5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

İran, 7.000 Adet Bitcoin Madenciliği Bilgisayarına El Koydu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İran, Mayıs ayında kripto madenciliği için dört aylık bir yasak kararı aldığını açıklamıştı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İran polisi, Tahran’daki terk edilmiş bir fabrikada bulunan 7.000 adet kripto madenciliği bilgisayarına el koydu.
  • İran, Mayıs ayı sonlarında kripto madenciliğine dört aylık bir yasak uygulamaya başladığını duyurmuştu.

İran’ın devlet kontrolündeki haber ajansı IRNA’nın raporuna göre, İran polisi Tahran’daki terk edilmiş bir fabrikada ele geçirilenn7.000 adet kripto para madenciliği bilgisayarına el koydu. İran, Bitcoin ve diğer kripto para madenciliğini, endüstrinin muazzam enerji maliyetiyle ilgili endişeleri öne sürerek Mayıs ayı sonlarında yasaklamıştı.

Binance indirim kodu

Bitcoin Madenciliği ve Enerji Tüketimi

Bitcoin ve Ethereum gibi en popüler blockchainler, iş kanıtı konsensüs mekanizmasını kullanarak kripto para faaliyetlerini gerçekleştirir. Ancak bu madencilik sistemi, kullanılan bilgisayarlara oldukça büyük bir yük bindirir ve yoğun bir enerji tüketimine neden olur..

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Cambridge Üniversitesi Alternatif Finans Merkezi’nin tahminlerine göre, Bitcoin blok zincirinin arkasındaki bilgi işlem ağı, Finlandiya’nın tamamından daha fazla enerji kullanıyor.

Öte yandan İran’daki Bitcoin yasağı dört ay sürecek. Bu yasak, yaz aylarında daha da sıklaşan elektrik kesintilerini önleme ve sağlıklı bir güç akışı sağlama planlarının bir parçası olarak belirtiliyor.

İran, Kripto Madenciliğinin Önemli Oyuncularından Biri

İran’ın petrole kolay erişimi, onu son birkaç yılda küresel kripto madenciliği endüstrisinde önemli bir oyuncu haline getirdi. Madencilik şirketleri, bilgisayar donanımları için en ucuz elektrik kaynaklarını arama eğilimindedir; bu yüzden de Çin’in kömür ağırlıklı enerji şebekesi tarihsel olarak çok baskın olmuştur. Blockchain veri firması Elliptic’in yakın tarihli bir raporuna göre; yasaktan önce, küresel ölçekteki Bitcoin madenciliği faaliyetinin %4.5’i İran’da gerçekleşiyordu.

Buna ek olarak Çin, karbon emisyonlarını azaltmanın bir yolu olduğunu gerekçe göstererek Sichuan, Qinghai ve İç Moğolistan gibi eyaletlerinde kripto para madenciliği faaliyetlerini yasakladığını duyurdu. Söz konusu yasaklar son haftalardaki fiyat düşüşünü tetikleyen önemli etkenlerden biri oldu.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar