18.7 C
İstanbul
29 Kasım 2021, Pazartesi

IOTA Ekosistemindeki Son Gelişmeler Neler? 2.0 Güncellemesi Ne Durumda?

Önemli Gelişmeler

Dağıtılmış defter teknolojisine yenilikler getirme hedefinde olan akıllı sözleşmeler platformu IOTA (MIOTA), son zamanlarda yükseliş gösteriyor. Platform, diğer kripto paralardan farklı olan kullanım alanları sayesinde yatırımcıların ilgisini çekiyor. Ancak altcoin için her şey güllük gülistanlık da değil. Platform bazı kritik problemler nedeniyle tam 11 günlüğüne offline hale geçmişti.

blank

Bazı kişiler altcoinin halen bu durumdan toparlanamadığını düşünüyor. Bu yazının yazıldığı anlarda IOTA, dünyanın en büyük kripto paraları arasında 40. sıraya kadar düştü. Bununla birlikte, altcoinin ekosisteminde yaşanan bazı gelişmeler sayesinde proje tekrardan manşetleri süslemeye başladı.

blank

Bir soru cevap etkinliğinde altcoinin kurucuları Dominik Schiener ve David Sønstebø, Reddit platformundaki topluluklardan biri olan Satoshi Street Bets’in sorularını yanıtladı. Soru cevap etkinliğinde altcoinin ekosistemi içerisindeki gelişmeler ve ağ için planlanan değişikliklere cevap verildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Dominik Schiener’a göre, IOTA’nın kendine has dağıtılmış defter teknolojisi olan Tangle, ağ üzerinde çok önemli bir dönüm noktasına ulaştı. Tangle ile birlikte ölçeklenebilirlik, işlem ücretleri ve ağ kapsayıcılığı alanında gelişmeler olduğu belirtildi: “Platformumuz sıfır işlem ücreti ve akıllı sözleşmeler gibi yakında ekleyeceğimiz bir dizi özelliği beraberinde getiriyor.”

IOTA İçin Gelişmeler ve Ortaklıklar

Bu yılın başlarında proje, uzun zamandır heyecanla beklenen IOTA 1.5’i yayınlamıştı. Bu güncelleme ile birlikte ağ kullanımı basitleştirilmiş ve işlem ücretleri de arttırılmıştı. Sønstebø, konuyla ilgili gelen bir soruya şöyle cevap verdi: “Dahası, tokenizasyon, NFT entegrasyonu ve araç e-cüzdanları gibi çok sayıda gelişme de yolda.”

Güncellemenin tam anlamıyla ağ üzerine hayata geçmesi ile birlikte geliştiricilerin ve yatırımcıların ağa daha fazla ilgi göstermesi bekleniyor.

Nectar DevNet’i ile birlikte IOTA Vakfı, 2.0 güncellemesinin 2021 yılının sonlarında olacağının sinyalini vermişti. Soru cevap etkinliğinde 2.0 güncellemesi ile birlikte Coordicide hakkında da sorular yöneltildi. Bu büyük adımın tamamlanması hakkındaki gelişmeler ile ilgili soruya Schiener şu cevabı verdi: “Şu anda güncellemenin tamamlanması konusunda %50’den fazla yol kat ettiğimizi kesinlikle söyleyebilirim. Konuyla ilgili değerlendirme raporlarımızı paylaştık ve yaptıklarımızın tam anlamıyla anlaşılabilmesi için herkese bu belgelere göz atmalarını tavsiye ediyorum. Merkezsizliği yeniden sağlayacak olan Coordicide projesi üzerinde de halen çalıştığımızı belirtmek istiyorum.”

İlgili Haber:  XRP, Litecoin (LTC), Tron (TRX) - Altcoin Fiyat Analizi - 30 Ekim

Coordicide güncellemesi, IOTA 2.0’ın bir parçası olarak hayata geçecek ancak bununla ilgili herhangi bir belirli tarih bulunmuyor. Şu anda platform, testnetini Coordinator olmadan yürütüyor.

 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend