10 Ağustos 2022, Çarşamba
24.7 C
İstanbul

İnternet Olmasa da Bitcoin Kullanımına Devam! Venezuela’dan Bir İlk!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Venezuela’nın internet altyapısı bir hayli zayıf. Bitcoin işlemlerini yayınlamak için Blockstream’in uydu teknolojisi kullanılarak bu sorunun aşılması planlanıyor.

Binance indirim kodu

Venezuela, internet bağlantısı olmadan işlemleri gerçekleştirebilen ilk Bitcoin uydu sistemini test ediyor.

Binance indirim kodu

Venezuela’nın “space node” sistemi, Anibal Garrido ve Anibal Cripto ekibi tarafından kuruldu. Bu sistem, çevrimdışı bağlantılar aracılığıyla çeşitli noktalar arasında veri yayınlamak için EUTELSAT-113 uydusuyla sözleşme imzalayan Blockstream teknolojisini kullanıyor. İnternet altyapısının eksik olduğu bir ülkede bu çok büyük bir nimet.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Fikir Cryptobuyer’dan Geldi

Fikir, kripto para tabanlı ödeme çözümleri sunmaya odaklanmış bir Latin Amerika şirketi olan Cryptobuyer’dan geldi.

CEO Jorge Farias, yaptığı açıklamalarda, “İnternet bağlantı sorunları nedeniyle projeye başlamak için Venezuela’yı seçtik. Cryptobuyer her zaman için muhtemel bir beklenmedik durumu öngörerek bu tür sorunlara karşı dirençli olmanın yolunu arıyor” dedi.

Anibal Garrido, yaptığı açıklamada sistemin, veri paketini doğrudan Blockstream tarafından sağlanan bağlantıdan uydu aracılığıyla aldığını belirtti. Garrido, çeşitli cihazlar arasında veri yayınlayabilen benzer bir ağ dağıtarak ilerleyen süreçte erişimi genişletmeyi umduğunu da sözlerine ekledi.

Valencia’da konuşlandırılan anten ise üçlü sistemin ilki olarak değerlendiriliyor. Diğer ikisi başkent Caracas ve Puerto Ordaz’da konuşlandırılacak. Cryptobuyer yetkilileri sanayileşmiş bir şehir olduğu için Valencia’yı seçtiklerini ve şehirde sinyali engelleyebilecek yüksek bina sayısının az olduğunu vurguladı.

Venezuela’nın İnternet Hızı Kıtanın En Yavaşı

Bu, ortalamanın altında teknolojik altyapıya sahip bir ülkede Bitcoin’in kullanılabilirliğini artırmaya yardımcı olabilecek iddialı bir projenin ilk aşaması olacak. Venezuela’daki internet hızı kıtadaki en yavaş hızlar arasında yer alıyor. Elektrik hizmetinin de başarısız olduğu ve ülkenin büyük bir kısmında elektriksiz yaşandığı biliniyor.

Peki, bu anten uzak bölgelerde veya bir internet arızası durumunda Bitcoin ile ödeme yapmayı mümkün kılabilir mi? Farias öyle olacağını düşünüyor. Bu yüzden Blockstream uydusu ile iletişim kuran bir ağ sistemi kurmaya çalıştıklarını belirtti; halihazırda Venezuela’da bulunan bazı USB cihazlarını kullanan bir P2P ağı kullandıklarını ifade eden Farias, yakında bu cihazların her birini yaklaşık dört kilometre civarındaki kapsama alanlarına dağıtacaklarını belirtti.

İlgili Haber:  Bitcoin Cash Nedir? Bitcoin'den Farkları Neler?

Tüm siyasi ve ekonomik sorunlarına rağmen Venezuela, kripto paraların benimsenmesinde Latin Amerika ülkeleri arasında ilk sırada yer alıyor. İnternet sorunu da aşılabildiği takdirde ülkede Bitcoin pazarının ve kullanımının büyük oranda artacağı öngörülüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar