8 Ağustos 2022, Pazartesi
24.7 C
İstanbul

İngiltere Parlamentosu: “Bitcoin Bir Yatırım Aracı Değil”

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İngiltere’deki Parlamento üyeleri, ülkenin Mali Davranış Otoritesine (FCA) gönderdikleri mektupta “Bitcoin’in bir yatırım aracı olmadığını” belirtti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İngiltere’deki Parlamento üyeleri, ülkenin Mali Davranış Otoritesine (FCA) gönderdikleri mektupta “Bitcoin’in bir yatırım aracı olmadığını” belirtti.
  • Milletvekilleri, bu nedenle FCA’nın Bitcoin’i bir “yatırım” olarak tanımlamak vazgeçmesi gerektiğini dile getirdi.

The Times’ın haberine göre Birleşik Krallık’taki Parlamento üyeleri, Mali Davranış Otoritesi (FCA) Başkanı Nikhil Rathi’ye Bitcoin ve diğer kripto paraların bir yatırım aracı olmadığını ve bu varlıklar için “yatırım” kelimesinin kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Binance indirim kodu

“Yatırım Tanımı Bitcoin İçin Uygun Değil”

Parlamentodaki Muhafazakar Milletvekili Harriet Baldwin konu ile ilgili, “FCA’nın ‘yatırım’ tanımı, bunun bir FTSE 100 şirketi veya bir tröst ile eşit bir yatırım olduğu fikrini akıllara getiriyor.” ifadelerini kullandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Baldwin ayrıca FCA tarafından yayınlanan “ülkede kayıtlı olmayan kripto para işletmeleri” listesinin, kara para aklama karşıtı politikalara ket vurabileceğini dile getirdi. Muhafazakar milletvekili konu ile ilgili, “FCA web sitesinde aslında kara para aklamayı önleme amacıyla ‘ülkede kayıtlı olmayan kripto para işletmelerinin’ bir listesi yer alıyor. Ancak bu liste, istenenin tam tersine, kripto para ile kara para aklamak isteyen birine de yardımcı olabilir.” ifadelerini kullandı.

FCA ve Kripto Para

FCA, kripto para işletmeleri tarafından sunulan “kara para aklama risklerini denetlemek” söz konusu olduğunda Birleşik Krallık’ın en yetkili makamıdır. Bununla birlikte düzenleyici kurumun geçen yılki açıklamalarının çoğunluğu mali suçlara değil, tüketicinin korunmasına odaklandı.

Yılın başında yaptığı bir açıklamada FCA, tüketicilerin kripto paraya yatırım yapmaları halinde “tüm paralarını kaybetmeye hazır olmaları” gerektiğini söyledi. FCA Başkanı Rathi bu tutumunu Eylül ayında da ikinci kez yineledi.

İlgili Haber:  İşte Bitcoin ile Satın Alınabilecek Londra'nın En Pahalı Evi

Rathi ayrıca “yatırım” tanımından tamamen vazgeçme konusunda milletvekilleri ile aynı hevese sahip görünmese de, “Bu ifadenin tam olarak ne olması gerektiği hakkında bir müzakere yapacağız.” diye konuştu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar