11 Ağustos 2022, Perşembe
26.7 C
İstanbul

Intel, Yeni Bitcoin Madencilik Çipini Tanıttı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Bu yılki Uluslararası Devre Konferansı’nda (ISSCC), Intel, yakın zamanda sipariş almaya başlayacağı birinci nesil “Bonanza Mine” (BMZ1) blok zinciri hızlandırıcı çipinin teknik ayrıntılarını paylaştı.

Binance indirim kodu

Bilgi işlem devi ayrıca 300 BMZ1 çipinden oluşan 3.600 watt’lık yeni bir madencilik teçhizatını da tanıttı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

BMZ1 çipi hakkında dikkat çeken en önemli şey, uygulama özel bir tümleşik devre (ASIC) olması, yani Bitcoin madenciliğini gerçekleştirmek için tasarlandığından, madencilikte bir GPU’dan enerji watt başına bin kat daha iyi olduğu iddia edilen bir performansla gelmesi.

Özetle, BMZ1’in bir ton enerji tasarrufu sağlaması bekleniyor. Ve bunlardan 300 tanesini 3.600 watt’lık bir madencilik teçhizatına takarak, hash hızı saniyede 40 terahash (TH/s) olan bir makine üretebilirsiniz.

BMZ1, Bitmain’in 198 TH/s’ya kadar ulaşan 5.445 watt’lık sıvı soğutmalı madencisi kadar güçlü değil, ancak Intel madencisinin altında yatan BMZ1 yongalarının piyasadaki en çevreci ve güçlü olduğunu iddia ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Intel CEO’su Bitcoin’i bir iklim krizi olarak tanımlamıştı.

Intel, ikinci nesil çip üzerinde çalışıyor

Intel’in BMZ1’i, özellikle Jack Dorsey’in ödeme şirketi Block’tan (eski adıyla Square) ve bulut madenciliği havuzu Argo Blockchain’den çok sayıda ön sipariş aldı.

Ancak herkes BMZ1 hakkında konuşmaya devam ederken, Intel’in ikinci nesil bir modele doğru şimdiden tüm hızıyla ilerlediğini gösteren birçok kanıt var.

3.3 milyar dolarlık bir SPAC birleşmesi yoluyla halka açılmayı planlayan Ohio merkezli Bitcoin madenciliği girişimi Griid’den yakın zamanda yapılan bir S-4 başvurusu, girişimin Intel ile bu yıl BMZ2 çiplerinin siparişlerini içeren bir anlaşma imzaladığını gösteriyor.

BMZ2’lerle ilgili ayrıntılar şu anda çok yok. Ancak, bahsedildiği kadar iyi performans gösterirlerse, Bitcoin’in enerji endişelerine büyük ölçüde giderebilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar