28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

İnsan Hakları Vakfı Liderine Göre Bitcoin Bir ‘İnsani Savunma Sistemi’

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İnsan Hakları Vakfı’ndan Alex Gladstein, Bitcoin’in gözetim kapitalizmine ve sosyal kredi sistemlerine karşı önemli bir savunma sistemi olduğunu öne sürdü.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İnsan Hakları Vakfı’ndan Alex Gladstein, Bitcoin hakkında bir sunum yaptı.
  • Gladstein, kripto para biriminin artan gözetim, sansür ve daha fazlasına karşı bir “insani savunma sistemi” olduğunu savundu.
  • Gladstein, Çin’in sosyal kredi sisteminden, Venezuela hiperenflasyonundan ve daha fazla pek çok ekonomik realiteden bahsetti.

2020 Latin Amerika Bitcoin & Blockchain Konferansı’nın Cuma gününe kadar devam edecek olan yayınlarında İnsan Hakları Vakfı Strateji Direktörü Alex Gladstein de bir sunum gerçekleştirdi. Gladstein, Bitcoin’in “insani savunma sistemi” olarak kritik bir amaca hizmet ettiğini savundu.

Binance indirim kodu

Gladstein’ın sunumu, dünyanın dört bir yanındaki gözetleme durumlarına ve insanların kolaylık sağlamak için dijital gizliliklerini nasıl memnuniyetle paylaştıklarına odaklandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin, Özgürlüğümüz İçin Savaşabilir

“Rahatlık ve hız için mahremiyetinizden vazgeçebiliyorsunuz.” diyen Gladstein, “Bu Bitcoin’in savaşabileceğini düşündüğüm bir durum.” diye de ekledi.

Gladstein, Çin’in gözetim devletinin muazzam büyümesine ve yavaş yavaş yayılmaya başlayan “sosyal kredi sistemi”ne işaret etti. Örnek olarak, Çin’in yaklaşık 1.4 milyarlık bir nüfusu izlemek için 2021 yılına kadar canlı olarak 500 milyon güvenlik kamerasına sahip olmasının beklendiğini belirten Gladstein, “Orwell’i utandıracak bir her şeyi bilme duygusuna sahipler.” dedi.

Gladstein, açıklamalarında, “Çin hükümetinin ve diğer pek çok hükümetin yapmak istediği şey, uyumlu bir toplum dedikleri şeyi yaratmaktır; ancak gerçek şu ki, uyumlu toplum diye bir şey yoktur.” noktasının altını çizdi. “Her şeyi düzeltmeye ve her şeyin mükemmel görünmesini sağlamaya çalıştıklarında, aslında yaptıkları şey, birçok insanı ezmektir.” diyen Gladstein, Bitcoin’in bu hususta nasıl bir rolü olabileceğini de açıkladı.

İlgili Haber:  XRP Fiyatı Coinbase'de Neredeyse 1 Dolara Ulaştı

Bitcoin Sansürlenemez ve Kullanımı Engellenemez

İnsan Hakları lideri Gladstein, verilerin artan merkezileştirilmesini yavaşlatmanın önemli bir kısmının, kredi kartları ve tipik mobil ödeme platformları gibi üçüncü şahıslarda döngü yapan ödeme yöntemlerinden kaçınmak olduğuna inanıyor. Ona göre, dünya hızla değişiyor ve nakit kullanımı önemli ölçüde azalıyor.

Gladstein, bu konuda yaptığı açıklamalarda, “Farklı bir nakitsiz topluma sahip olabilir miyiz? Üçüncü şahısların ve kontrol otoritelerinin olmadığı merkezi olmayan bir finansal sistem mümkün müdür?” dedi ve Bitcoin’i işaret ederek, “Bu eşler arası elektronik nakit sisteminde savunma imkanımız var. İnsanlığı savunma yolumuz var.” diye ekledi.

Gladstein’e göre, Bitcoin sansürlenemez, değersizleştirilemez, şirketler tarafından tekelleştirilemez veya sınırlarda durdurulamaz.

“Bir milyarder veya şu anda bir ton Bitcoin satın alan bu şirketlerden biri olsanız da, kuralları değiştiremezsiniz.” diyen Gladstein, “Bitcoin kullanmamızı engelleyemezler. Dolayısıyla bu parasal ağ, bence birçok farklı şekilde bir insani savunma sistemidir.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Gladstein’ın Latin Amerika Bitcoin & Blockchain Konferansı sırasında yaptığı bu sunumun YouTube’da yayınlanabileceği belirtiliyor.

 

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar