüm paranızı kaybetmeye hazır olun.

Stabil coinlere yeşil ışık

Bununla yanı sıra, Bailey, ABD doları veya İngiliz sterlini gibi bazı gerçek dünya varlıklarına sabitlenmiş kripto para birimleri olan stabil coinler konusunda olumlu açıklamalarda bulundu. Geçen ay yaptığı konuşmasında, “Stabil coinler bazı yararlı faydalar sağlayabilir. Örneğin, potansiyel olarak hızı artırarak ve ödemelerin maliyetini düşürerek (özellikle küresel çapta sabit paralar kurulacaksa) ödemelerdeki sürtüşmeleri daha da azaltmaya yardımcı olabilirler” dedi.

İlgili Haber:  Tether'in Hacmi 600 Milyar Dolara Ulaştı

Bailey ayrıca, söz konusu dijital varlıkların, esasen devlet tarafından idare edilen bir kripto para olarak bir merkez bankası dijital para birimini tamamlayabileceğini söyledi. Bu dijital paraların ya ayrı ödeme seçenekleri olarak ya da cüzdanlar gibi stabil coin ekosisteminin unsurları ile tüketicilere bir CBDC’ye erişim sağlamaya yarar sağlayabilecek bir seçenek olabileceğini öne sürdü.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın