1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

İngiltere Reklam Standartları Kurumu, Bitcoin Reklamlarını Kısıtlama Kararı Alıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İngiliz reklam gözlemcisi, kripto para reklamlarını kısıtlama kararı almaya hazırlanıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İngiltere’nin reklam gözlemcisi, yanıltıcı kripto para reklamlarını kısıtlamaya hazırlanıyor.
  • Karar, FCA’nın Binance’e karşı bir tüketici uyarısı yayınlamasının ardından geldi.

Financial Times’ın haberine göre, Birleşik Krallık’ın Reklam Standartları Kurumu (ASA), insanları kripto paraya yatırım yapmaya teşvik eden reklamları kısıtlamaya hazırlanıyor.

Binance indirim kodu

ASA şikayet ve soruşturma direktörü Miles Lockwood, Financial Times’e verdiği demeçte, “Bunu bizim için kesinlikle çok önemli ve öncelikli bir alan olarak görüyoruz. Kripto para alanında nerede bir sorun bulursak onu sert ve hızlı bir şekilde çözeceğiz.” dedi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Lockwood, kripto para endüstrisinin finansal reklamcılıkta “kırmızı alarm” önceliği olarak kabul edildiğini de sözlerine ekledi.

ASA Ne Yapacak?

ASA, şimdiye kadar büyük oranda tüketici şikayetlerine dayanarak harekete geçiyordu; ancak kurum bundan sonra daha proaktif bir yaklaşım benimseyeceğini söylüyor.

ASA’da önde gelen mali şikayetlerden sorumlu Louise Maroney konu ile ilgili, “Şu ana kadar tam olarak ele alamadığımız bazı medya ve reklam türlerinin olduğunun farkındayız.” dedi.

ASA, sorunlu reklamların üstesinden gelmek için “web kazıma” ve yapay zeka da dahil olmak üzere çeşitli dijital teknikleri kullanarak şüpheli reklamları tarama kapasitesini artırıyor.

Kurum, ayrıca, çeşitli kripto projelerini online olarak teşvik etmede büyük rol oynayan sosyal medya influencerları için de kısıtlama kararı almayı düşünüyor.

İngiltere’deki Kripto Para Baskısı

ASA’nın yanıltıcı kripto reklamlarına odaklanacağını belirtmesi, Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesinin (FCA) de kripto para konusunda sert bir duruş sergilediği bir zamanda geliyor.

Bu ayın başlarında FCA, Binance’ın İngiltere’de faaliyet göstermesi için satın aldığı Binance Markets Limited firmasına karşı bir tüketici uyarısı yayınladı.

İlgili Haber:  Amerikalılar Teşvik Paketiyle Dolaşıma Giren Parayı Bitcoin'e Yatırım Yapmak İçin Harcayabilir

FCA, bu uyarının büyük ölçüde kara para aklama ile mücadele gereksinimleri kapsamında yapıldığını belirtti.

FCA’nın kararı, Binance’e karşı daha geniş bir endüstri tepkisine de yol açtı. Barclays ve Santander bankaları, müşterilerini korumak için Binance’e yapılan ödemeleri durdurduklarını açıkladı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar