30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

İran, Bitcoin Madenciliğinden Yıllık 1 Milyar Dolar Gelir Elde Edecek

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Blockchain veri firması Elliptic, İran’ın dünyadaki Bitcoin madenciliğinin %4.5’ini oluşturduğunu ortaya koydu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Yeni bir araştırmaya göre, küresel ölçekteki Bitcoin madenciliğinin %4.5’i İran’da gerçekleşiyor.
  • Aksi takdirde ABD’ye satılacak olan petrol şimdi İran’daki Bitcoin madenciliği tesislerine gidiyor.
  • Tahminler, İran’ın Bitcoin madenciliğinde yıllık 1 milyar Dolar gelir elde edeceğini ortaya koyuyor.

Blockchain veri firması Elliptic’in yaptığı yeni bir araştırmaya göre, İran küresel ölçekteki Bitcoin madenciliğinin %4.5’ini elinde tutuyor. Elliptic, ülkenin mevcut enerji tüketim oranında İran’ın Bitcoin madencilik işletmelerinin yılda 1 milyar Dolar gelir üreteceğini tahmin ediyor.

Binance indirim kodu

Küresel Bitcoin Madenciliğinin %4.5’i İran’da Gerçekleşiyor

Elliptic, bu tahmini ortaya koyarken; Cambridge Üniversitesi Alternatif Finans Merkezi ve İran’ın devlet kontrolündeki Enerji Üretim, Dağıtım ve İletim Şirketi (Tavanir olarak da bilinir) verilerinden yararlandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Yine de firma, rakamların yalnızca tahmin olduğunun altını çiziyor.

Cambridge, ülke özelinde rakamlarını en son Nisan 2020’de güncelledi ve İran’ın Bitcoin’in enerji tüketimindeki ortalama aylık payını %3.82 olarak belirledi. O zamanlar, bir Bitcoin’in fiyatı 7.000 Dolar civarındaydı. Ayrıca küresel hashpower (Bitcoin madenciliğine ayrılan bilgi işlem gücü miktarı) da o zamandan bu yana Bitcoin fiyatı ile birlikte önemli ölçüde arttı.

Çalışma ayrıca İran’ın, Bitcoin’i ABD’nin petrol ihracatı konusundaki yaptırımlarını aşmanın bir yolu olarak gördüğünü ortaya koyuyor. Ülkeden daha az gaz çıkması Bitcoin madenleri için daha ucuz enerji anlamına geliyor; ayrıca bu sadece yerel madenciler için değil, çeşitli yasaklardan kurtulmak isteyen Çinli madencilik şirketleri için de cazip bir olasılık olarak belirtiliyor.

Ucuz Enerji, Yüksek Madencilik Geliri

İran, uluslararası ölçekte yüksek miktarda petrol ve gaz satıyor; bu, sadece petrol ve gazın kendisinden ziyade elektrik üretimi düzeyinde de gerçekleşiyor. Çalışmaya göre, İran’daki madenciler tarafından kullanılan elektrik, her yıl yaklaşık 10 milyon varil ham petrole denk geliyor. Bu, 2020’de İran’da gerçekleşen toplam petrol ihracatının yaklaşık %4’üne eşdeğer olarak belirtiliyor.

İlgili Haber:  XRP Fiyatı %17 Arttı; Stellar ise Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

İran’daki Bitcoin madenciliği patlaması, Bitcoin’in iş kanıtı fikir birliği mekanizmasının ucuz enerji yarışını nasıl teşvik ettiğinin bir örneğidir. Madenciler, elektrik için daha az ödeyerek daha fazla gelir elde ediyor.

Ve en ucuz güç kaynakları, her zaman için en kirlisi olma eğilimindedir…

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar