8 Ağustos 2022, Pazartesi
26.7 C
İstanbul

İngiltere’de Taksiler Kripto Para ile Ödeme Almaya Başlıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

İngiltere’deki iki mobil ödeme firması arasındaki bir ortaklık sayesinde taksiler, blockchain kullanarak kripto para ödemesi almaya başlayacak.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İngiltere’deki 10.000’den fazla taksi yakında kripto para ile ödeme almaya başlayacak.
  • Kasım ayında yapılacak bir beta testinde Ethereum kullanılacak; ancak platform, akıllı sözleşme özellikli bir blockchain ile çalışacak.

Mobil ödeme firması HIPS ve The Payment House tarafından Pazartesi günü yapılan bir duyuruya göre, İngiltere ve İskandinavya’daki taksiler Ethereum blok zinciri üzerinden kripto para ödemesi kabul etmeye başlayacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Test Süreci Kasım Ayında Başlıyor

İki ödeme firması arasındaki ortaklık, ilk olarak Kasım ayındaki bir beta testinde uygulanacak. Bu testle birlikte İngiltere’de 10.000 ve İskandinavya’da 20.000 taksinin ödeme ağlarını kullanmaya başlaması amaçlanıyor.

Platform, başlangıçta ERC-20 standardı altında Ethereum’da verilen HIPS’in Merchant tokenini (MTO) ve USD Coin’i (USDC) kabul edecek. Duyuruya göre diğer kripto paralar için de ilerleyen süreçte destek açıklanacak.

HIPS CEO’su John Cavebring, “MTO’nun tüketici odaklı özelliklerinin, kripto ödemelerinin ana akım kullanıcılar arasında bir pazar yaratması ve kitlesel olarak benimsenmesi için son derece uygun olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Kripto ile Ödeme Teknolojisi

HIPS, kripto paranın TIME dergisinin aboneliklerinden organik sebzelere kadar her şey için bir ödeme yöntemi olarak kullanılmasını sağlayan bir sistemdir.

Bu ayın başlarında piyasaya sürülen HIPS sistemi, akıllı sözleşmeleri destekleyen herhangi bir blockchain ile uyumlu çalışması için tasarlandı. Bu, gelecekte yalnızca Ethereum’u değil; Cardano ve Solana’yı da kullanabileceği anlamına geliyor.

Protokol, web sitesinde yaptığı duyuruda, saniyede 50.000’den fazla işlemi destekleyebildiğini ve sadece 0.00001 Dolar işlem maliyetine sahip olduğunu belirtiyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar