14 Ağustos 2022, Pazar
29 C
İstanbul

Intel’in Bitcoin Madenciliğine Girmesi, Çin’in Piyasa Hakimiyetine Son Verebilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Intel’in yeni Bitcoin madencilik çipi, yıllardır piyasaya hakim olan Çinli teçhizat üreticilerinin ilk büyük rakibi olabilir.

Binance indirim kodu

Kaliforniya merkezli çip üreticisi Santa Clara, bu ayın başlarında kripto madenciliği girişimini ve Ocak ayında ilk nesil BonanzaMine çipini açıklamıştı. Intel CEO’su Bitcoin için “iklim krizi” ifadesini kullanmış ve Intel’in yeni çevreci çipine referansta bulunmuştu. Jack Dorsey’in dijital ödeme şirketi Block ve iki madencilik şirketi Griid Infrastructure ile Argo Blockchain, bu yıl içinde Intel’den çip alacak ilk büyük firmalar olacak.

Binance indirim kodu

Çinli üreticiler Bitmain ve MicroBT, yüksek performanslı çiplerini yapmak için kullandıkları tescilli teknoloji nedeniyle Bitcoin madencilik donanım pazarında aslan payına sahip. Şimdiye kadar çok az rakip, onlarla eşleşebilecek bir çip yapabilmiş görünüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kripto para ağını güvende tutmak için bilgisayar kullanarak Bitcoin ödülleri kazanılan süreci ifade eden Bitcoin madenciliği, son yıllarda Bitcoin fiyatındaki artışın ortasında kazançlı bir iş haline geldi ve teçhizat üreticilerini zenginleştirdi. The Block’un araştırmasına göre madencilik sektörü 2021’de 15 milyar dolar gelir -bir önceki yılın iki katından fazla- elde etti.

Endüstri katılımcıları, Amerikalı madencilere yakınlığı göz önüne alındığında, Intel’in piyasaya girişinin Çinli üreticilerin fiyatlandırma gücünü zayıflatabileceğini ve daha iyi bakım hizmetleri sunabileceğini söylüyor. Pekin geçen Mayıs ayında kripto madenciliğini yasakladığı için Çin bitcoin madenciliğinde ilk sırayı diğer ülkelere kaptırmıştı.

Intel’in hisseleri gün içinde yaklaşık %1 artışla 45.08$’a yükseldi. Geçen yıl %26 düşmüştü.

En büyük Bitcoin madencilik teçhizatları
En büyük Bitcoin madencilik teçhizatları

Madencilerin Intel gibi bir rakibi kabul etmesinin başlıca nedenlerinden biri, en iyi üreticiler tarafından belirlenen mevcut fiyatlandırma modeli ve satın alma koşullarının alıcılara değişen finansal riskler ve operasyonel maliyetler yüklemesidir. Intel tarafından sunulacak sabit bir fiyat, daha fazla öngörülebilirlik sağlayacak.

İlgili Haber:  Intel, Yeni Grafik Kartlarında Bitcoin Madenciliğini Sınırlandırmayacak

Fiyatlandırma modelleri Bitcoin fiyatına büyük ağırlık verdiğinden, dahili fiyatlandırma modelleri Bitcoin madencilerinin nakit akışını zorlayabilir ve madenciler ayı piyasalarında potansiyel bir sarsıntıyla karşı karşıya kaldıklarında daha da fazla risk oluşturabilir.

Çin’den ithal edilen madencilik makinelerine uygulanan %25’lik tarife, ABD’li alıcılara daha fazla maliyet getiriyor ve bu da madencilerin doğrudan Intel’den alım yapması için önemli bir faktör olabilir. Bitmain ve MicroBT’den farklı olarak, Intel’in yarı iletken endüstrisindeki etkisi ve ölçeği nedeniyle tedarikçilerinin fiyatlandırması üzerinde daha fazla kontrole sahip olduğu biliniyor.

ABD’li madenciler, ABD kökenli bir madencilik cihazı sağlayıcısının daha iyi bakım hizmetlerine sahip olacağını düşünüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar