Intel Turbo Boost

Intel Turbo Boost teknolojisi bir işlemcinin saat hızını (clock speed) ihtiyaç duyduğu zaman dinamik olarak arttırmasını sağlar. Turbo Boost’un arttırabileceği maksimum saat hızı aktif çekirdek sayısına, o andaki tahmini akım kullanımına, o andaki tahmini güç kullanımına ve işlemci sıcaklığına bağlıdır.

i5 Core işlemciler için maksimum kullanılabilen işlemci frekansı 3.6GHz’dır. i3 Core işlemcilerin hiçbirinde Turbo Boost teknolojisi olmadığından i5’ler i3’lerin bu noktada her zaman önündedir. Bütün i5 işlemciler en son Turbo Boost teknolojisi ile birlikte gelir. Dolayısıyla i5’ler bu noktada i3’lerden bir adım öndedir.

Intel Core i3, i5 ve i7 Arasındaki Fark

Önbellek Boyutu (Cache Size)

CPU aynı datayı tekrar tekrar kullandığını farkettiğinde bu datayı önbelleğinde saklar. Önbellek dediğimiz şey RAM gibidir fakat daha hızlıdır çünkü doğrudan CPU’nun içine gömülüdür. Hem RAM hem de önbellek sık kullanılan veriler için bir bekleme odası gibidir. Eğer bunlar olmazsa CPU aynı datayı tekrar tekrar hard disk’ten okumak zorunda kalır ve bu da çok zaman alır.

Özetlemek gerekirse, RAM CPU’nun hard disk ile olan etkileşimini azaltır, önbellek ise CPU’nun RAM ile olan etkileşimini azaltır. Dolayısıyla cache yani önbellek ne kadar büyük olursa o kadar çok veriye daha hızlı ulaşılmış olur. Dördüncü nesil (Haswell) i3 Core işlemcilerin 3MB ya da 4MB önbelleği vardır. i5 Core işlemcilerin ise cache boyutu 4MB ya da 6MB’dır. Son olarak i7 Core işlemcilerin cache boyutu 8MB’dır. (i7-4770R işlemciler hariç, bunların önbellek boyutu 6MB’dır.) İşte cache boyutu noktasında i7’ler hem i5’lerin hem de i3’lerin önündedir.

Hyper-Threading

Hyperthreading’in Türkçe sözlük karşılığı: biri bitmeden diğerine başlamak şeklinde.

Tek çekirdekli bir işlemcide aynı anda bir tane thread işlenir. Eğer CPU çift çekirdekli ise 2 thread aynı anda işlenebilir. Fakat Intel’in hyper-threading adında bir teknolojisi var ve bu teknoloji sayesinde tek bir çekirdek birden fazla thread’i işleyebilir.

Örneğin 2 çekirdeğe sahip i3 Core işlemci aynı anda sadece 2 thread’e cevap verebilir. Diğer bir deyişle toplam 4 thread aynı anda çalışabilir.

i7 işlemciler bu noktada hem i3 hem de i5’lerden çok öndedir. i7’lerde hem quad core vardır hem de hyper-threading destekler. Dolayısıyla 8 thread aynı anda çalışabilir. Bunu 8MB cache ile ve Intel Turbo Boost ile topladığınızda hız ve performans noktasında i7 işlemcilerin diğerlerini açık ara geçtiğini görürsünüz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here