28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

İngiltere Merkez Bankası’ndan Negatif Faiz Adımı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İngiltere Merkez Bankası dün ülke bankalarına negatif faiz oranlarına hazır olup olmadıklarını soran bir mektup gönderdi.

Binance indirim kodu

İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, koronavirüs salgını tarafından sert bir şekilde etkilenen İngiliz ekonomisinin negatif faiz oranlarını nasıl etkileyeceği konusunda bir fikir edinmek istiyor. Merkez bankası yöneticisi Andrew Bailey dün, ekonominin salgından kurtulmasının beklenenden daha uzun sürebileceğini söyledi.

Binance indirim kodu

Mektup, “özellikle teknoloji yetenekleri açısından, firmaların operasyonel hazırlığını ve potansiyel uygulamayla ilgili zorlukları anlamak için bilgi” aradı. Komite, faiz oranının değiştirilip değiştirilmeyeceğine 5 Kasım’da karar verecek.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Ama bu pratikte paranız için ne anlama geliyor?

Negatif faiz, merkez bankalarının finansal kurumlardan para depolaması için ücret talep edeceği anlamına gelir. Bankaların nakit rezervi tutması paraya mal olacağından, müşterilerini yanlarında para tutmamaları için teşvik ederler. Bu, artan harcamaları ve riskli davranışları teşvik eder, her ikisi de ekonomiyi yeniden canlandırmak için teklif verir.

Öyleyse, negatif faiz oranları uygulayan bazı İskandinav ülkelerinde olduğu gibi, bankalar, maliyetleri müşterilerine dayatma girişiminde bulunarak mevduat için ücret talep etmeye başlar mı?

Çay yaprakları istediğimizde farklı göründü

Sosyal ticaret sitesi eToro’da bir piyasa analisti olan Simon Peters, Decrypt’e “Bankaların tüketicilerden ücret alacağı bir noktaya geleceğini sanmıyorum, ancak tasarruf sahiplerini kesinlikle diğer getiri fırsatlarını aramak için nakit tutmaktan uzaklaştıracak” dedi. Peters, bankalar paralarını ödünç verirlerse, kredilerin ve ipoteklerin daha ucuz olacağını düşünüyor.

Bu arada, Londra dışında faaliyet gösteren bir kripto hedge fonu olan YRD Capital’in CEO’su ve kurucu ortağı Yuval Reisman, kararsız olduğunu söyledi. “Öyleyse, şu anda faiz oranları son derece düşük olduğundan tüketici için başka bir darbe olur.”

Ve kıtalararası para yazma hizmetinin başında olan Harold Montgomery, “Kıta Avrupası bir örnekse,” bankaların bankaya para yatıran müşterilerden ücret alacağını söyledi.

İlgili Haber:  Kripto Paranızı Güvende Tutmanız İçin Atabileceğiniz Basit Adımlar

“Bu, 100 GBP yatırırsanız, banka paranızı orada tutmak için sizden ücret talep ettiğinden her ay değerinin düşeceği anlamına gelir. Bu, insanlar paralarının değerini düşmeden önce anlamak istedikleri için harcamaları zorlama etkisine sahiptir ”dedi.

Horizen Labs’ın Kurucu Ortağı ve CEO’su Rob Viglione, işleri düzgün bir şekilde özetledi. “Negatif faiz oranlarıyla ne olacağını kimse bilmiyor” dedi. Viglione, düşük faiz oranlarının riskli varlıklara yatırımın artmasına nasıl yol açtığını gösteren bir araştırmaya atıfta bulundu, “ve bu nedenle negatif oranların herkesin uzun vadeli finansal hayatını nasıl alt üst edeceğini merak edebiliriz.”

Kripto gibi riskli varlıklara yatırım artar mı? Bitcoin sahipleri umutlu. Yine de, İngiliz hükümeti tüm vatandaşları adına risk alıyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar