27 Mayıs 2022, Cuma
20 C
İstanbul

İngiltere Merkez Bankası: Stablecoinler de Bankalar Gibi Düzenlenmek Zorunda

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 12 ay önce

Binance indirim kodu

İngiltere Merkez Bankası, stablecoin ödemelerinin bankalar tarafından gerçekleştirilen ödemelerle aynı şekilde düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey yaptığı açıklamada, stablecoinlerin de bankalar tarafından gerçekleştirilen ödemelerle aynı düzenlemelere tâbi olması gerektiğini belirtti.
  • Peki böyle bir düzenleme, en çok kullanılan kripto para olarak stablecoinleri nasıl etkileyecek?

İngiltere Merkez Bankası (BoE) bugün yaptığı açıklamada, stablecoin ödemelerinin, bankaların yaptığı ödemelerle aynı şekilde düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

“CBDC İçin Doğru Kararı Vermek Çok Önemli”

BoE ayrıca, kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) çıkarıp çıkarmama konusunda da henüz net bir karar vermediğini açıkladı.

BoE Başkanı Andrew Bailey bugün Reuters’e verdiği demeçte, “Bir ödeme aracı olarak stablecoin’lerin yapısı ve CBDC tartışmaları bir dizi sorun yarattı. Dijital paranın bu yeni biçimleri söz konusu olduğunda tüm soruları sormamız ve doğru kararı almamız çok önemli.” dedi.

İngiltere Merkez Bankası, Stablecoin Yasası Talep Ediyor

Bir tür kripto para olan stablecoinler, fiat para birimlerininin değerini takip edecek şekilde tasarlanmıştır. Örneğin; Tether’in USDT’si, 1 ABD Dolarına, Stasis’in EURS’si de 1 Euro değerine sabitlenmiştir.

Bu ürünler genellikle Bitcoin ve Ethereum gibi daha değişken kripto paralarda yüksek fiyat dalgalanmaları yaşanırken nispeten güvenli bölgede kalmaya çalışanlar tarafından kullanılır. Stablecoinler, ayrıca, kripto para transferi yapılırken de sıklıkla tercih edilir.

CoinGecko verilerine göre Tether, son 24 saatte kaydettiği 66 milyar Dolarlık işlem hacmi ile açık ara dünyanın en yaygın kullanılan stablecoini olarak tanımlanabilir. Bu rakam, ayrıca, her ikisi de son 1 günde yaklaşık 30 milyon Dolarlık işlem hacmi bildiren Bitcoin ve Ethereum’u da ikiye katlıyor.

İlgili Haber:  Binance İngiltere Müşterileri İçin Para Yatırma ve Çekme İşlemlerini Askıya Alındı

Stablecoin Yasası Neleri Değiştirebilir?

Ancak Tether gibi stablecoinler daha fazla benimsendikçe, BoE de daha sıkı düzenlemelere ihtiyaç duyacaklarını belirtiyor. Öte yandan, bankanın bu benimseme eşiğini nasıl tanımladığı da henüz net değil.

Bailey konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Para olarak kullanılan stablecoinler, ticari banka parası veya banka mevduatı olarak bilinenlerle eşdeğer standartları karşılamalıdır.” dedi. Böyle bir düzenlemenin ise, muhtemelen, bireyler için KYC gerekliliklerini ve daha geniş anlamda kara para aklama ve mali suçlar için tasarlanmış çok sayıda uyum mekanizmasını içerebileceği belirtiliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar