IOTA’dan Önemli Adım! Ucuz NFT Pazarı Kuracak

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

IOTA yalnızca nesnelerin interneti alanındaki teknolojik altyapısını oluşturma konusunda çalışmıyor. Yeni NFT pazarıyla birlikte IOTA DeFi sularına da giriş yapmış olacak.

blank

IOTA ana ağı halen merkeziyetsizleştirme işlemleriyle uğraşırken, test ağı olan Devnet 2.0 üzerinde IOTA 2.0 için kullanım senaryoları test edilmeye başlandı. Yeni NFT pazarıyla birlikte IOTA’nın ağı, non-fungible tokenlerin listelenebileceği ilk pazar yerini test ediyor. Duyuru 12 Temmuz’da IOTA Vakfı’nın blogunda paylaşıldı.

blank

NFT Dünyası Şimdiye Kadar Ethereum Hakimiyetinde Bulunuyordu

NFT dünyasında şimdiye kadar kuralları belirleyen her daim Ethereum olmuştu. Birçok NFT borsası, ağ ölçeklenebilirliği gibi çok sayıda probleme sahip olmasına rağmen Ethereum’un akıllı sözleşmeler özelliği üzerine inşa edilmiş durumda. Sonuç olarak ise ağın aşırı kullanımıyla beraber işlem ücretleri, bununla birlikte de akıllı sözleşme işlemlerinin fiyatları yükselişe geçti. Bu durum özellikle küçük yatırımcılar için NFT ticaretini gereğinden fazla pahalı hale getiriyor. Bununla birlikte buna çözüm bulabilmek için Polygon gibi bazı alternatifler de ortaya atıldı. Ayrıca Ethereum ağının ücretlerini daha öngörülebilir seviyelere çekecek Londra güncellemesinin işlem ücretlerini daha düşük bir düzeye indirmesi de bekleniyor. Polygon gibi ikinci katmanlı çözümlerin etkisi kısmen hissedilmeye başlandı ETH işlem ücretleri Mayıs ayının sonlarından bu yana görece daha düşük düzeylere geriledi.

IOTA ise kendi teknolojisi Tangle’ın ücretsiz işlemlere izin verdiğini belirtiyor. IOTA yalnızca nesnelerin interneti alanında değil ayrıca merkeziyetsiz finans sektöründe de ilerlemeyi planlıyor gibi görünüyor. Şu anda test ağında bulunan NFT pazarı da bu alanda atılan adımların en önemlisi olabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

IOTA NFT Dünyasında Neleri Değiştirecek?

IOTA, nesnelerin interneti sektöründe gerçekleştirmeyi hedeflediği devrimi NFT platformlarında da hayata geçirmeyi amaçlıyor. IOTA hedeflerinden en önemlisi ise ağa yeni giren katılımcıların ödedikleri ücretleri minimuma indirmek olarak göze çarpıyor. Bununla birlikte sadece yeni ağ katılımcıları değil, dijital resim sanatçıları ya da müzisyenler gibi içerik üreticileri de bir nebze rahatlamış olacak.

Planlara göre NFT’lerin bulunduğu platform, Binance ya da Coinbase benzeri merkezi bir yönetim altında işleyecek. Yeni platform şu anda ağı denemek isteyen kullanıcılara açılmış durumda.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Madenciliği Şirketi Genesis Yatırım Turunda 125 Milyon Dolar Topladı

Çin’in ülkedeki Bitcoin madencileri ile ilgili sert önlemler almasının ardından diğer ülkelerdeki madenciler durumu fırsat bildi. Bununla birlikte Genesis...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend