1 Ekim 2022, Cumartesi
22.9 C
İstanbul

İran, Bitcoin Madenciliği Faaliyetlerini Durdurdu: İşte Nedeni

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İran, kış aylarında artan genel enerji tüketimi nedeniyle Bitcoin madenciliği faaliyetlerini bir süreliğine durdurduğunu açıkladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İran, kış aylarında artan genel enerji tüketimi nedeniyle Bitcoin madenciliği faaliyetlerini bir süreliğine durdurduğunu açıkladı.
  • İranlı yetkililerin geçen ay kaydedilen rekor enerji tüketimini azaltmak için bu kararı aldığı belirtildi.

İran, yaz aylarında da enerji talebinin tarihsel olarak en yüksek seviyeleri görmesiyle birlikte kripto para madencilik faaliyetlerine yasak koymuştu.

Binance indirim kodu

İran’dan Bitcoin Madenciliğine Yasak

İran, kış aylarında artan genel enerji tüketimi nedeniyle Bitcoin madenciliği faaliyetlerini bir süreliğine durdurduğunu açıkladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Iran Enerji Yönetimi Şirketi (Tavanir) yönetim kurulu başkanı ve genel müdürü Mostafa Rajabi Mashhadi, İran’ın azalan sıcaklıklar ile birlikte enerji santrallerindeki sıvı yakıt tüketimini azaltmak için Bitcoin madenciliği merkezlerini tekrar kapattığını duyurdu.

İran İslam Cumhuriyeti Yayıncılığının (IRIB) 25 Aralık’ta bildirdiği habere göre Mashhadi, İranlı yetkililerin geçen ay kaydedilen rekor enerji tüketimini azaltmak için bu kararı aldığını söyledi.

Tavanir Başkanı konu ile ilgili, “Enerji Bakanlığı, geçen aydan bu yana, lisanslı kripto para madencilik şirketlerinin güç kaynağının kesilmesi, daha az riskli alanlarda elektrik direklerinin kapatılması ve tüketimin sıkı denetimi de dahil olmak üzere enerji santrallerinde sıvı yakıt kullanımını azaltmak için çeşitli önlemler uyguluyor.” ifadelerini kullandı.

İran’da Yüksek Elektrik Tüketimi Sorunu

İran yönetimi, ülkede enerji tasarrufunun önemini vurgulayarak vatandaşları da elektrik ve gaz tüketimini mümkün olduğunca azaltmaya davet etti. Yerel raporlara göre İran’da tüketilen yakıtın %70’i binaları ısıtmak için kullanılıyor. Yeni enerji tasarrufu önlemlerinin enerji tüketimini en az %40 oranında azaltması bekleniyor.

Yetkili kripto para madenciliği şirketlerine kısıtlamalar uygularken İran hükümeti ayrıca yasadışı kripto para madencileriyle mücadele etmek için de çalışıyor. Kasım ayının sonlarında yerel enerji yetkilileri, endüstri düzenlemeleri oluşturulduğundan bu yana yasadışı kripto para madenciliği için kullanılan toplam 222.000 madencilik cihazına el koyduklarını açıkladı.

İlgili Haber:  Jack Dorsey'den Gizemli Tweet: "705742" - Bitcoin İçin Anlamı Ne?

İran, küresel Bitcoin (BTC) hash oranının tahmini %4.5 ila %7’sini elinde tutuyor ve bu anlamda dünyanın en büyük Bitcoin madenciliği ülkelerinden biri olarak dikkat çekiyor. Ülke, daha öncesinde de yüksek sıcaklıklar nedeniyle tarihsel olarak enerji tüketiminin rekor seviyelere ulaştığı yaz aylarında kripto para madenciliğine geçici bir genel yasak getirmişti. İran elektrik şebekesi güç tüketimi daha istikrarlı hale geldikçe söz konusu yasağı Eylül ayında kaldırdı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar