İran, 7.000 Adet Bitcoin Madenciliği Bilgisayarına El Koydu

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

İran, Mayıs ayında kripto madenciliği için dört aylık bir yasak kararı aldığını açıklamıştı.

blank

Haberin Özeti

  • İran polisi, Tahran’daki terk edilmiş bir fabrikada bulunan 7.000 adet kripto madenciliği bilgisayarına el koydu.
  • İran, Mayıs ayı sonlarında kripto madenciliğine dört aylık bir yasak uygulamaya başladığını duyurmuştu.

İran’ın devlet kontrolündeki haber ajansı IRNA’nın raporuna göre, İran polisi Tahran’daki terk edilmiş bir fabrikada ele geçirilenn7.000 adet kripto para madenciliği bilgisayarına el koydu. İran, Bitcoin ve diğer kripto para madenciliğini, endüstrinin muazzam enerji maliyetiyle ilgili endişeleri öne sürerek Mayıs ayı sonlarında yasaklamıştı.

blank

Bitcoin Madenciliği ve Enerji Tüketimi

Bitcoin ve Ethereum gibi en popüler blockchainler, iş kanıtı konsensüs mekanizmasını kullanarak kripto para faaliyetlerini gerçekleştirir. Ancak bu madencilik sistemi, kullanılan bilgisayarlara oldukça büyük bir yük bindirir ve yoğun bir enerji tüketimine neden olur..

Cambridge Üniversitesi Alternatif Finans Merkezi’nin tahminlerine göre, Bitcoin blok zincirinin arkasındaki bilgi işlem ağı, Finlandiya’nın tamamından daha fazla enerji kullanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Öte yandan İran’daki Bitcoin yasağı dört ay sürecek. Bu yasak, yaz aylarında daha da sıklaşan elektrik kesintilerini önleme ve sağlıklı bir güç akışı sağlama planlarının bir parçası olarak belirtiliyor.

İran, Kripto Madenciliğinin Önemli Oyuncularından Biri

İran’ın petrole kolay erişimi, onu son birkaç yılda küresel kripto madenciliği endüstrisinde önemli bir oyuncu haline getirdi. Madencilik şirketleri, bilgisayar donanımları için en ucuz elektrik kaynaklarını arama eğilimindedir; bu yüzden de Çin’in kömür ağırlıklı enerji şebekesi tarihsel olarak çok baskın olmuştur. Blockchain veri firması Elliptic’in yakın tarihli bir raporuna göre; yasaktan önce, küresel ölçekteki Bitcoin madenciliği faaliyetinin %4.5’i İran’da gerçekleşiyordu.

Buna ek olarak Çin, karbon emisyonlarını azaltmanın bir yolu olduğunu gerekçe göstererek Sichuan, Qinghai ve İç Moğolistan gibi eyaletlerinde kripto para madenciliği faaliyetlerini yasakladığını duyurdu. Söz konusu yasaklar son haftalardaki fiyat düşüşünü tetikleyen önemli etkenlerden biri oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend