26 Ocak 2022, Çarşamba
-0.9 C
İstanbul

İran, Bitcoin Madenciliği Faaliyetlerini Durdurdu: İşte Nedeni

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

İran, kış aylarında artan genel enerji tüketimi nedeniyle Bitcoin madenciliği faaliyetlerini bir süreliğine durdurduğunu açıkladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • İran, kış aylarında artan genel enerji tüketimi nedeniyle Bitcoin madenciliği faaliyetlerini bir süreliğine durdurduğunu açıkladı.
  • İranlı yetkililerin geçen ay kaydedilen rekor enerji tüketimini azaltmak için bu kararı aldığı belirtildi.

İran, yaz aylarında da enerji talebinin tarihsel olarak en yüksek seviyeleri görmesiyle birlikte kripto para madencilik faaliyetlerine yasak koymuştu.

Binance indirim kodu

İran’dan Bitcoin Madenciliğine Yasak

İran, kış aylarında artan genel enerji tüketimi nedeniyle Bitcoin madenciliği faaliyetlerini bir süreliğine durdurduğunu açıkladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Iran Enerji Yönetimi Şirketi (Tavanir) yönetim kurulu başkanı ve genel müdürü Mostafa Rajabi Mashhadi, İran’ın azalan sıcaklıklar ile birlikte enerji santrallerindeki sıvı yakıt tüketimini azaltmak için Bitcoin madenciliği merkezlerini tekrar kapattığını duyurdu.

İran İslam Cumhuriyeti Yayıncılığının (IRIB) 25 Aralık’ta bildirdiği habere göre Mashhadi, İranlı yetkililerin geçen ay kaydedilen rekor enerji tüketimini azaltmak için bu kararı aldığını söyledi.

Tavanir Başkanı konu ile ilgili, “Enerji Bakanlığı, geçen aydan bu yana, lisanslı kripto para madencilik şirketlerinin güç kaynağının kesilmesi, daha az riskli alanlarda elektrik direklerinin kapatılması ve tüketimin sıkı denetimi de dahil olmak üzere enerji santrallerinde sıvı yakıt kullanımını azaltmak için çeşitli önlemler uyguluyor.” ifadelerini kullandı.

İran’da Yüksek Elektrik Tüketimi Sorunu

İran yönetimi, ülkede enerji tasarrufunun önemini vurgulayarak vatandaşları da elektrik ve gaz tüketimini mümkün olduğunca azaltmaya davet etti. Yerel raporlara göre İran’da tüketilen yakıtın %70’i binaları ısıtmak için kullanılıyor. Yeni enerji tasarrufu önlemlerinin enerji tüketimini en az %40 oranında azaltması bekleniyor.

Yetkili kripto para madenciliği şirketlerine kısıtlamalar uygularken İran hükümeti ayrıca yasadışı kripto para madencileriyle mücadele etmek için de çalışıyor. Kasım ayının sonlarında yerel enerji yetkilileri, endüstri düzenlemeleri oluşturulduğundan bu yana yasadışı kripto para madenciliği için kullanılan toplam 222.000 madencilik cihazına el koyduklarını açıkladı.

İlgili Haber:  Elon Musk, Bitcoin Madencilik Konseyi'nde Yer Almayacak

İran, küresel Bitcoin (BTC) hash oranının tahmini %4.5 ila %7’sini elinde tutuyor ve bu anlamda dünyanın en büyük Bitcoin madenciliği ülkelerinden biri olarak dikkat çekiyor. Ülke, daha öncesinde de yüksek sıcaklıklar nedeniyle tarihsel olarak enerji tüketiminin rekor seviyelere ulaştığı yaz aylarında kripto para madenciliğine geçici bir genel yasak getirmişti. İran elektrik şebekesi güç tüketimi daha istikrarlı hale geldikçe söz konusu yasağı Eylül ayında kaldırdı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend