30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

İngiltere Ulusal Suç Ajansı Direktörü: Bitcoin ile Ev Satmak Suçluların İşine Yarayabilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İngiltere’deki suçla mücadele kapsamında önde gelen yöneticilerden Nigel Leary, Bitcoin ile ev satışı yapmanın risklerinden bahsetti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İngiltere Ulusal Suç Ajansı Direktörü Nigel Leary, Bitcoin ile yüksek fiyatlı ürün satışları yapmanın endişe verici olduğunu söyledi.
  • Leary, bu tip satışların, kara para aklama faaliyetleri için uygun bir ortam yarattığını dile getirdi.

İngiltere’deki Ulusal Suç Ajansı Direktörü Nigel Leary, Bitcoin ile yüksek fiyatlı ürünler satmanın (ev, daire satışı gibi) kara para aklama suçlularının işine yarayabileceğinden endişe duyduğunu dile getirdi.

Binance indirim kodu

“Kripto Para ile Satın Alınan Her Şeye Şüpheci Yaklaşmalıyız”

Ulusal Suç Ajansı direktörü Nigel Leary, bugün The Times of London’a verdiği bir demeçte, “Kripto varlıklarla satın alınan her şey hakkında biraz şüpheci olmaya özen gösteririm. Neden bu şekilde yapıldığını ve kişinin neden anonim olmayı tercih ettiğini tüm yanlarıyla görmek istiyorum.” dedi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Tabii ki Bitcoin’de yüksek fiyatlı satışlar yapmak, sadece kara para aklayanları değil kripto zenginlerini de bu alana çekebilir.

Öte yandan Bitcoin işlemleri kesinlikle anonim değildir; takma ad kullanılır. Halka açık defterlerde cüzdanlar arasındaki para akışını rahatça takip edebilirsiniz; ancak cüzdan sahiplerini belirleme olanağına erişmek için profesyonel blok zinciri araştırmacılarını kullanmalısınız.

NCA, Mayıs ayında yayınladığı raporda, Bitcoin boğa koşusunun kara para aklayan suçlular için hayatı kolaylaştırdığını ifade etti. NCA konu ile ilgili, “Birleşik Krallık’ta pandemi sürecinde eve kapanıldığında, online suç faaliyetlerinde ve özellikle de kripto dolandırıcılığında artış yaşandı.” ifadelerini kullandı.

“NFT, Bir Kara Para Aklama Aracı”

Leary ise The Times’a şunları söyledi: “Her şey uzaktan yapıldığında dolandırmak daha basit. Bankaya kimliğinizle gelmeniz gerekmiyor. Bunu bir şekilde yapmaya çalışan kişiler de kendilerine sahte bir kimlik oluşturabilecekleri online mecraları tercih ediyor.”

İlgili Haber:  Citibank: Bitcoin 2021'de 318 Bin Dolar Olabilir

Öte yandan, bu yılın başlarında yaşanan NFT patlaması, suçluların kara para aklamak için kripto sanatını kullandığına dair çeşitli endişelere yol açtı. Lasell Üniversitesi Sanat ve Tasarım departmanı üyesi Cat Graffam konu ile ilgili, “NFT’lerin, halihazırda fiziksel sanat eseri satışlarında da oldukça yüksek olan kara para aklama faaliyetleri için kullanılması muhtemel. Merkezi olmayan bir para birimine bağlı olduğu için NFT satışları sırasında fonları hareket ettirmek daha kolay oluyor ve eserlerin dijital olması, suçluların sanat eserlerini depolamakla ilgilenmesine gerek kalmadığı anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar