8 Ağustos 2022, Pazartesi
24.7 C
İstanbul

Intel CEO’su Bitcoin’i “İklim Krizi” Olarak Adlandırdı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Intel CEO’su Patrick Gelsinger, Bloomberg’e verdiği röportajda Bitcoin’in iklim üzerindeki etkisini eleştirdi.

Binance indirim kodu

Intel CEO’su yaptığı açıklamada, “Bitcoin’deki tek bir işlem kaydı, evinizi neredeyse bir gün boyunca beslemeye yetecek kadar enerji harcar. Bu bir iklim krizidir” dedi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin’in çevre üzerindeki etkisi tartışmalı konulardan biridir.

Cambridge Üniversitesi’ne göre, Bitcoin ağı şu anda yılda tahmini 125 terawatt-saat elektrik tüketiyor. Bu, Norveç, Birleşik Arap Emirlikleri ve İsveç dahil olmak üzere dünya ülkelerinin çoğunun yıllık elektrik tüketiminden fazla.

Bitcoin'in toplam elektrik tüketimi
Bitcoin’in toplam elektrik tüketimi

Röportaj sırasında Gelsinger, “iklim sorunu” diye tanımladığı bitcoin ve bitcoin madenciliği için çözüm ürettiklerini de belirtti. CEO, Intel’in ürettiği yeni çiplere atıfta bulundu.

Intel kripto madenciliğine giriyor

Gelsinger, Intel’in çevreye daha az zarar verecek yeni madencilik çipini tanıtmak üzere olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz aylarda Intel’in madenciliğe gireceğiyle ilgili bir haber yapmıştık.

Intel’in kıdemli başkan yardımcısı Raja M. Koduri geçen hafta bu çipin “SHA-256 tabanlı madencilik için ana akım GPU’lardan watt başına 1000 kattan fazla daha iyi performansa sahip olduğunu” söyledi.

Intel’in ayrıca bu yılki ISCC konferansında yeni ürettiği enerji tasarruflu çip hakkında daha fazla ayrıntı vermesi bekleniyor.

Bu nedenle, Gelsinger’in Bitcoin’in iklim etkisine ilişkin yorumları kripto karşıtı gibi görünse de, sektörün altında yatan teknolojik potansiyel konusunda iyimserliğini koruyor.

Intel CEO’su, “Bitcoin’in iklime ve çevreye olan etkisini düzeltmek için çalışacağız çünkü bu güçlü bir teknoloji, değiştirilemez bir dijital kayıt sistemi geleneksel para birimlerini, işlemleri, tedarik zincirlerini değiştirebilir, bu yüzden evet, bu heyecan verici” dedi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar