İngiltere’de Bir Kişi, Kripto Para Dolandırıcılarına 282.000 Dolar Kaptırdı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

İngiltere’de bir kişi, kripto para dolandırıcılarına 200.000 Euro (282.000 Dolar) kaptırdı.

blank

Haberin Özeti

  • Bir İngiliz vatandaşı, şehrindeki yerel kripto para dolandırıcılarına 282.000 Dolar kaptırdı.
  • Birleşik Krallık Metropolitan Polisi ise pandemi sürecinde eve kapanma uygulamaları başladığından bu yana online yatırım dolandırıcılığında bir artış olduğunu bildirdi.
  • Kripto dolandırıcılığı, milyonlarca Dolarlık bir endüstri olarak son dönemde fazlasıyla gündeme geliyor.

Nottinghamshire, aslında zenginden alıp fakire veren kanun kaçağı Robin Hood’un yaşadığı yer olarak biliniyor. Ancak Büyükşehir Polisine göre şehir, son dönemde kripto para dolandırıcılıkları ile gündeme geliyor. Şehirde yaşayan bir vatandaş, kripto para dolandırıcılarına 200.000 Euro (282.000 Dolar) kaybetti.

blank

Dolandırıcılar, Evine Kadar Geldi

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen kurban, 2020’de tanıştı ve online sohbetlerle iletişim kurduğu bir grup tarafından dolandırıldı. Dolandırıcılar, kurbandan kripto parasını aracı bir kuruma yatırmasını talep ettiler. Bunun karşılığında ise Bitcoin’de yüksek kâr getirecekleri vaadinde bulundular.

Dolandırıcılar, ayrıca kurbanın bilgisayarına da uzaktan erişim sağladılar ve onun adına kredi çekmek için gerekli olan kişisel bilgileri ele geçirdiler. Daha sonrasında ise işler çok daha ciddileşti ve hatta dolandırıcıların tehdit ve tacizleri başladı. Polis kaynaklarının aktardığına göre dolandırıcılar, kurbandan daha fazla nakit yatırım almak için kapısına kadar geldiler.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Soruşturmada görev alan Dedektif David Breach polis raporunda, “Büyük çoğunluğumuzun hayatımızın neredeyse her yönünü bir bilgisayarda ve cep telefonunda yürütmek zorunda kaldığını düşünürseniz; koronavirüs pandemisinin başlangıcından bu yana şaşırtıcı olmayan bir şekilde online yatırım dolandırıcılığı vakalarında artış görüldü.” ifadelerini kullandı.

Son Dönemde Gerçekleşen Kripto Para Dolandırıcılıkları

ABD Federal Ticaret Komisyonu’na göre, Ekim 2020 ile Mart 2021 arasındaki altı aylık süreçte Amerikalı yatırımcılar, online kripto dolandırıcılık faaliyetlerinde 82 milyon Dolarlık kayıp yaşadı. Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu ise geçtiğimiz yıl dolandırıcıların 20.5 milyon Dolar değerinde kripto para ele geçirdiğini duyurdu.

Bu anlamda zaten bariz olan bir şeyi tekrarlamakta fayda var: Tanımadığınız kişilerden gelen ve kripto para ile ilgili gerçek dışı kârlar, ikramiyeler, ödüller vaat eden mesajlara asla cevap vermeyin.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend