26 Mayıs 2022, Perşembe
17.9 C
İstanbul

IOTA’nın 1.5 Güncellemesi Chrysalis’in Eli Kulağında – İşte Bilinmesi Gerekenler

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

IOTA, Chrysalis ile tarihinin en önemli güncellemesini başlatıyor.

Binance indirim kodu

Nesnelerin interneti teknolojisi üzerine odaklanan kripto ağı IOTA, önemli bir güncelleme almaya hazırlanıyor. 21 Nisan tarihinde, Chrysalis olarak da bilinen, IOTA’nın 1.5 versiyonu güncellemesi gerçekleşecek. Güncelleme işleminin 7 gün içerisinde tamamlanması bekleniyor. IOTA 1.5’in ana ağının çalıştırılması için 28 Nisan Çarşamba günü hedefleniyor. Chrysalis güncellemesi, IOTA’nın merkezi denetim modülü olan ‘Coordinator’ü saf dışı bırakması amaçlanan IOTA 2.0 (“Coordicide”)’e giden yolda en önemli kilometre taşı olarak görülüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

IOTA 1.5 ile Performansta Artış Yaşanacak

Gelecekte planlanan diğer güncellemeler heyecan yaratsa da, Chrysalis güncellemesi de kullanıcılar ve geliştiriciler için hissedilir derecelerde iyileştirmeler sunacak. Örneğin, IOTA 1.5 güncellemesiyle beraber, blockchain üzerindeki işlemlerin onaylanması için gereken ortalama süre, 2 dakikadan 10 saniyeye inecek.

Bu gelişmenin altyapısını ise, IOTA ekosisteminde bulunan, ‘kilometre taşları (milestones)’ olarak bilinen kavramlar için hazırlanan yeni algoritmalar oluşturacak. Bu kilometre taşları aslında, sistemi yöneten Coordinator tarafından imzalanan işlem demetlerini tanımlıyor. IOTA ekosisteminde gerçekleşen her bir işlem bir önceki işlemi onayladığı için, ağda bulunan node’lar (düğümler), kendi işlemlerinin bir kilometre taşında görünmesi için beklemek zorunda kalıyorlar. Planlanan güncellemeyle birlikte ise, bu kilometre taşlarının seçiminde kullanılan algoritmanın değişmesiyle birlikte, saniye başına gerçekleşen işlem sayısında gözle görülür bir artış yaşanacak.

Bir diğer temel yenilik ise, IOTA’nın hesap bakiyelerini yönetim şeklinde gerçekleşecek. Şimdiye kadar IOTA bir tür ‘hesap tabanlı’ model kullanıyordu. Aynı modeli Ethereum’da da görmek mümkün. Chrysalis güncellemesi ile IOTA ağı, Bitcoin’in de kullandığı UTXO (Unspent Transaction Output) modelini kullanmaya başlayacak.

UTXO modeli ile birlikte IOTA ağındaki esneklik ve güvenlik özellikleri iyileştirilmiş olacak. Ayrıca UTXO modeline geçiş ile birlikte IOTA için bir kullanım senaryosu daha mümkün kılınacak. Renkli coinler (colored coins) olarak adlandırılan IOTA coinleri, gerçek hayatta kullanılan yatırım varlıklarını temsil edebilecek.

İlgili Haber:  ETH 2, DeFi'nin Potansiyel Büyümesini Kaldıramayabilir

IOTA Hacker’lar Konusunda Uyarılar Bulundu

Chrysalis güncellemesi öncesinde IOTA Vakfı, kripto para topluluğunu, Firefly Wallet’ın doğru sürümünün kullanılması konusunda uyardı. Kullanıcıların, IOTA’larını bir yerden bir yere taşırken hatalı bir şekilde dolandırıcı ve hacker’ların adresini girebileceğinin altı çizildi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar