9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Invesco, Bitcoin ETF Başvurusunu İptal Etti!

Önemli Gelişmeler

Invesco, rakibi ProShares’in Bitcoin vadeli işlemleri ETF’sini NYSE’de piyasaya sürmesinden hemen önce kendi ETF başvurusunu iptal etti.

blank

Haberin Özeti

  • Bir yatırım yönetimi şirketi olan Invesco Ltd, Bitcoin vadeli işlemleri ETF uygulamasını iptal etme kararı aldı.
  • ProShares’in Salı günü bir Bitcoin vadeli işlem ETF’sini başlatmasıyla birlikte Invesco’nun da 19 Ekim tarihinde onay alarak aynı hizmeti vermeye başlaması bekleniyordu.

Yönetimi altında 1.3 trilyon Dolarlık varlığa sahip bir yatırım yönetimi şirketi olan Invesco Ltd, Bitcoin vadeli işlemleri ETF uygulamasını iptal etme kararı aldı.

blank

Invesco, Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF’sini İptal Etti

Invesco sözcüsü konu ile ilgili Bloomberg’e verdiği demeçte, “Yakın gelecekte bir Bitcoin vadeli işlemleri ETF’sini sürdürmeme kararı aldık.” ifadelerini kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Invesco, yatırımcılara bir Bitcoin ETF de dahil olmak üzere çeşitli kripto paralara yatırım yapma imkanı sunan “tam bir ürün” sunmak için ise Galaxy Digital ile ortaklığını sürdüreceğini belirtti.

Bitcoin ETF’leri Aralarındaki Farklar

Direkt olarak Bitcoin fiyatına bağlı bir ETF, geleneksel bir borsada fon alım satımındaki hisselerle, dayanak varlığın gerçek fiyatını izlemek için tasarlanmış bir yatırım aracıdır. Temelde Bitcoin ETF’leri, yatırımcılara, varlığın kendisini satın alıp depolamaya gerek kalmadan dünyanın en büyük kripto parasına dolaylı yoldan yatırım yapma imkanı sağlar.

Bir Bitcoin vadeli işlemleri ETF’si ise bir yatırımcının belirli bir zamanda, miktarda ve fiyatta bir varlığı (bu örnekte Bitcoin) satın almasını veya satmasını zorunlu kılan sözleşmelere dayalı bir finansal araçtır. Chicago Ticaret Borsası şu anda ABD’de Bitcoin vadeli işlemleri sunan tek düzenlenmiş platformdur.

Invesco, SEC başkanı Gary Gensler’in direkt olarak Bitcoin’e dayalı bir ETF’den ziyade Bitcoin vadeli işlemlerine bağlı bir ETF’yi tercih edeceğini açıklamasından kısa bir süre sonra, Ağustos ayında vadeli işlemlere bağlı bir Bitcoin ETF başlatmak için başvuru yapan ilk firmalardan biriydi.

İlgili Haber:  Amerika'nın İlk Bitcoin ETF'si Ticaret Kısıtlamalarından Muafiyet Talep Etti

ProShares’in Salı günü bir Bitcoin vadeli işlem ETF’sini başlatmasıyla birlikte Invesco’nun da 19 Ekim tarihinde onay alarak aynı hizmeti vermeye başlaması bekleniyordu. Ancak şirket, başvurusunu iptal etme kararı aldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend