İngiltere Merkez Bankası dün ülke bankalarına negatif faiz oranlarına hazır olup olmadıklarını soran bir mektup gönderdi.

İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, koronavirüs salgını tarafından sert bir şekilde etkilenen İngiliz ekonomisinin negatif faiz oranlarını nasıl etkileyeceği konusunda bir fikir edinmek istiyor. Merkez bankası yöneticisi Andrew Bailey dün, ekonominin salgından kurtulmasının beklenenden daha uzun sürebileceğini söyledi.

Mektup, “özellikle teknoloji yetenekleri açısından, firmaların operasyonel hazırlığını ve potansiyel uygulamayla ilgili zorlukları anlamak için bilgi” aradı. Komite, faiz oranının değiştirilip değiştirilmeyeceğine 5 Kasım’da karar verecek.

Ama bu pratikte paranız için ne anlama geliyor?

Negatif faiz, merkez bankalarının finansal kurumlardan para depolaması için ücret talep edeceği anlamına gelir. Bankaların nakit rezervi tutması paraya mal olacağından, müşterilerini yanlarında para tutmamaları için teşvik ederler. Bu, artan harcamaları ve riskli davranışları teşvik eder, her ikisi de ekonomiyi yeniden canlandırmak için teklif verir.

Öyleyse, negatif faiz oranları uygulayan bazı İskandinav ülkelerinde olduğu gibi, bankalar, maliyetleri müşterilerine dayatma girişiminde bulunarak mevduat için ücret talep etmeye başlar mı?

Çay yaprakları istediğimizde farklı göründü

Sosyal ticaret sitesi eToro’da bir piyasa analisti olan Simon Peters, Decrypt’e “Bankaların tüketicilerden ücret alacağı bir noktaya geleceğini sanmıyorum, ancak tasarruf sahiplerini kesinlikle diğer getiri fırsatlarını aramak için nakit tutmaktan uzaklaştıracak” dedi. Peters, bankalar paralarını ödünç verirlerse, kredilerin ve ipoteklerin daha ucuz olacağını düşünüyor.

Bu arada, Londra dışında faaliyet gösteren bir kripto hedge fonu olan YRD Capital’in CEO’su ve kurucu ortağı Yuval Reisman, kararsız olduğunu söyledi. “Öyleyse, şu anda faiz oranları son derece düşük olduğundan tüketici için başka bir darbe olur.”

Ve kıtalararası para yazma hizmetinin başında olan Harold Montgomery, “Kıta Avrupası bir örnekse,” bankaların bankaya para yatıran müşterilerden ücret alacağını söyledi.

İlgili Haber:  İngiltere Merkez Bankası Müdürü Bitcoin'i Bir Ödeme Aracı Olarak Göremiyor

“Bu, 100 GBP yatırırsanız, banka paranızı orada tutmak için sizden ücret talep ettiğinden her ay değerinin düşeceği anlamına gelir. Bu, insanlar paralarının değerini düşmeden önce anlamak istedikleri için harcamaları zorlama etkisine sahiptir ”dedi.

Horizen Labs’ın Kurucu Ortağı ve CEO’su Rob Viglione, işleri düzgün bir şekilde özetledi. “Negatif faiz oranlarıyla ne olacağını kimse bilmiyor” dedi. Viglione, düşük faiz oranlarının riskli varlıklara yatırımın artmasına nasıl yol açtığını gösteren bir araştırmaya atıfta bulundu, “ve bu nedenle negatif oranların herkesin uzun vadeli finansal hayatını nasıl alt üst edeceğini merak edebiliriz.”

Kripto gibi riskli varlıklara yatırım artar mı? Bitcoin sahipleri umutlu. Yine de, İngiliz hükümeti tüm vatandaşları adına risk alıyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın