8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

Invesco, Bitcoin ETF Başvurusunu İptal Etti!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Invesco, rakibi ProShares’in Bitcoin vadeli işlemleri ETF’sini NYSE’de piyasaya sürmesinden hemen önce kendi ETF başvurusunu iptal etti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bir yatırım yönetimi şirketi olan Invesco Ltd, Bitcoin vadeli işlemleri ETF uygulamasını iptal etme kararı aldı.
  • ProShares’in Salı günü bir Bitcoin vadeli işlem ETF’sini başlatmasıyla birlikte Invesco’nun da 19 Ekim tarihinde onay alarak aynı hizmeti vermeye başlaması bekleniyordu.

Yönetimi altında 1.3 trilyon Dolarlık varlığa sahip bir yatırım yönetimi şirketi olan Invesco Ltd, Bitcoin vadeli işlemleri ETF uygulamasını iptal etme kararı aldı.

Binance indirim kodu

Invesco, Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF’sini İptal Etti

Invesco sözcüsü konu ile ilgili Bloomberg’e verdiği demeçte, “Yakın gelecekte bir Bitcoin vadeli işlemleri ETF’sini sürdürmeme kararı aldık.” ifadelerini kullandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Invesco, yatırımcılara bir Bitcoin ETF de dahil olmak üzere çeşitli kripto paralara yatırım yapma imkanı sunan “tam bir ürün” sunmak için ise Galaxy Digital ile ortaklığını sürdüreceğini belirtti.

Bitcoin ETF’leri Aralarındaki Farklar

Direkt olarak Bitcoin fiyatına bağlı bir ETF, geleneksel bir borsada fon alım satımındaki hisselerle, dayanak varlığın gerçek fiyatını izlemek için tasarlanmış bir yatırım aracıdır. Temelde Bitcoin ETF’leri, yatırımcılara, varlığın kendisini satın alıp depolamaya gerek kalmadan dünyanın en büyük kripto parasına dolaylı yoldan yatırım yapma imkanı sağlar.

Bir Bitcoin vadeli işlemleri ETF’si ise bir yatırımcının belirli bir zamanda, miktarda ve fiyatta bir varlığı (bu örnekte Bitcoin) satın almasını veya satmasını zorunlu kılan sözleşmelere dayalı bir finansal araçtır. Chicago Ticaret Borsası şu anda ABD’de Bitcoin vadeli işlemleri sunan tek düzenlenmiş platformdur.

Invesco, SEC başkanı Gary Gensler’in direkt olarak Bitcoin’e dayalı bir ETF’den ziyade Bitcoin vadeli işlemlerine bağlı bir ETF’yi tercih edeceğini açıklamasından kısa bir süre sonra, Ağustos ayında vadeli işlemlere bağlı bir Bitcoin ETF başlatmak için başvuru yapan ilk firmalardan biriydi.

İlgili Haber:  SEC, Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF Başvurusunu Onayladı: Kripto Para İçin Dönüm Noktası

ProShares’in Salı günü bir Bitcoin vadeli işlem ETF’sini başlatmasıyla birlikte Invesco’nun da 19 Ekim tarihinde onay alarak aynı hizmeti vermeye başlaması bekleniyordu. Ancak şirket, başvurusunu iptal etme kararı aldı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar