12 Ağustos 2022, Cuma
19.7 C
İstanbul

Intel, Yeni Grafik Kartlarında Bitcoin Madenciliğini Sınırlandırmayacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Intel, yakında çıkacak olan Arc grafik kartlarının kripto para madenciliğini kısıtlamayacağını açıkladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Intel, yeni grafik kartı serisinin Bitcoin madenciliği konusunda yazılım veya donanım kısıtlamaları içermediğini duyurdu.
  • Öte yandan grafik kartları piyasası, özellikle de son aylarda, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraların madenciliğini yapmak isteyen ve bunun için GPU’ları kullanan yeni aktörlerin gelişiyle alt üst oldu.

Intel, yeni grafik kartı serisinin Bitcoin madenciliği konusunda yazılım veya donanım kısıtlamaları içermediğini duyurdu.

Binance indirim kodu

Intel GPU’ları Madencilik İçin Kullanılabilir

Intel’in İstemci Grafik Ürünleri ve Çözümleri Müdürü Roger Chandler, şirketin “Alchemist” kod adlı yeni Arc grafik kartları serisinin yazılım kilitlemeleri gibi Bitcoin madenciliğini de etkileyecek çeşitli kısıtlamaları içermeyeceğini duyurdu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Chandler, “Bu noktada özellikle kripto madencilerini hedef alan herhangi bir özellik oluşturmuyoruz. Onlardan kaçınmak veya onları engellemek gibi bir amacımız yok. Bu, piyasada olacak ve insanlar onu özgürce satın alabileceği bir ürün.” dedi.

“Bu bizim için bir öncelik değil.” diyen Chandler, “Intel Arc’ı ve Alchemist ürün ailesini önce oyuncu ve geliştiricileri ön planda tutacak şekilde tasarlıyoruz.” diye ekledi.

GPU’lar ve Bitcoin Madenciliği

Grafik kartları piyasası, özellikle de son aylarda, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraların madenciliğini yapmak isteyen ve bunun için GPU’ları kullanan yeni aktörlerin gelişiyle alt üst oldu. Öte yandan altını çizmek gerekir ki; Bitcoin madencileri uzun zamandır bunun için “özel ASIC” donanımını tercih ediyor.

Rakip GPU üreticisi Nvidia, donanımını kullanarak kripto madenciliği yapılmasını kısıtlamaya çalıştı; ve kartların, madencilik için kullanılma kabiliyetini azaltan “hash oranı sınırlayıcılarını” sistemlere dahil etti. Mayıs 2021’de Nvidia, en son GeForce grafik kartlarının “madenciler için daha az arzu edilir” olacağını duyurdu ve “GeForce’nun oyun için geliştirildiğinin” altını çizdi.

İlgili Haber:  Janet Yellen'a Göre Bitcoin Verimsiz Bir Kripto Para

Ancak Nvidia aynı süreçte özel bir kripto madenciliği ürünü olan CMP’yi de piyasaya sürdü. Şirketin CMP için gelir tahminlerini 50 milyon Dolardan 150 milyon Dolara yükselttiği 1. Çeyrek sonu raporunun ardından ise tahminler “biraz fazla iyimser” çıktı. CMP’den elde edilen 2. Çeyrek gelirleri 134 milyon Dolar seviyesine geriledi.

Bu arada AMD, GPU’larında Ethereum madenciliğini engellemeyeceğini ve kripto madenciliğinin işinin nispeten küçük bir parçası olduğunu savunarak Intel’e benzer bir strateji takip etti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar