Venezuela’nın internet altyapısı bir hayli zayıf. Bitcoin işlemlerini yayınlamak için Blockstream’in uydu teknolojisi kullanılarak bu sorunun aşılması planlanıyor.

Venezuela, internet bağlantısı olmadan işlemleri gerçekleştirebilen ilk Bitcoin uydu sistemini test ediyor.

Venezuela’nın “space node” sistemi, Anibal Garrido ve Anibal Cripto ekibi tarafından kuruldu. Bu sistem, çevrimdışı bağlantılar aracılığıyla çeşitli noktalar arasında veri yayınlamak için EUTELSAT-113 uydusuyla sözleşme imzalayan Blockstream teknolojisini kullanıyor. İnternet altyapısının eksik olduğu bir ülkede bu çok büyük bir nimet.

Fikir Cryptobuyer’dan Geldi

Fikir, kripto para tabanlı ödeme çözümleri sunmaya odaklanmış bir Latin Amerika şirketi olan Cryptobuyer’dan geldi.

CEO Jorge Farias, yaptığı açıklamalarda, “İnternet bağlantı sorunları nedeniyle projeye başlamak için Venezuela’yı seçtik. Cryptobuyer her zaman için muhtemel bir beklenmedik durumu öngörerek bu tür sorunlara karşı dirençli olmanın yolunu arıyor” dedi.

Anibal Garrido, yaptığı açıklamada sistemin, veri paketini doğrudan Blockstream tarafından sağlanan bağlantıdan uydu aracılığıyla aldığını belirtti. Garrido, çeşitli cihazlar arasında veri yayınlayabilen benzer bir ağ dağıtarak ilerleyen süreçte erişimi genişletmeyi umduğunu da sözlerine ekledi.

Valencia’da konuşlandırılan anten ise üçlü sistemin ilki olarak değerlendiriliyor. Diğer ikisi başkent Caracas ve Puerto Ordaz’da konuşlandırılacak. Cryptobuyer yetkilileri sanayileşmiş bir şehir olduğu için Valencia’yı seçtiklerini ve şehirde sinyali engelleyebilecek yüksek bina sayısının az olduğunu vurguladı.

Venezuela’nın İnternet Hızı Kıtanın En Yavaşı

Bu, ortalamanın altında teknolojik altyapıya sahip bir ülkede Bitcoin’in kullanılabilirliğini artırmaya yardımcı olabilecek iddialı bir projenin ilk aşaması olacak. Venezuela’daki internet hızı kıtadaki en yavaş hızlar arasında yer alıyor. Elektrik hizmetinin de başarısız olduğu ve ülkenin büyük bir kısmında elektriksiz yaşandığı biliniyor.

Peki, bu anten uzak bölgelerde veya bir internet arızası durumunda Bitcoin ile ödeme yapmayı mümkün kılabilir mi? Farias öyle olacağını düşünüyor. Bu yüzden Blockstream uydusu ile iletişim kuran bir ağ sistemi kurmaya çalıştıklarını belirtti; halihazırda Venezuela’da bulunan bazı USB cihazlarını kullanan bir P2P ağı kullandıklarını ifade eden Farias, yakında bu cihazların her birini yaklaşık dört kilometre civarındaki kapsama alanlarına dağıtacaklarını belirtti.

İlgili Haber:  Bitcoin, Kayıt Dışı Göçmenlerin Eve Para Göndermesine Yardımcı Oluyor

Tüm siyasi ve ekonomik sorunlarına rağmen Venezuela, kripto paraların benimsenmesinde Latin Amerika ülkeleri arasında ilk sırada yer alıyor. İnternet sorunu da aşılabildiği takdirde ülkede Bitcoin pazarının ve kullanımının büyük oranda artacağı öngörülüyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın