İngiltere Merkez Bankası: Stablecoinler de Bankalar Gibi Düzenlenmek Zorunda

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 2 hafta önce

blank

İngiltere Merkez Bankası, stablecoin ödemelerinin bankalar tarafından gerçekleştirilen ödemelerle aynı şekilde düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

blank

Haberin Özeti

  • İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey yaptığı açıklamada, stablecoinlerin de bankalar tarafından gerçekleştirilen ödemelerle aynı düzenlemelere tâbi olması gerektiğini belirtti.
  • Peki böyle bir düzenleme, en çok kullanılan kripto para olarak stablecoinleri nasıl etkileyecek?

İngiltere Merkez Bankası (BoE) bugün yaptığı açıklamada, stablecoin ödemelerinin, bankaların yaptığı ödemelerle aynı şekilde düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

“CBDC İçin Doğru Kararı Vermek Çok Önemli”

BoE ayrıca, kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) çıkarıp çıkarmama konusunda da henüz net bir karar vermediğini açıkladı.

BoE Başkanı Andrew Bailey bugün Reuters’e verdiği demeçte, “Bir ödeme aracı olarak stablecoin’lerin yapısı ve CBDC tartışmaları bir dizi sorun yarattı. Dijital paranın bu yeni biçimleri söz konusu olduğunda tüm soruları sormamız ve doğru kararı almamız çok önemli.” dedi.

İngiltere Merkez Bankası, Stablecoin Yasası Talep Ediyor

Bir tür kripto para olan stablecoinler, fiat para birimlerininin değerini takip edecek şekilde tasarlanmıştır. Örneğin; Tether’in USDT’si, 1 ABD Dolarına, Stasis’in EURS’si de 1 Euro değerine sabitlenmiştir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bu ürünler genellikle Bitcoin ve Ethereum gibi daha değişken kripto paralarda yüksek fiyat dalgalanmaları yaşanırken nispeten güvenli bölgede kalmaya çalışanlar tarafından kullanılır. Stablecoinler, ayrıca, kripto para transferi yapılırken de sıklıkla tercih edilir.

CoinGecko verilerine göre Tether, son 24 saatte kaydettiği 66 milyar Dolarlık işlem hacmi ile açık ara dünyanın en yaygın kullanılan stablecoini olarak tanımlanabilir. Bu rakam, ayrıca, her ikisi de son 1 günde yaklaşık 30 milyon Dolarlık işlem hacmi bildiren Bitcoin ve Ethereum’u da ikiye katlıyor.

Stablecoin Yasası Neleri Değiştirebilir?

Ancak Tether gibi stablecoinler daha fazla benimsendikçe, BoE de daha sıkı düzenlemelere ihtiyaç duyacaklarını belirtiyor. Öte yandan, bankanın bu benimseme eşiğini nasıl tanımladığı da henüz net değil.

Bailey konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Para olarak kullanılan stablecoinler, ticari banka parası veya banka mevduatı olarak bilinenlerle eşdeğer standartları karşılamalıdır.” dedi. Böyle bir düzenlemenin ise, muhtemelen, bireyler için KYC gerekliliklerini ve daha geniş anlamda kara para aklama ve mali suçlar için tasarlanmış çok sayıda uyum mekanizmasını içerebileceği belirtiliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend