5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

İngiltere’de Bir Kişi, Kripto Para Dolandırıcılarına 282.000 Dolar Kaptırdı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İngiltere’de bir kişi, kripto para dolandırıcılarına 200.000 Euro (282.000 Dolar) kaptırdı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bir İngiliz vatandaşı, şehrindeki yerel kripto para dolandırıcılarına 282.000 Dolar kaptırdı.
  • Birleşik Krallık Metropolitan Polisi ise pandemi sürecinde eve kapanma uygulamaları başladığından bu yana online yatırım dolandırıcılığında bir artış olduğunu bildirdi.
  • Kripto dolandırıcılığı, milyonlarca Dolarlık bir endüstri olarak son dönemde fazlasıyla gündeme geliyor.

Nottinghamshire, aslında zenginden alıp fakire veren kanun kaçağı Robin Hood’un yaşadığı yer olarak biliniyor. Ancak Büyükşehir Polisine göre şehir, son dönemde kripto para dolandırıcılıkları ile gündeme geliyor. Şehirde yaşayan bir vatandaş, kripto para dolandırıcılarına 200.000 Euro (282.000 Dolar) kaybetti.

Binance indirim kodu

Dolandırıcılar, Evine Kadar Geldi

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen kurban, 2020’de tanıştı ve online sohbetlerle iletişim kurduğu bir grup tarafından dolandırıldı. Dolandırıcılar, kurbandan kripto parasını aracı bir kuruma yatırmasını talep ettiler. Bunun karşılığında ise Bitcoin’de yüksek kâr getirecekleri vaadinde bulundular.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Dolandırıcılar, ayrıca kurbanın bilgisayarına da uzaktan erişim sağladılar ve onun adına kredi çekmek için gerekli olan kişisel bilgileri ele geçirdiler. Daha sonrasında ise işler çok daha ciddileşti ve hatta dolandırıcıların tehdit ve tacizleri başladı. Polis kaynaklarının aktardığına göre dolandırıcılar, kurbandan daha fazla nakit yatırım almak için kapısına kadar geldiler.

Soruşturmada görev alan Dedektif David Breach polis raporunda, “Büyük çoğunluğumuzun hayatımızın neredeyse her yönünü bir bilgisayarda ve cep telefonunda yürütmek zorunda kaldığını düşünürseniz; koronavirüs pandemisinin başlangıcından bu yana şaşırtıcı olmayan bir şekilde online yatırım dolandırıcılığı vakalarında artış görüldü.” ifadelerini kullandı.

Son Dönemde Gerçekleşen Kripto Para Dolandırıcılıkları

ABD Federal Ticaret Komisyonu’na göre, Ekim 2020 ile Mart 2021 arasındaki altı aylık süreçte Amerikalı yatırımcılar, online kripto dolandırıcılık faaliyetlerinde 82 milyon Dolarlık kayıp yaşadı. Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu ise geçtiğimiz yıl dolandırıcıların 20.5 milyon Dolar değerinde kripto para ele geçirdiğini duyurdu.

İlgili Haber:  İrlanda Polisi, Milyonlarca Dolarlık Bir Bitcoin Dolandırıcılığı Hakkında Soruşturma Başlattı

Bu anlamda zaten bariz olan bir şeyi tekrarlamakta fayda var: Tanımadığınız kişilerden gelen ve kripto para ile ilgili gerçek dışı kârlar, ikramiyeler, ödüller vaat eden mesajlara asla cevap vermeyin.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar