29 Mayıs 2022, Pazar
22.6 C
İstanbul

IOTA 2.0 Güncellemesi ile İlgili Kullanıcıları Üzebilecek Bir Haber Geldi!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 10 ay önce

Binance indirim kodu

IOTA Vakfı’nın paylaştığı yeni bir blog yazısında DevNet’iyle ilgili sonuçları yayınladı ve yeni iyileştirmeleri duyurdu. Ayrıca IOTA’nın 2.0 güncellemesi olarak bilinen Coordicide’ın 2021 yılında hayata geçmeyeceği de açıklandı.

Binance indirim kodu

Haziran ayı başlarında IOTA, Coordicide güncellemesi için hazırlık olarak sayılabilecek DevNet’ini başlatmıştı. Bu tarihten bu yana IOTA merkeziyetsiz uygulamaları ve diğer iş modellerini destekliyor. Bununla birlikte IOTA aralarında NFT’lerin de bulunduğu dijital varlıklar için yeni bir altyapı da hazırlamıştı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu gelişmelerden iki ay kadar sonra ise IOTA hayata geçirdiği yeniliklerin sonucuyla ilgili bir rapor paylaştı ve blog yazısında DevNet’in konsensüs mekanizması dahil olmak üzere bazı iyileştirmeleri duyurdu. Bu iyileştirmeler ile beraber işlemlerin onaylanma süresinin azaltılması ve kod tabanının basitleştirilmesi bekleniyor. Dahası, yeni iyileştirmelerin, iletişim yükünü azaltarak birbiriyle iletişim halinde olan düğümlerin (node’ların) daha az veri kullanmasını sağlayacağı düşünülüyor.

IOTA geliştirici ekibi yaptığı açıklamalarında ilk iyileştirme adımlarının birkaç hafta önce başladığını açıkladı. Yeni güncellemenin ne zaman hayata geçeceği sorusuna ise ekip cevap vermemeyi seçti. Ancak bu düzenlemelerin çok zaman almayacağı belirtildi. Bununla birlikte, gelecekteki işlemleri hızlandıracağından bu güncellemelerin bir an evvel hayata geçmesi önem taşıyor.

IOTA 2.0 Güncellemesi Coordicide 2021 Yılında Çıkmayacak

DevNet’e gelen iyileştirmeler ile beraber Coordicide olarak da bilinen IOTA 2.0 güncellemesinin hayata geçiş tarihinde aksama meydana geldi. Blog yazısında IOTA vakfı durumu şöyle duyurdu: “Ne yazık ki, yukarıda açıklanan değişiklikleri ile beraber Coordicide güncellemesinin 2021 yılında IOTA’nın mainnet’inde hayata geçmesi artık mümkün değildir. Geliştirdiğimiz her yeni fikir, her yeni bakış açısı, her yeni görüş ve her yeni fırsat için zaman harcanıyor. Yani bu işlemler için zaman ihtiyacımız var. Mükemmellik hızlı oluşturulan bir şey değildir.”

İlgili Haber:  IOTA'dan Önemli Adım! Ucuz NFT Pazarı Kuracak

Bu duyuru IOTA topluluğu içerisinde kutuplaşmalara neden oldu. Bir grup kullanıcı, merkeziyetsizliği arttıracak bu güncellemenin tekrardan ertelenmesiyle ilgili öfkesini dile getirirken diğer bir grup ise yatırımcıları sakinliğe davet etti. İkinci gruba göre bu projenin sonunda iyi bir ürün ortaya çıkabilmesi için zaman ihtiyacı olması kadar doğal bir şey yok.

Güncellemenin hayata geçebileceği muhtemel tarih hakkındaki soruya ise IOTA Vakfı cevap vermemeyi tercih etti. Geliştiriciler bu konuyla ilgili açık bir görüş vermemeye çalışıyor. GitHub üzerinden projenin mevcut geliştirilme durumu takip edilebiliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar